Προβλημα ενημερωσης mageia 5

Απάντηση
Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Προβλημα ενημερωσης mageia 5

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Μάιος 25, 2015 01:16 am

Εχω εγκαταστησει σε ενα γνωστο μου την τελευταια δοκιμαστικη εκδοση της mageia και μολις παω να κανω ενημερωση, η μεσω τερματικου, η μεσω του κεντρου ελεγχου mageia, μου πεταει συνεχεια αυτο τον πινακα http://postimg.org/image/a3mp5fug5/ ενω δεχομαι, μου τον ξαναπεταει και ουτο καθ'εξης ενω ξεκιναει η ενημερωση στο τελος μου πεταει αυτο http://postimg.org/image/en9cbdayp/ και συνεχεια τα ιδια και τα ιδια, η απο το τερματικο με την

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi --auto-update
η μεσω κεντρου mageia, δεν αλλαζει τιποτα. Tα αποθετηρια (αφου ειδα οτι δεν αλλαζε κατι) τα διεγραψα με την

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi.removemedia -a
τα περασα παλι, αλλα τιποτα.
Τι μπορω να κανω;

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Προβλημα ενημερωσης mageia 5

Δημοσίευση από dglent » Δευ Μάιος 25, 2015 06:54 am

Μπορείς να εκτελέσεις:

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi --debug -v --auto-update
Και θα πρέπει να δεις ποιο πακέτο σκαλώνει και στη συνέχεια να επιλύσεις τη σύγκρουση χειροκίνητα.
Σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν, αποθήκευσα το εν λόγω rpm στον υπολογιστή μου ή σε ένα κλειδί usb και στη συνέχεια το εγκατέστησα με την εντολή

Κώδικας: Επιλογή όλων

rpm --nodeps -ivh <όνομα πακέτου>
Θα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει ένα ρίσκο πάντα να αποσυντονίσεις το σύστημα.

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Προβλημα ενημερωσης mageia 5

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Μάιος 25, 2015 15:01 pm

Ενταξει, μαλλον λυθηκε, εκανα ξανα ''refresh'' τα αποθετηρια, εκανα ενημερωση των μεσων και στην συνεχεια εγινε update κανονικα, δεν ξερω που μπορει να ωφειλοτανε, ισως και να ητανε που δεν ειχα κανει ενημερωση των μεσων, γιατι μετα ειδα οτι λειτουργησε κανονικα.
Ισως και να βοηθησε η

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi --debug -v --auto-update

Απάντηση