Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τετ Δεκ 30, 2015 22:06 pm

ποιο συστημα χρησιμοποιει ο λινουξ συνηθως;

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Δεκ 31, 2015 09:19 am

Το ext4

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Πέμ Δεκ 31, 2015 11:31 am

ευχαριστω
προσπαθησα να βρω πως γινεται, το help σε βοηθαει μονο να σου πει τι κανει αυτη η σελιδα αλλα οχι πως το κανει ενας που δεν ξερει. Ισως θα πρεπει να γραφτει απο καποιον φιλολογο και οχι εναν τεχνικο του λινουξ.
το συστημα διαλεγει μονο του μονο το 2/3 του δισκου, δηλαδη 1.9ΤΒ, θα ηθελα να χρησιμοποιησω ολο τον δισκο που ειναι 3ΤΒ.
μετα το πατημα του format απανταει οτι πρεπει να γινει reboot αλλα δεν βλεπω καποιο κουμπι με αυτο το ονομα, τι ειναι αυτο και που;
το μονο που βρηκα και μπορουσα να συνεχισω ηταν το done και μετα απο 10 λεπτα παιρνω σαν απαντηση αυτο:
Device: sdf1
Volume label: warg
UUID: aabf605b-e813-4d85-adfa-fe51c7cce1f8
Type: Linux native (0x83)
Start: sector 2048
Size: 1.9TB (73%), 4294959637 sectors
Cylinder 0 to 267348
Formatted
Partition booted by default
(for MS-DOS boot, not for lilo)
Οταν βρισκω πλεον τον δισκο στο file manager εχει μονο 1.9ΤΒ και μεσα του εχει εμφανιστει ενας φακελος lost+found περιπου 100GB ο οποιος δεν ανοιγει να δω τι εχει μεσα και δεν μπορω να τον πεταξω στον καλαθο των αχρηστων. Οταν παταω δεξιο κλικ πανω σε αυτον τον φακελο δεν εμφανιζεται καλαθος αχρηστων καθολου και η φραση κολλησε κατι σε αυτον τον φακελο ειναι σκιασμενη, δηλαδη δεν δουλευει. Οταν προσπαθω να κολησω κατι στον δισκο γενικα, τοτε δεν εμφανιζεται καθολου στο δεξιο κλικ η διαλογη κολλησε εδω.
εκανα 2 φορες αυτην την λειτουργια και την πρωτη φορα ειχε ονομα sde την δευτερη φορα αλλαξε ονομα μονο του σε sdf
ειναι αυτο που ονομασα warg μετα.
Ευχαριστω εκ των πρωταιρων για την υπομονη σας
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από nikos_k » Σάβ Ιαν 02, 2016 10:40 am

Γεια σας... και καλή χρονιά.

Στο θέμα...
Νομίζω τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Ο χωρισμός του δίσκου σε κατατμήσεις (partitioning) είναι μια σχετικά απλή, τεχνική, διαδικασία, η οποία, όμως, δεν σηκώνει το παραμικρό λάθος! ... γιατί θα χάσεις όλα τα δεδομένα (data) του δίσκου. Δεν είναι κάτι σχετικά ανέμελο, όπως η εγκατάσταση ενός προγράμματος.

Με άλλα λόγια, πρέπει να διαβάσεις πως λειτουργεί, να καταλάβεις τους όρους και τα βήματα, πριν το επιχειρήσεις.

Η αντιμετώπιση, του τύπου "βλέποντας και κάνοντας", μόνο ταλαιπώρια και προβλήματα θα αποφέρει.

