Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Απάντηση
alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Δευ Ιαν 04, 2016 20:00 pm

Νικο σε ευχαριστω για τις υποδηξεις σου, νομιζα οτι αυτος που με προστατευε μεχρι σημερα ηταν ο Αγιος Χριστοφορος και εδω αναφερομαι για προστασια στον δρομο και στις οδηγησεις μου στα χιονια και στους παγους. Τον εχω και στην μασκα του αυτοκινητου μου! Δεν μπορω να καταλαβω σε τι μπορεσει να με βοηθησει το lost+found, εγω θα ηθελα να το πεταξω στα σκουπιδια γιατι πιανει πολυ χωρο.
Ωραια τοτε που το lost+found και το αλλο λαθος ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους, μηπως μπορουμε με την βοηθεια σας να βρουμε το λαθος που δεν μπορω να γεμισω τον δισκο με πληροφοριες;
Ευχαριστω
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Ιαν 05, 2016 14:59 pm

προφανώς δεν έχεις δικαιώματα εσύ επάνω στο φλασακι

όταν βρίσκεσαι μέσα στο φάκελο πάτησε ιδιότητες και μετά δικαιώματα και πες μας τι γράφει?

ιδιοκτήτης είναι ο λογαριασμός σου η γράφει root?
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Ιαν 05, 2016 18:23 pm

root
αν καταλαβα καλα τα υπολοιπα στα Ελληνικα σου, ο υπολογιστης μου μιλαει Αγγλικα

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Ιαν 05, 2016 22:52 pm

μια χαρά κατάλαβες ωραια

αρα εσυ δεν μπορείς να κάνεις copy paste γιατι δεν έχεις δικαιώματα επάνω σε αυτο τον σκληρό

τι διανομή έχεις kde? αν ναι κανε τα εξεις?

ανοίξεις το τερματικό και δίνεις
su -
πατάς enter και δίνεις το κωδικό σου, μετά δίνεις ένα
dolphin
και σου ανοίξει το διαχειριστή αρχείων σαν διαχειριστή, ψάχνεις το σκληρό σου και κάνεις το ιδιο με πριν και αλλάζεις το root με τον δικο σου χρήστη και επιλέγεις να το κάνει και σε όλους τους φακέλους και μετά βγαίνεις

άνοιξε μετα το dolphin κανονικά να δούμε αν έγινε κάτι

μπορεί να γινετε και μετα απο το κέντρο ελέγχου κάπως αλλα δεν το γνωρίζω αν ξερει κάνεις ας το πει!!
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Ιαν 05, 2016 23:51 pm

θετικες εξελιξεις εν μερει!

[root@magos ~]# dolphin
Connecting to deprecated signal QDBusConnectionInterface::serviceOwnerChanged(QString,QString,QString)
kbuildsycoca4 running...
kbuildsycoca4(12372) KConfigGroup::readXdgListEntry: List entry Keywords in "k3bsetup.desktop" is not compliant with XDG standard (missing trailing semicolon).
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceAdded(QDBusObjectPath)
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceRemoved(QDBusObjectPath)
kactivitymanagerd(12394)/nepomuk (library): Could not find virtuoso to connect to. Aborting
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceAdded(QDBusObjectPath)
Object::connect: No such signal org::freedesktop::UPower::DeviceRemoved(QDBusObjectPath)
QInotifyFileSystemWatcherEngine::addPaths: inotify_add_watch failed: No such file or directory
QFileSystemWatcher: failed to add paths: /root/.kde4/share/config/activitymanager-pluginsrc
QDBusObjectPath: invalid path ""
[root@magos ~]#

η απαντηση που πηρα. Ανοιξε ενα καινουργιο παραθυρο και μπορεσα να αλλαξω το δικαιωμα στο ονομα μου, μεσα σε αυτο το παραθυρο γινοταν να επικολησω εναν καινουργιο φακελο, πισω ομως οταν ανοιγω στο file manager δεν μπορω παλι να κανω τιποτα, σχεδον, τωρα μπορω να επικολησω εναν καινουργιο φακελο μεσα στο lost+found αλλα οχι στον υπολοιπο δισκο. αυτο ομως που επικολησα μπορω συμφωνα με τον υπολογιστη να το πεταξω αλλα οταν δεινω αυτην την εντολη δεν την κανει και μου απανταει οτι ο δισκος ειναι γεματος και δεν μπορει να το πεταξει, υποψιν ο δισκος εχει 1.9ΤΒ αδειο μερος.

