Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Κυρ Νοέμ 16, 2014 02:08 am

Γεια σας φιλοι του mageia. Eiναι η 1η φορα που γραφω στο forum. Aσχολουμε εδω και λιγο καιρο με το linux mageia. Exω εγκαταστησει στο vmware to mageia mate. Ενω προσπαθουσα να περασω τα vmware tools, μετα απο καποια επανεκκινηση, δεν μπορω να μπω στο λειτουργικο. Συγκεκριμενα μετα απο μια ανεπιτυχη προσπαθεια να εγκαταστησω τα vmware tools, στην συνεχεια κανω restart μου ζηταει να βαλω τον κωδικο οπως συνηθως, διαβαζει λιγο τον σκληρο, http://postimg.org/image/9wgkzq17z/ επανερχεται και μου ζηταει παλι τον κωδικο, http://postimg.org/image/5icp1mg1b/ αυτη η δουλεια γινετε συνεχεια, με αποτελεσμα να μην μπορω καθολου να μπω στο λειτουργικο, απο καμια επιλογη εκκινησης, http://postimg.org/image/ont9x8hwv/ παρα μονο μπορω να μπω στην ασφαλη λειτουργια, πληκτρολογωντας startx, αλλα απο εκει και περα, δεν γνωριζω αν πρεπει να δωσω εντολες, η κατι αλλο για να επιδιορθωσω το partition.
Μπορει να μου πει καποιος με ποιον τροπο, μπορω να ξαναμπω στο λειτουργικο? με καποια διαδικασια, τουλαχιστον να αποφυγω το format.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Κυρ Νοέμ 16, 2014 02:30 am

Αν κατάλαβα καλά,
έχεις εγκαταστήσει τη Μαγεία σε εικονικό περιβάλλον vmware,
το οποίο «τρέχει» σε Γουίντους, ή κάτι τέτοιο.

Τα εργαλεία του vmware πως τα εγκατέστησες στη Μαγεία;
Μέσω του Κέντρου Ελέγχου της Μαγείας, ή μήπως έχει το vmware κάποιο δικό του τρόπο;

Το λέω, γιατί το μόνο σχετικό πακέτο που βρήκα στη Μαγεία, είναι το...
  • x11-driver-video-vmware
Και βρήκα και αυτό, εδώ...
The installers for VMware Tools for Windows, Linux, FreeBSD, and NetWare guest operating systems are built into VMware Workstation as ISO image files

-------------------------
-------------------------
τουλαχιστον να αποφυγω το format
Όταν λες φορμάτ, φαντάζομαι πως εννοείς νέα εγκατάσταση.
Ενημερωτικά... αν στην προηγούμενη εγκατάσταση, είχες βάλει το φάκελο του χρήστη ( /home/όνομα_του_χρήστη )
σε δικιά του κατάτμηση, τότε, με τη νέα εγκατάσταση, δεν θα επηρεαστούν αυτά τα αρχεία.
Δεν θα διαγραφούν.
Απλά ξαναδημιουργείς έναν χρήστη με το ίδιο όνομα, και έχεις ξανά τις παλιές ρυθμίσεις έτοιμες.
(Βέβαια, πάντα παίρνουμε αντίγραφα ασφαλείας, γιατί κάτι μπορεί να πάει στραβά.)

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Κυρ Νοέμ 16, 2014 12:48 pm

Δεν μπορω να μπω καθολου στο λειτουργικο, πως να δημιουργησω νεο χρηστη, και τα εργαλεια vmware ΔΕΝ τα εγκατεστησα, απλα μετα απο μια ΑΝΕΠΙΤΥΧΗ προσπαθεια, να τα εγκαταστησω, ΔΕΝ μπορω να ξαναμπω στο λειτουργικο συστημα, δεν ξερω γιατι, παρα μονο σε ασφαλη λειτουργια. Δεν εχω δημιουργησει partition /home, παρα μονο /. Για να μην διαγραψω παλι ολο το λειτουργικο, υπαρχει καποιος τροπος να το επιδιορθωσω? αυτο ρωταω.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Κυρ Νοέμ 16, 2014 18:50 pm

Μην «αρπάζεσαι» :mrgreen:

Για να σε βοηθήσουμε, θα πρέπει να καταλάβουμε τι έγινε, πρώτα.