Η Μαγεία, με τα εργαλεία της, απλοποιεί πάρα πολύ αυτή τη διαδικασία. Αλλά... θα πρέπει να γνωρίζεις τι κάνεις. :geek:

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Σάβ Ιαν 02, 2016 10:49 am

ευχαριστω Νικο για την απαντηση σου.
Αν διαβασεις απο την αρχη θα δεις οτι ο δισκος ειναι καινουργιος, δεν εχει τιποτα μεσα του, το υποθετω βεβαια επειδη τον αγορασα εγω προσωπικα απο μεγαλο μαγαζι και ηταν σφραγισμενος. Διαβασα την βοηθεια αλλα δεν γραφει πως γινεται η κατατμηση, μονο οτι το μαγεια την κανει οπως θελεις εσυ. Συγκεκριμενα, χωριζει τον δισκο σε 2 κομματια αυτοματα αλλα εγω τον θελω ολοκληρο χωρις κατατμηση. 'Η εγω δεν καταλαβα καλα η το μαγεια δεν κανει οτι θελω να κανω! Αυτο σαν αρχη, μετα μπορεις να διαβασεις το παραπανω που εγραψα και θα δεις τι αλλο κουμπι δεν βλεπω που θα επρεπε να υπαρχει καπου συμφωνα με το μαγεια.
Ευχαριστω
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Ιαν 02, 2016 14:16 pm

Θα πρέπει να είσαι σίγουρος για το τι κάνεις
Η κατάτμηση που επεξεργάζεσαι πρέπει να αντιστοιχεί και στην συσκευή που θέλεις να επεξεργαστείς, γιατί μπορεί να κάνεις μορφοποίηση μιας συσκευής και στην ουσία να διαγράψεις τα δεδομένα σε άλλη συσκευή.
Συνήθως ο βασικός σκληρός αναφέρεται ως sda αλλά καλό είναι να το ελέγχεις κάθε φορά

Παράδειγμα, ο sda1 είναι η κατάτμηση με το σύστημα (root) και sda6 η κατάτμηση των χρηστών (home):

Κώδικας: Επιλογή όλων

[dglent@localhost ~]$ df
Filesystem      Size  Used Avail Use% Mounted on
devtmpfs        2,9G     0  2,9G   0% /dev
tmpfs           3,0G   72K  3,0G   1% /dev/shm
tmpfs           3,0G  784K  3,0G   1% /run
/dev/sda1        78G   12G   63G  16% /
tmpfs           3,0G     0  3,0G   0% /sys/fs/cgroup
tmpfs           3,0G  2,9M  3,0G   1% /tmp
/dev/sda6       828G  146G  683G  18% /home
tmpfs           597M  8,0K  597M   1% /run/user/1000
Αφού είσαι σίγουρος, κάνεις εναλλαγή σε λειτουργία ειδήμονα και στη συνέχεια μορφοποίηση.
Αν θέλεις να έχεις πρόσβαση από και από windows θα πρέπει να επιλέξεις κατάτμηση windows γιατί τα παράθυρα δεν διαβάζουν ext συστήματα αρχείων

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Σάβ Ιαν 02, 2016 18:29 pm

ευχαριστω dglent, μαλλον αναφερεσαι σε κατι γενικο και οχι στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζω.
Προς το παρων δεν εχει σβηστει τιποτα απο τους αλλους(2) δισκους, μεχρι εδω ολα καλα.
Μορφοποιηση(format?) μιας συσκευης, για ποια συσκευη γραφουμε; τι ειναι συσκευη σε εναν υπολογιστη;
Τι ειναι λειτουργια ειδημονα και πως την κανω; Σε τι θα με χρησιμευσει στο συγκεκριμενο προβλημα μου;
Τι εννοεις με windows εδω; το γνωστο αμερικανικο προγραμμα η κατι αλλο;
Τι ειναι ext και τι σχεση εχει με το προβλημα μου;
Ζητω συγχωρεση εκ των προτερων για τις αποριες μου αλλα ειναι οτι μπορω να καταλαβω απο την ολη υποθεση.
ευχαριστω
Ροδολφος
ΥΓ: ο υπολογιστης μου μιλαει Αγγλικα σαν πρωτη γλωσσα.