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από airmaik » Τετ Ιαν 06, 2016 00:09 am

όταν θα ανοίξεις το φάκελο με τις εντολές που σου εδωσα θα πας να βρεις τον δισκο και εκει θα πατήσεις ιδιότητες και μετά δικαιώματα και θα αλλάξεις το root με το όνομα που εχεις βάλει στον υπολογιστή σου θα πατήσεις να το κάνει και σε όλους τους φακέλους και μετα θα βγεις κλείσε και το τερματικό και ολα

μετα θα ανοίξεις οπως άνοιγες μέχρι τώρα τον δίσκο να δεις αν γίνετε να κάνεις τις ενεργείς που θέλεις

κανε ένα ένα τα βήματα
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τετ Ιαν 06, 2016 00:12 am

αυτο εκανα και δουλευει οσο εχω ανοικτο αυτο που ανοιγει αλλα οταν πηγαινω πισω στο τροπο που συνηθως ανοιγω δηλαδη το file manager μισοδουλευει οπως εγραψα παραπανω. Οταν μπαινω στις ιδιοτητες και κοιταζω τα δικαιωματα αυτα ειναι σκιασμενα παροτι τα εχω αλλαξει μεσα σε αυτο που ανοιξε με τις εντολες που μου εδωσες στην κονσολα.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τετ Ιαν 06, 2016 16:53 pm

σημερα συναιβει κατι μαγικο, αρχισε να δουλευει αφου εκανα για τριτη φορα αυτα που υποδειξε ο airmaik.
Τωρα μπορω να βαζω/βγαζω φακελλους. Εσβυσα και τον αχρηστο lost+found το οποιο πλεον μπορουσα να δω οτι ηταν μονο 16ΚΒ. παρολα αυτα, χωρις να εχω κατι μεσα στον δισκο, μου βγαζει οτι εχει κατι 100GB δηλαδη 6% του δισκου.
Επισης εσβυσα και αναψα παλι τον υπολογιστη για να βεβαιωθω οτι ολα εχουν οπως πρεπει εξαρχης και δουλεψε αλλα στην αρχη οταν εβαλα μπρος αυτον τον δισκο μου εβγαλε αυτην την επικεφαλιδα την οποια μπορουσα να σβησω με ενα κοκκινο σταυρο δεξια αλλα δεν επιδρα στην καλη λειτουργια του δισκου, βαζω/βγαζω/πεταω αλλα πως πεταω αυτο το αορατο 100GB που πιανει χωρο στον δισκο;

The file or folder /run/media/rudolf/528719cf-d020-4d60-b8aa-889e4aee7cca does not exist.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Ιαν 08, 2016 14:43 pm

alfasud έγραψε:τον αχρηστο lost+found
Αν και σου εξήγησα τι κάνει το «lost+found» εσύ επιμένεις να το αποκαλείς άχρηστο :mrgreen: .
Αν, όμως, αύριο-μεθαύριο, χάσεις κανένα αρχείο λόγω μικροπροβλήματος στο δίσκο, μην γυρίσεις να κατηγορήσεις τα Λίνουξ.
(σε δίσκο με fat32, που δεν έχει τέτοιες δικλίδες ασφαλείας, εγώ έχω χάσει αρχεία)

Για τα 100GB του «lost+found»: αυτά είναι προ-δεσμευμένα από το σύστημα, ώστε, όταν τα χρειαστεί, να είναι διαθέσιμα.

Τώρα, γιατί φαίνονται ακόμη, αφού λες πως διέγραψες τον «lost+found» ; χμμμμ... ίσως το σύστημα να τον ξαναδημιούργησε.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Παρ Ιαν 08, 2016 19:52 pm

ευχαριστω για τις υποδειξεις σου Νικος Κ
Το lost+found ειναι πεταμενο και ξεχασμενο για εμενα, δεν μου χρειαζοταν, δεν μπορω να μαζευω σκουπιδια συνεχεια, αυτο λεγοταν ρακοσυλλεκτης οταν ημουν νεος.
Δεν ξερω τι ειναι fat32 αν ειναι κατι με τα παραθυρα δεν τα χρησιμοποιω ποτε οποτε δεν επεται καποιο προβλημα στο μελλον. Το lost+found δεν εμφανιστηκε παλι, απλα οταν ο δισκος ηταν αγραφτος ειχε κατι που επιανε 6% χωρις να δω κατι ομως. Το lost+found τελικα ηταν μονο 16ΚΒ. Τωρα εχω γραψει πανω απο τον μισο δισκο και φαινεται οτι δουλευει καλα. Αυριο θα τον παρω να τον συνδεσω σε εναν αλλον υπολογιστη με παραθυρα να δω αν δειχνει και εκει το περιεχομενο του.
Ευχαριστω για τις βοηθειες σας και την υπομονη σας.
με εκτιμηση
Ροδολφος

Απάντηση