Υποθέτω λοιπόν, πως προσπάθησες να εγκαταστήσεις τα εργαλεία του vmware,
χρησιμοποιώντας το σύστημα του vmware,
και αυτό το σύστημα κάτι χάλασε στη Μαγεία.
Το πιο πιθανό τον εξυπηρετητή (ντράιβερ) των γραφικών
(αλλά μπορεί και κάποια απαραίτητη βιβλιοθήκη).

Τι μπορεί να είναι αυτό που χάλασε το vmware, στην Μαγεία;
Αυτό είναι πολύ εξειδικευμένο, και πρέπει να είσαι έμπειρος χρήστης του vmware για να το μαντέψεις.

Οπότε, αν την εγκατάσταση της Μαγείας την είχες για δοκιμές,
η πιο εύκολη λύση είναι να ξανακάνεις εγκατάσταση.

Αν όμως θες να παιδευτείς,
δες πρώτα αν μπορείς να συνδεθείς σε άλλο γραφικό περιβάλλον,
εκτός του Μέιτ.
Στην οθόνη σύνδεσης του χρήστη, πιθανότατα πάνω δεξιά,
θα πρέπει να έχει επιλογές.
Αν σου δίνει επιλογή για IceWM,
επέλεξέ το.
Αν δεν το έχει, επέλεξε κάτι άλλο, εκτός του Μέιτ,
και δοκίμασε να μπεις.

Αν τα καταφέρεις, έχει καλώς.

Αν αυτό δεν δουλέψει, τότε τρέξε τη Μαγεία σε failsafe,
και συνδέσου σαν υπερχρήστης.

Αν η Mαγεία μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο,
τότε κάνε εγκατάσταση του IceWM, και δοκίμασε να μπεις στη Μαγεία,
όπως περιγράφω πιο πάνω.

Ίσως να θες να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις και το πακέτο x11-driver-video-vmware

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi x11-driver-video-vmware
Αν η Μαγεία δεν μπορεί να συνδεθεί στο διαδίκτυο...

...δοκίμασε πρώτα τα παραπάνω,
και τα ξαναλέμε.

----------------
----------------
πως να δημιουργησω νεο χρηστη
Άλλο πράμα σου είπα.
Και έβαλα και δύο ολάκερες διαχωριστικές γραμμές,
για να μη τα μπερδέψεις με τα παραπάνω.
Μάλλον τα διάβασες πολύ βιαστικά....

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Κυρ Νοέμ 16, 2014 19:55 pm

Kαλως, εννοεις οτι σε περιπτωση που ξαναεγκαταστησω το λειτουργικο, πρεπει να δημιουργησω αμεσως νεο χρηστη και εγω το εξελαβα να δημιουργησω τωρα, ισως το περασα βιαστικα, ακυρο, λαθος δικο μου.
Λοιπον, υπαρχει και περιβαλλον εργασιας IceWM, αλλα ουτε εκει μπορω να μπω, απο καμια επιλογη εκκινησης, μπορω να μπω μονο σε ασφαλη λειτουργια, http://postimg.org/image/rirm8ghnd/ με παει μονο στο IceWM ( παντα σε safe mode), αλλα και εκει δεν μπορω να συνδεθω στο internet(*) http://postimg.org/image/a7mbmfcm5/ (εκτος αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος να συνδεθω και απο εκει), μπορω ομως να ανοιξω καποιο terminal, υπαρχει απο εκει καποια δυνατοτητα επιδιορθωσης? ο ευκολος τροπος ειναι να κανω ξανα την εγκατασταση, αλλα ρωταω με τις επιλογες που εχω (safe mode), και σε παρομοιες περιπτωσεις,(που δεν μπορεις να μπεις στο λειτουργικο), οπως στα windows κανουμε reinstall, υπαρχει κατι αντιστοιχο για το mageia? σιγουρα θα υπαρχει κατι, αν ομως η διαδικασια του repair, ειναι αρκετα δυσκολη, (γιατι δεν ειμαι και αρκετα εμπειρος για τετοιες περιπτωσεις στο linux), ομως αν μου εξηγησει καποιος αναλυτικα κατι, η να μου δωσει link απο καποιο video, μπορω να το κανω, ελπιζω να εγινα κατανοητο τι ζηταω.
Ευχαριστω.
Εdit: To mageia (mate), σκοπευω να το κρατησω, γι'αυτο και γραφτηκα στο forum, δεν το εγκατεστησα για δοκιμη, ασχετως του τι συνεβη κατα την εγκατασταση των tools, που πιθανων δημιουργησαν το προβλημα.
(*)Tελικα αποκατεστησα την συνδεση στο internet σε safe mode, αλλα η εντολη

