mageia 4 δεν αρχιζει

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Κυρ Ιούλ 31, 2016 21:16 pm

Δοκίμασε, αν θες να βγάλεις τελείως το σκληρό δίσκο, μετά να κάνεις εκκίνηση του υπολογιστή, και να μπεις στο BIOS.
Κανονικά θα πρέπει να μπορείς να μπεις.

Αυτό που λες για RAID... Έχεις περισσότερους από ένα δίσκο στον υπολογιστή;

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Κυρ Ιούλ 31, 2016 21:45 pm

αρχιζει ο υπολογιστης χωρις κανενα δισκο; καταλαβα καλα;
εχω αλλον εναν δισκο αλλα τον εχω βγαλει εκτος με το κοκκινο καλωδιο του. Το αλλο καλωδιο που δινει ρευμα ειναι στην θεση του, γραφω παντα για τον δευτερο δισκο. Εχω δοκιμασει με εναν αλλον δισκο που ειχε μαγεια 4 αλλα και αυτος δινει τα ιδια λαθη, δηλαδη κατα πασα πιθανοτητα το λαθος δεν ειναι στον δισκο αλλα εγινε παντως οταν το μαγεια μου ειπε να κανω reboot.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Κυρ Ιούλ 31, 2016 23:30 pm

χωρις καποιον δισκο συνδεδεμενο, κανει ακριβως τα ιδια λαθη, δηλαδη δεν μπαινει στο BIOS και δεν ακουει στο πληκτρολογιο

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Δευ Αύγ 01, 2016 22:04 pm

Αυτό, που δεν μπαίνει στο BIOS,
* ή κάποιο μηχανικό πρόβλημα έχει ο υπολογιστής (κάτι δεν κάνει επαφή, κάτι δεν είναι συνδεμένο σωστά, ασυμβατότητα υποσυστημάτων, κάτι «κάηκε» κλπ)
* ή το BIOS έχει αλλοιωθεί
Κατά πάσα πιθανότητα είναι το πρώτο.

Το δεύτερο θέμα, που βάζεις το ΝτιΒιΝτί και δεν ξεκινά....
Υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι συνδεμένοι σωστά οι δίσκοι, και οι συσκευές ΣιΝτί και ΝτιΒιντί... ποιος δίσκος είναι δηλωμένος master; ... είναι sata, ide, pata, το σύστημα σύνδεσης;
Στο θέμα αυτό δεν θυμάμαι και πολλά, διαβάζω όμως εδώ:
+ Jumpers

- IDE
In a computer system, it's possible to have more than one harddrive. To connect multiple IDE drives, you need to chain the ribbon cables from one to the next. The computer system has no idea which is the main drive, from which to load the OS.

- SATA
SATA drives don't use jumpers. Each drive connects directly to the motherboard. To set the primary drive, you can access the settings from the computers BIOS (special software that runs when you start the computer).
^

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Δευ Αύγ 01, 2016 22:45 pm

κοιταξα για μηχανικα σφαλματα αλλα δεν βρηκα κατι. Δεν πειραξα κανενα καλωδιο ουτε εκανα καποια αλλαγη. Ο υπολογιστης ειναι πρωην απο πανεπιστημιο και εκει τους κρατανε 5 χρονια, η ποιοτητα ειναι αριστη πανω απο μεσο ορο της μπουτικ, ειναι περιπου 7 χρονων και 64Β. γενικα δεν ζεσταινεται επειδη ψυχεται με καποιο υγρο με εσωτερικη κυκλοφορια, οχι νερο παντως. να χαλασει ηλεκτρονικα ακριβως οταν πατησα το κουμπι reboot το βρισκω λιγο απιθανο, αν και ολα γινονται. Μαλλον το μαγεια 5 εχει κατι λαθος που εχει προκαλεσει κατι στο BIOS η καπου αλλου στο κυκλωμα εκκινησεως του υπολογιστη. Αυτα χωρις να ειμαι καποιος ειδικος και δηλωνω λαχαναγοριτης στους υπολογιστες.
Τα IDE δεν ηταν την εποχη του Κολοκοτρωνη; Υπαρχουν ακομα;

Απάντηση