Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Απάντηση
paoki72
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 02:58 am

Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από paoki72 » Πέμ Ιουν 02, 2011 03:00 am

Να ευχηθω καλη αρχη στην ομαδα.Κατεβασα την διανομη αλλα δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου ασυρματα.Μεσω ethernet ολα καλα.Εχω αυτη την καρτα Broadcom Corporation BCM43224 802.11.

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Ιουν 02, 2011 07:47 am

Ρύθμισε τις πηγές λογισμικού και σιγουρέψου ότι έχεις ενεργοποιήσει τις πηγές «Tainted» και «Non free»

viewtopic.php?f=17&t=8

Έπειτα, με την ethernet σε λειτουργία, και το wifi ενεργοποιημένο, πήγαινε στο κέντρο ελέγχου → Υλικό → Περιήγηση και ρύθμιση του υλικού, και θα πρέπει να κατεβάσει αυτόματα τον οδηγό της κάρτας.

paoki72
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 02, 2011 02:58 am

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από paoki72 » Παρ Ιουν 03, 2011 10:35 am

dglent έγραψε:Ρύθμισε τις πηγές λογισμικού και σιγουρέψου ότι έχεις ενεργοποιήσει τις πηγές «Tainted» και «Non free»

viewtopic.php?f=17&t=8

Έπειτα, με την ethernet σε λειτουργία, και το wifi ενεργοποιημένο, πήγαινε στο κέντρο ελέγχου → Υλικό → Περιήγηση και ρύθμιση του υλικού, και θα πρέπει να κατεβάσει αυτόματα τον οδηγό της κάρτας.
Φιλε μου τσεκαρω μονο αυτα που βλεπω στη φωτο η και καποια αλλα?Ενω εχω τσεκαρει αυτα που βλεπω στη φωτο μου λεει οτι δεν μπορει να αναγνωρισει την broadcom!

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από dglent » Παρ Ιουν 03, 2011 11:50 am

Είναι usb η κάρτα wifi ?

ανέβασε εδώ την έξοδο της εντολής (root):

Κώδικας: Επιλογή όλων

lsusb
Και μετά την σύνδεση δες με dmesg θα πρέπει να εμφανίζονται στο τέλος πληροφορίες σχετικά με το τι δεν πάει καλά με την κάρτα

fot71
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 22:40 pm

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από fot71 » Παρ Ιουν 03, 2011 17:22 pm

και εγω το ιδιο προβλημα εχω σε lenovo ideapad s10-2 δεν αναγνωριζει την ασυρματη καρτα και ενω εκανα την εγκατασταση με καλωδιο.

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από John66 » Δευ Ιουν 06, 2011 23:23 pm

paoki72:
Δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν φθάνουν να σου λύσω το πρόβλημα, αλλά θα ρίξω μια ιδέα:
https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=8&t=406
μήπως, είτε εσύ ή κάποιος άλλος έμπειρος χρήστης, βρουν τη "σωστή κατεύθυνση" προς τη λύση το προβλήματος.
Στο παραπάνω link, αν και οι μόνες λεπτομέρειες που αναφέρονται είναι οτι το laptop είναι Acer και η ασύρματη κάρτα δικτύου γενικά μια broadcom,
αναφέρει οτι βρήκε τη λύση εγκαθιστώντας το πακέτο dkms-broadcom-wl και χρησιμοποιώντας τον οδηγό wl αντί για τον brcm80211.
Δεν ξέρω, αν στους εμπειρότερους χρήστες "λέει κάτι" το παραπάνω, σκέφθηκα ότι άξιζε να το αναφέρω.


dglent:
Μια και από ότι έχω αντιληφθεί είσαι από τους έμπειρους και παλαιούς χρήστες (DimitrisG πρέπει να ήταν το παλιότερο username σου, σωστά;) μαζί με έναν-δύο ακόμη έμπειρους, αν φυσικά έχετε την διάθεση και το χρόνο,
να γράφατε κάποιες βασικές οδηγίες σχετικά με την ρύθμιση ασύρματου δικτύου; Αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζεται η κάρτα "out of the box", πιο πολύ δηλαδή, κάτι σαν μεθοδολογία κινήσεων
ή εντολών διάγνωσης του προβλήματος ή πιθανών λύσεων, ώστε να ακολουθεί κάποιος χρήστης με αντίστοιχο πρόβλημα, πριν φθάσει στο σημείο να ρωτήσει στο forum για την όποια συγκεκριμένη κάρτα δικτύου έχει.
Όχι δηλαδή ένα tutorial για κάθε κάρτα ή οδηγό, αλλά για παράδειγμα, αν στο δικό σου laptop η mageia δεν αναγνώριζε την κάρτα wi-fi, ποιες θα ήταν οι κινήσεις που θα έκανες για να δεις τι φταίει ή τι λείπει ή που να βρείς
αυτό που λείπει κ.λ.π
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από dglent » Τρί Ιουν 07, 2011 20:41 pm