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi x11-driver-video-vmware
: μου δινει: freeing read locks for locker 0xa51: 6860/3073091328
x11-driver-video-vmware-13.0.0.1-mga4.i586, η αμα την δινω παλι μου δινει σκετο: x11-driver-video-vmware-13.0.0.1-mga4.i586, ενω αμα την δινω απο το x-terminal μου βγαζει, οτι το πακετο x11-driver-video-vmware-13.0.0.1-mga4.i586, ειναι ηδη εγκατεστημενο.

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Νοέμ 17, 2014 12:27 pm

Λοιπον, την ζημια την κανει το προγραμμα bleachbit. Eπειδη ειχα εγκατεστημενο το mageia mate και σε virtualbox σε αλλο partition windows, εκει λειτουργουσε κανονικα, και καποια στιγμη εκανα καποιο καθαρισμο με το προγραμμα bleachbit, ολες οι ρυθμισεις του προγραμματος (bleachbit), ειναι τσεκαρισμενες στο default, εγω δεν εχω πειραξει τιποτα, μετα ομως απο restart, ειχε σαν αποτελεσμα ουτε στο 2ο mate, να μην μπορω να μπω.
Και στο 1ο (στο vmware), που εκανα την 1η ερωτηση, ειχα κανει καποιο καθαρισμο με το bleachbit, αλλα επειδη ακολουθησε μια ανεπιτυχη προσπαθεια εγκαταστασης των vmware tools, υπεθεσα οτι μπορει να ειναι εκει η αιτια, αλλα μαλλον ειναι σιγουρο οτι κατι διεγραψε το bleachbit και στα 2 λειτουργικα που ειχα εγκατεστημενα, σε διαφορετικα partition και αυτο ειναι υπευθυνο, γιατι τωρα στο 2ο λειτουργικο, δεν πειραξα κατι αλλο περα απο ενα καθαρισμο που εκανα, αρα πρεπει να δουμε ποιες ρυθμισεις εχει τσεκαρισμενες και καποιος απο εσας θα μας πει ποια δεν πρεπει να ειναι τσεκαρισμενη, γιατι δημιουργει προβλημα.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Δευ Νοέμ 17, 2014 19:10 pm

Λοιπον, την ζημια την κανει το προγραμμα bleachbit.
Μήπως το είχες «τρέξει» σαν υπερχρήστης;

-----------
-----------
ελπιζω να εγινα κατανοητο τι ζηταω
Τώρα, νομίζω, συνειδητοποίησα καλύτερα τι ζητάς.
Όμως, στο Λίνουξ, από όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάποιο «σύστημα διάσωσης»,
όπως στα Γουίντοους.

Από ό,τι μου φαίνεται, το σύστημα διάσωσης των Γουίντους,
απλά κάνει, ξανά, εγκατάσταση κάποιων ντράιβερ, βιβλιοθηκών, ρυθμίσεων, κλπ,
ελπίζοντας, στην τύχη, να διορθώσει το πρόβλημα.

