Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Συζητήσεις σχετικά με προχωρημένες ρυθμίσεις της Mageia, όπως για παράδειγμα εγκατάσταση από το διαδίκτυο, ρυθμίσεις εξυπηρετητών, καθώς και συζητήσεις που αφορούν την έκδοση cauldron
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Δημοσίευση από dglent » Παρ Νοέμ 25, 2011 22:21 pm

Αντιμετωπίζει κανείς αυτό το bug ;

https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=2614

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Δημοσίευση από John66 » Παρ Νοέμ 25, 2011 23:44 pm

Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει.
Μάλιστα χτες το σκεφτόμουνα να το ρωτήσω κάποια στιγμή εδώ, μήπως τυχόν το έχει συνατήσει και κάποιος άλλος.
Πάντως λίγο πριν "εξαφανιστούν" τα γράμματα από την οθόνη, γυράνε όλα σε λατινικούς χαρακτήρες, αλλά μόνο για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά μπαίνει το "γραφικό θέμα".
Οπότε, δεν προλαβαίνω να δω και να καταλάβω αν οι λατινικοί χαρακτήρες, δηλ τα μηνύματα στα αγγλικά είναι τα ίδια που ήταν πριν σε ελληνικά, ή είναι κάποια συνέχεια
των μηνυμάτων με άλλο περιεχόμενο.
Σκέφομαι, ίσως καταφέρω και το "πιάσω" σε ένα βιντεάκι.

EDIT: Πάντως, όπως αναφέρεις στην αναφορά σφάλματος, δεν συμβαίνει πάντα. Τώρα πάλι, έκανα μια επανεκκίνηση και δεν παρουσιάστηκε.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Δημοσίευση από mageiafriend » Κυρ Απρ 22, 2012 20:50 pm

Καλησπέρα
και συγχαρητήρια για το Ελληνικό Forum
που δεν ηξερα οτι υπήρχε μεχρι σήμερα
είμαι (απλός)χρήστης της αδελφής -έτσι τη θεωρώ- διανομής PCLinux
Το ζήτημα που αναφέρετε ως πρόβλημα το είχα και το έχω ως... STANDAR(!!!!)
μαλιστα επειδή δεν κυκλοφορούνε πολλοί έλληνες(η εγω δεν ξέρω) στο pclinux δεν επεκτάθηκα στο να το αναφέρω καν (το θεωρούσα δεδομένο!χεχε!)
Απο την εππειρία μου να σημειώσω απλά ότι , μετά απο μερικές ενημερώσεις (3+ μηνες) το πρόβλημα λύθηκε απο μόνο του στις εκδόσεις Gnome 2 όπου τις είχα εγκαταστήσει
( μάλιστα λύθηκε και στην 2010 και στην 2011 σε χωριστές εγκαταστάσεις με τον ίδιο τρόπο) και πχ.... τα τετραγωνάκια γίναν "μαγικά">> "ΕΝΤΑΞΕΙ"
στο KDE δεν το συζητώ / "έμαθα" να ζω μ'αυτό κοντά 3 χρόνια τώρα!
ελπίζω όσα ανέφερα να βοηθήσουν έμμεσα στον εντοπισμό
(δεδομένου ότι το pclinuxos δεν ακολουθεί τα ίδια ακριβώς μονοπάτια ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ)
ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Απρ 22, 2012 21:24 pm

Καλησπέρα, και γω το είχα αντιμετωπίσει στη Mandriva νομιζω στη 2009. Διορθωθηκε "μόνο" του σε καποια ενημέρωση του πυρήνα.
Ενώ δεν προκειται για ενα καταστροφικό bug, δεν θα πρέπει να αγνοηθεί, το αντίθετο μάλιστα πρέπει να επισημανθεί για να διατηρείται πάντα η συμβατότητα του linux με τα ελληνικά. :)

Αυτο που με εκανε να ακολουθήσω τη μαγεια ηταν η εκπληρωση επιτέλους της προσωπικής μου επιθυμίας και ενός μεγάλου τμηματος της κοινότητας για την δημιουργία της κοινοτικής mandrake, και ο λογος που ειχε κανει πολλούς να μεταβούν στο pclinuxos, μετά και την απολυση του ντουβαλ.
εύχομαι περαστικά στον τεξταρ. :)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Bug 2614 - The messages on boot screen have bad encoding

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Ιούλ 01, 2012 15:19 pm

Τώρα με το systemd τα μηνύματα στην εκκίνηση είναι στα αγγλικά, και ζήσαν αυτοι καλά και μεις καλύτερα...

Απάντηση