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Ιαν 02, 2016 23:13 pm

alfasud έγραψε:ευχαριστω dglent, μαλλον αναφερεσαι σε κατι γενικο και οχι στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζω.
Ναι
Μορφοποιηση(format?) μιας συσκευης, για ποια συσκευη γραφουμε; τι ειναι συσκευη σε εναν υπολογιστη;
Format = Μορφοποίηση (κατασκευή συστήματος αρχείων + διαγραφή δεδομένων
Συσκευή (Device) = οτιδήποτε περιφεριεακό https://el.wikipedia.org/wiki/Περιφερειακή_συσκευή αλλά εδώ αναφέρομαι σε σκληρό δίσκο
Τι ειναι λειτουργια ειδημονα και πως την κανω; Σε τι θα με χρησιμευσει στο συγκεκριμενο προβλημα μου;
Λειτουργία expert και σου επιτρέπει να πραγματοποιήσεις την μορφοποίηση μεταξύ άλλων (δες στην τεκμηρίωση στον παραπάνω δεσμό)
Τι εννοεις με windows εδω; το γνωστο αμερικανικο προγραμμα η κατι αλλο;
Ναι, το λειτουργικό σύστημα
Τι ειναι ext και τι σχεση εχει με το προβλημα μου;
Μπορεί να μην έχει, αλλά υποτίθεται ότι αν μορφοποιήσεις τον δίσκο σε ext θα χρησιμοποιείς το εγγενές σύστημα αρχείων του Linux
Ζητω συγχωρεση εκ των προτερων για τις αποριες μου αλλα ειναι οτι μπορω να καταλαβω απο την ολη υποθεση.
ευχαριστω
:ugeek:
Έχεις ήδη φτάσει στο σύστημα αρχείων, βλέπω να γίνεσαι ειδήμονας με τον καιρό...

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Σάβ Ιαν 02, 2016 23:42 pm

ευχαριστω dglent για την απαντηση σου.
Χμμμ, ειδημονας δεν θα γινω ποτε, εχω χασει το τραινο της τεχνολογιας, προσπαθω ομως να βρω ακρη μονος μου και με την πολυτιμη βοηθεια σας βεβαια.
Ανακεφαλαιωνω μερικως: πηγα στην θεση ειδημονας και οταν πατησα το format βγαινει μια επικεφαλιδα που μου λεει οτι πρεπει να κανω reboot πρωτα. Η επικεφαλιδα αυτη σου δινει μονο μια διαλογη, OK. Ετσι δεν μπορω να κανω μορφοποιηση. Το παραξενο, για εμενα, ειναι οτι αυτο το βγαζει μονο στο κομματι 2ΤΒ που εχει κανει κατατμηση μονο του το μαγεια. Το υπολοιπο 1/3 του δισκου δουλευει κανονικα, γινεται μορφοποιηση και δουλευει μετα. Η ερωτηση μου ειναι, δεν βλεπω κανενα κουμπι reboot. Ρωτησα και πριν για αυτο, υπαρχει καποια απαντηση/εξηγηση για το οτι τα 2 κομματια συμπεριφερονται ανομοια; Οπως εγραψα και πριν, μεσα στο 2ΤΒ κομματι εχει εμφανιστει μονος του ενας φακελος lost+found μεγεθος 100GB περιπου τον οποιον δεν τον εβαλα εγω μεσα και οπως εγραψα και παραπανω ο δισκος ηταν καινουργιος. Αυτον τον φακελο δεν μπορω να τον πεταξω στον καλαθο των αχρηστων, απλα δεν γινεται. Στο μικροτερο κομματι μπορω να βαζω/βγαζω/πεταω φακελους.
ευχαριστω και παλι
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Ιαν 03, 2016 01:59 am

Δοκίμασε και με το gparted μπορεί να σε βολεύει καλύτερα:
http://madb.mageia.org/package/show/name/gparted
http://gparted.org/display-doc.php?name ... ng-started

Απάντηση