Στο Λίνουξ έχουμε άλλο σκεπτικό.
Προσπαθούμε να βρούμε τι έφταιξε, και διορθώνουμε μόνο αυτό,
χρησιμοποιώντας τα διαθέσιμα μέσα.

Στην πράξη, ο τρόπος του Λίνουξ είναι πιο αποτελεσματικός.
Και αυτό φαίνεται από το γεγονός πως η έννοια του «φορμάτ»,
δηλαδή το...
  • «μία φορά το χρόνο τα διαγράφω όλα στα Γουίντους»
αυτή η έννοια, δεν υπάρχει στα Λίνουξ.

- Ποιοι είναι οι τρόποι που διορθώνουμε κάτι;
Οι τρόποι είναι πάμπολλοι και «κατά περίστασιν».

Ένα βασικό θέμα είναι πως θα «μπεις» στο προβληματικό σύστημα.
Πιθανοί τρόποι...
* από την κονσόλα, με failsafe
* με άλλο περιβάλλον παραθύρων (πχ IceWM)
* «τρέχοντας» μία άλλη εγκατάσταση λίνουξ,που υπάρχει στον ίδιο υπολογιστή, αλλά σε άλλη κατάτμηση
* «τρέχοντας» τα Γουίντους, και διαβάζοντας τι υπάρχει στην κατάτμηση του λίνουξ (απαιτούνται ειδικά προγράμματα)
* «τρέχοντας» μία Live διανομή
* από άλλο υπολογιστή στο δίκτυο
* βγάζεις το δίσκο και τον συνδέεις σε άλλο υπολογιστή...
* κλπ, κλπ, κλπ

Και, μετά, διορθώνεις το πρόβλημα.
Πιθανοί τρόποι...
* αλλάζεις τις σχετικές ρυθμίσεις, με έναν επεξεργαστή κειμένου, είτε μέσα από γραφικό περιβάλλον, είτε από την κονσόλα
* αφαιρείς εντελώς τις ρυθμίσεις ενός προγράμματος, ώστε το πρόγραμμα να ξεκινήσει, την επόμενη φορά, με «μηδέν» ρυθμίσεις
* χρησιμοποιείς ένα αντίγραφο ασφαλείας, ώστε να «επαναφέρεις» κάτι
* η Μαγεία πρέπει να έχει μία λειτουργία snapshots, για επαναφορά του συστήματος σε προηγούμενη κατάσταση (δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)
* αφαιρείς ένα πρόγραμμα και μετά το ξανακάνεις εγκατάσταση
* κάνεις «υποβάθμιση» μίας εφαρμογής (αφαιρείται, δηλαδή, η τωρινή έκδοση, και εγκαθίσταται μία προηγούμενη)
* αφαιρείς ένα πρόγραμμα (πχ οδηγό Γουάι-Φάι) και εγκαθιστάς ένα άλλο στη θέση του, ή... τίποτα
* κλπ, κλπ, κλπ

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Νοέμ 17, 2014 21:49 pm

nikos_k έγραψε:Μήπως το είχες «τρέξει» σαν υπερχρήστης;
Καλως, δεν νομιζω, απλως κλικαρα και μου βρηκε γυρω στα 200 και mb,για διαγραφη και πατησα clean, αν και δεν γνωριζω, η δεν εχω ψαξει, πως τα τρεχεις ως υπερχρηστης τα συγκεκριμενα προγραμματα, παρα μονο το terminal.
Στο Λίνουξ έχουμε άλλο σκεπτικό.
Προσπαθούμε να βρούμε τι έφταιξε, και διορθώνουμε μόνο αυτό,
χρησιμοποιώντας τα διαθέσιμα μέσα.
Και εγω τωρα καταλαβα τι γινετε σε τετοιες περιπτωσεις, αρα στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι λιγο δυσκολο να βρουμε τι εφταιξε, γιατι υπηρχανε αρκετες επιλογες τικαρισμενες στο προγραμμα, για να γνωριζουμε ποια απ'ολες δημιουργησε το προβλημα, παντως στο ubuntu, με το παρομοιο προγραμμα καθαρισμου ubuntu tweak, δεν μου εχει δημιουργησει καποιο προβλημα.
Στην πράξη, ο τρόπος του Λίνουξ είναι πιο αποτελεσματικός.
Και αυτό φαίνεται από το γεγονός πως η έννοια του «φορμάτ»,
δηλαδή το...