John66 έγραψε: dglent:
Μια και από ότι έχω αντιληφθεί είσαι από τους έμπειρους και παλαιούς χρήστες (DimitrisG πρέπει να ήταν το παλιότερο username σου, σωστά;) μαζί με έναν-δύο ακόμη έμπειρους, αν φυσικά έχετε την διάθεση και το χρόνο,
να γράφατε κάποιες βασικές οδηγίες σχετικά με την ρύθμιση ασύρματου δικτύου; Αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν αναγνωρίζεται η κάρτα "out of the box", πιο πολύ δηλαδή, κάτι σαν μεθοδολογία κινήσεων
ή εντολών διάγνωσης του προβλήματος ή πιθανών λύσεων, ώστε να ακολουθεί κάποιος χρήστης με αντίστοιχο πρόβλημα, πριν φθάσει στο σημείο να ρωτήσει στο forum για την όποια συγκεκριμένη κάρτα δικτύου έχει.
Όχι δηλαδή ένα tutorial για κάθε κάρτα ή οδηγό, αλλά για παράδειγμα, αν στο δικό σου laptop η mageia δεν αναγνώριζε την κάρτα wi-fi, ποιες θα ήταν οι κινήσεις που θα έκανες για να δεις τι φταίει ή τι λείπει ή που να βρείς
αυτό που λείπει κ.λ.π
Υπάρχει ήδη αυτός ο οδηγός:
http://www.mandrivalinux.gr/index.php?o ... &Itemid=37

Σε περίπτωση που δεν αναγνωρίζεται της κάρτα, πιστεύω τα πρώτα βήματα που θα πρέπει να κάνει κάποιος είναι να δει το λόγο που δεν ενεργοποιείται η κάρτα. Συνήθως με dmesg μπορούμε να δούμε τι δεν άρεσε στο Linux. Αν μας λέει ότι λείπει το firmware ή ο οδηγός του.
Με lsusb ή lspcidrake μπορούμε να δούμε το μοντέλο του τσιπ της κάρτας. Απαραίτητο για να ψάξουμε πληροφορίες σχετικά με αυτό στο google.

Αν η τύχη σου χαμογελά, και δεν απλά έλειπε το σχετικό αποθετήριο έχει καλώς. Αν στα αποθετήρια δεν υπάρχει ο οδηγός, θα πρέπει να ψάξεις να δεις αν υπάρχει για linux και να τον εγκαταστήσεις με λίγα «μαγικά» ή να ζητήσεις να τον πακετάρουν. Αν δεν υπάρχει καθόλου οδηγός για linux υπάρχει η λύση του ndiswrapper με χρήση του οδηγού των windows (στον παραπάνω οδηγό εξηγεί αναλυτικά)


Μπορεί να τύχει ο οδηγός που παρέχεται από την διανομή να φορτώνει ένα κατάλληλο άρθρωμα. Σε αυτή την περίπτωση, googlaρισμα και προσθήκη του «κακού» οδηγού στη μαύρη λίστα .

Μερικές φορές από το να σπάσεις τα νεύρα σου, δίνεις 15€ - 20€ και αγοράζεις ένα συμβατό wifi stick .....

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από John66 » Τρί Ιουν 07, 2011 23:49 pm

dglent

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Να 'σαι καλά!
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από dglent » Τετ Ιουν 08, 2011 07:08 am

dglent έγραψε: Μπορεί να τύχει ο οδηγός που παρέχεται από την διανομή να φορτώνει ένα κατάλληλο άρθρωμα. Σε αυτή την περίπτωση, googlaρισμα και προσθήκη του «κακού» οδηγού στη μαύρη λίστα .
ακατάλληλο ήθελα να πω

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου!

Δημοσίευση από dglent » Παρ Ιουν 10, 2011 14:28 pm

Μήπως είναι η ίδια περίπτωση;
https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=25&t=126

Απάντηση