«μία φορά το χρόνο τα διαγράφω όλα στα Γουίντους»

αυτή η έννοια, δεν υπάρχει στα Λίνουξ.
Ναι, αυτο το γνωριζω, λογικα δεν χρειαζετε, ουτε οσο κρατησει ο σκληρος
* η Μαγεία πρέπει να έχει μία λειτουργία snapshots, για επαναφορά του συστήματος σε προηγούμενη κατάσταση (δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)
Τοτε, απ 'οτι φαινετε, θα κανω ξανα εγκατασταση το mageia mate, θα δημιουργησω εναν δευτερο χρηστη και καποιο snapshots, (πιστευω καποιος θα βοηθησει απο το forum), νομιζω καταλαβαινω πως λειτουργει, αρκει να μπορεσουμε να το φτιαξουμε και στην πραξη, αν νομιζεις οτι μπορω να κανω κατι αλλο σχετικο, πες το μου.
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Τρί Νοέμ 18, 2014 20:08 pm

Νti-nos έγραψε:
nikos_k έγραψε:Μήπως το είχες «τρέξει» σαν υπερχρήστης;
Καλως, δεν νομιζω, απλως κλικαρα και μου βρηκε γυρω στα 200 και mb,για διαγραφη και πατησα clean, αν και δεν γνωριζω, η δεν εχω ψαξει, πως τα τρεχεις ως υπερχρηστης τα συγκεκριμενα προγραμματα, παρα μονο το terminal.
Όταν είναι να εκτελέσεις κάτι σαν υπερχρήστης, σου ζητήσει τον κωδικό υπερχρήστη.
Αν συνδεθείς στο τερματικό ως root, τότε ό,τι εκτελείς θα το εκτελείς σαν root.
Η χρήση του υπερχρήστη θέλει μέτρο. Μόνο τα απαραίτητα.
Ένα συνηθισμένο λάθος που κάνουμε :oops:, όταν είμαστε νέοι στο λίνουξ είναι η «κατάχρηση» του root.

Στο λίνουξ υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ υπερχρήστη και απλών χρηστών.
Ένας απλός χρήστης, το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι τα δικά του αρχεία, και τις δικές του ρυθμίσεις.
Δεν μπορεί να κάνει ζημιά στο σύστημα, «όσο και να χτυπιέται».
Γι αυτό ρωτάω.

Μήπως το πρόγραμμα αυτό, απλά, χάλασε τις ρυθμίσεις του Μέιτ, για τον συγκεκριμένο χρήστη, τότε...

θα δημιουργησω εναν δευτερο χρηστη
Δεν χρειάζεται. Μπορείς, απλά, να ενεργοποιήσεις τον χρήστη «επισκέπτη» ( xguest ). Στο...
  • Κέντρο Ελέγχου της Μαγείας -->
    • Σύστημα -->
      • Διαχείριση χρηστών -->
        • (μενού) Ενέργειες -->
          • Εγκατάσταση επισκέπτη
Το ιδιαίτερο που έχει αυτός ο χρήστης είναι πως, μετά από κάθε αποσύνδεση, σβήνονται όλα τα αρχεία και οι ρυθμίσεις του.
Για να συνδεθείς ως επισκέπτης, γράφεις « xguest », ως όνομα, στην οθόνη σύνδεσης· δεν χρειάζεται συνθηματικό.

αν νομιζεις οτι μπορω να κανω κατι αλλο σχετικο, πες το μου
Κατά την εγκατάσταση να κάνεις ξεχωριστή κατάτμηση για τον χρήστη (ή το /home/), «ωποσεδήποτε».
Αν βάλεις τη Μαγεία σε φορητό υπολογιστή που μεταφέρεις εκτός σπιτιού,
τότε θα σου πρότεινα να κάνεις αυτήν την κατάτμηση κρυπτογραφημένη,
χρησιμοποιώντας έναν μακροσκελή κωδικό.
Ένα επιπλέον μέτρο ασφαλείας σε περίπτωση απώλειας του υπολογιστή.
(δεν ξέρω αν ayt;o μπορεί να γίνει στο vmware)

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Τετ Νοέμ 19, 2014 18:01 pm

nikos_k έγραψε:Όταν είναι να εκτελέσεις κάτι σαν υπερχρήστης, σου ζητήσει τον κωδικό υπερχρήστη.
Στο λίνουξ υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ υπερχρήστη και απλών χρηστών.
Ένας απλός χρήστης, το μόνο που μπορεί να χαλάσει είναι τα δικά του αρχεία, και τις δικές του ρυθμίσεις.
Δεν μπορεί να κάνει ζημιά στο σύστημα, «όσο και να χτυπιέται».
Στο root το καταλαβαινω, αλλα κανενα προγραμμα δεν μου εχει ζητησει κωδικο, εκτος κι αν χρειαζετε να το εκτελεσεις απο root, παντως το συγκεκριμενο προγραμμα οχι, δεν το ετρεξα σαν υπερχρηστης και μ'αυτα που μου λες, απορω, πως μπορει να εκανε ζημια, απο την στιγμη που δεν το ετρεξα σαν υπερχρηστης.
Γι αυτό ρωτάω.

Μήπως το πρόγραμμα αυτό, απλά, χάλασε τις ρυθμίσεις του Μέιτ, για τον συγκεκριμένο χρήστη, τότε...
Tοτε, μπορω να διορθωσω κατι?

Δεν χρειάζεται. Μπορείς, απλά, να ενεργοποιήσεις τον χρήστη «επισκέπτη» ( xguest ). Στο...
  • Κέντρο Ελέγχου της Μαγείας -->
    • Σύστημα -->
      • Διαχείριση χρηστών -->
        • (μενού) Ενέργειες -->
          • Εγκατάσταση επισκέπτη
Το ιδιαίτερο που έχει αυτός ο χρήστης είναι πως, μετά από κάθε αποσύνδεση, σβήνονται όλα τα αρχεία και οι ρυθμίσεις του.
Για να συνδεθείς ως επισκέπτης, γράφεις « xguest », ως όνομα, στην οθόνη σύνδεσης· δεν χρειάζεται συνθηματικό.
Κατι παρομοιο ισχυει και στο ubuntu, που μετα απο αποσυνδεση, (ως 2oς χρηστης), διαγραφονται τα παντα.
Κατά την εγκατάσταση να κάνεις ξεχωριστή κατάτμηση για τον χρήστη (ή το /home/), «ωποσεδήποτε».
Αν βάλεις τη Μαγεία σε φορητό υπολογιστή που μεταφέρεις εκτός σπιτιού,
τότε θα σου πρότεινα να κάνεις αυτήν την κατάτμηση κρυπτογραφημένη,
χρησιμοποιώντας έναν μακροσκελή κωδικό.
Ένα επιπλέον μέτρο ασφαλείας σε περίπτωση απώλειας του υπολογιστή.
(δεν ξέρω αν ayt;o μπορεί να γίνει στο vmware)
Για να κανω κατατμηση /home/, εχω την εντυπωση οτι χρειαζετε να διαθεσεις πανω απο 50 gb χωρο, εως 50 δεν χρειαζετε, παρα μονο κατατμηση /, τουλαχιστον αυτο ισχυει στο ubuntu, αν ισχυει κατι διαφορετικο στο mageia, η τουλαχιστον αν γινετε σε 30 giga χωρο να φτιαξω / και /home/ κατατμηση και ποσο χωρο να δωσω στην καθεμια?

Απάντηση