εγκατασταση mageia

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Δευ Αύγ 15, 2011 16:29 pm

To Free DVD, είναι πιο πλήρες από προγράμματα, περιέχει όλα τα γραφικά περιβάλλοντα (DE), γι αυτό είναι και μεγαλύτερο (4 GB).
Επίσης, βγαίνει σε δύο εκδόσεις, 32-bit & 64-bit. Θα πρέπει να διαλέξεις αυτή που θέλεις και υποστηρίζει ο υπολογιστής σου ( ο επεξεργαστής). Η 64-bit έκδοση καταναλώνει λίγο περισσότερους πόρους του συστήματος, αλλά είναι αυτή που πολλοί προτιμούν αν χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους για πιο "βαριές δουλειές", όπως μοντάζ/επεξεργασία βίντεο-εικόνας-ήχου σε μεγάλα αρχεία κ.λ.π.
Όποια από τις δύο εκδόσεις του Free DVD και να διαλέξεις, έχε υπόψη σου ότι όπως λέει και η ονομασία του (Free), περιλαμβάνει μόνο ελεύθερο λογισμικό, οπότε θα χρειαστεί μετά την αρχική εγκατάσταση να αφιερώσεις λίγο χρόνο (1-2 ώρες, μπορεί και παραπάνω, ανάλογα πως θέλεις να το στήσεις), για να κατεβάσεις ιδιωτικούς οδηγούς (για την κάρτα γραφικών, το ασύρματο, κλπ)
τους διάφορους codecs video-audio, το adobe flash-plugin για τον firefox, πιθανόν να κάνεις κάποιες έξτρα ρυθμίσεις, κ.α.
Επίσης, η έκδοση Free DVD, επειδή αυτή χρησιμοποιώ, δεν είναι τόσο εξελληνισμένη όσο η Live CD.
Για παράδειγμα, όταν "γυρίσω" το KDE στην ελληνινκή γλώσσα, το MCC σε μένα είναι στα αγγλικά, ενώ σε σένα στα ελληνικά.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Δευ Αύγ 15, 2011 16:41 pm

αμα εχω μνημη 4 giga νομιζω οτι πρεπει να χρησιμοποιήσεις το 64 bit σωστα ,καθως στην 32 δεν στην αναγνωριζει ολοι,και επισης με 2,4 πύρινο υπολογιστή τι παιζει? ποιο ειναι ποιο καλο για απλη χρηση μιλαω εγω,το ποιο βαρυ πρόγραμμα που θα παιζω θα ειναι καμια ταινια 1080p το πολύ,

και μετα νομιζω οτι υπαρχουν και καποιες διαφορές στον abobe flash player,με ποια έκδοση αποδίδει καλύτερα?

και μια τελευταια απορία,εγω θα βάλω το μαγεία ταυτόχρονα με το ubuntu,αλλα θέλω να εχω τον grub του ubuntu για αρχικό,εχω 2 σκληρούς και θα βάλω απο μια διανομη στον καθενα,τι πρεπει να κανω για να μου αναγνωρισει το mageia ο grub2

to mageia 2θα βγει με grub2?

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Δευ Αύγ 15, 2011 18:58 pm

Για το θέμα της μνήμης, σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο, αν και είχα συναντήσει διανομή 32-bit, με κάποιο "ειδικό" kernel που "εβλεπε"
4 GB RAM (ελπίζω να θυμάμαι καλά, πάει καιρός από τότε). Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στη Mageia. Κάποιος άλλος χηστης, με πιο πρόσφατη εμπειρία ίσως μπορεί να βοηθήσει.
Για τους επεξεργαστές, δεν παίζει ρόλο αν έχει 1-2-4 ή παραπάνω πυρήνες. Και οι δύο αρχιτεκτονικές τους υποστηρίζουν.

Για το abobe flash player-plugin: Δεν είχα προβλήματα στα 64-bit. Απλά, δεν υπήρχε καινούργια 64-bit έκδοση, γι αυτό και δεν θεωρούνταν αρκετά "ασφαλής" και πιθανόν προβλήματα υπήρχαν -αν υπήρχαν σε κάποιους- από την προσπάθεια να τρέξει το 32-bit abobe flash player-plugin σε 64-bit εγκατάσταση, ή να εγκαταστήσουν τον 32-bit firefox σε 64-bit εγκατατάσταση Mageia (αλλά και στις άλλες διανομές). Τώρα πια υπάρχει καινούργια 64-bit έκδοση του plugin -έστω και beta- που "δουλεύει". Τουλάχιστον σ' εμένα, δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα.

Για dual-boot ή και multi-boot εγκαταστάσεις, μην ανησυχείς... Oύτε για τον Grub.
Πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση, το Σαββατοκκύριακο, μπες εδώ για οδηγίες, σχτικά με τα partition και τον grub.
Μέχρι τότε, μπορείς να πάρεις μια ιδέα, από προηγούμενο θέμα στο forum: viewtopic.php?f=6&t=27

Για την Mageia 2, δεν έχει αποφασιστεί ακόμη (πριν 1-2 βδομάδες που κοίταξα) αν θα έχει grub (legacy) ή grub2. Μια άποψη που φαίνεται τουλάχιστον να επικρατεί (και σωστά κατά τη γνώμη μου) είναι ότι οποιοσδήποτε και να είναι ο "επίσημος" grub που θα επιλεχθεί, να υπάρχει και η δυνατότητα να διαλέξει ο χρήστης τον άλλον. Να υπάρχει δηλαδή πλήρης υποστήριξη και για τους δύο.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από airmaik » Δευ Αύγ 15, 2011 19:48 pm

εχτες βγηκε και η beta2 εκδοση η οποια λενε οτι εχει μεγαλη βελτιωση,αν και προσωπικά δεν ειδα κατι το διαφορετικο!!!

http://labs.adobe.com/downloads/flashplayer11.html
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
billver
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2011 13:38 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από billver » Δευ Αύγ 15, 2011 20:19 pm

το σχετικό θέμα που είχε στο forum το είδα,και είναι πολύ κατατοπιστικό ,άπλα εγω θελω να βάλω σαν αρχικο τον grub2

βασικα στον σταθερο που εχω στο σπίτι,εχω 2 σκληρους οπως ειπα ,και θα τους κανω formata,και θα βάλω στον πρωτο δισκο το ubuntu ,και στον δευτερο το mageia

οποτε μεχρι τοτε θα περιμενω οδηγιες ,αν γινετε βεβαια αυτο ,αλλιως θα ακολουθησω αυτον τον οδηγο και εγω

ωραιο νέο αυτο με το να διαλέγεις στο μαγεια 2 ποιον grub θα βαλεις

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατασταση mageia

Δημοσίευση από John66 » Δευ Αύγ 15, 2011 21:00 pm

billver

Το θέμα στο forum είναι για να πάρεις μια ιδέα, γιατί στην ουσία μιλάει για το αντίθετο από αυτό που θέλεις εσύ, δηλαδή "υπολογιζει" ότι η Mageia θα είναι το "πρώτο" λειτουργικό (στον πρώτο σκληρό) και άλλη διανομή στον άλλο δίσκο. Δεν είναι πολύ διαφορετικό από αυτό που θέλεις εσύ να κάνεις, αλλά έχει κάποιες διαφορές που πρέπει να προσεχθούν.

Πριν εγκαταστήσεις ή διαγράψεις/κάνεις format οτιδήποτε στο desktop σου, θα boot-άρεις με την διανομή που τώρα φοράει.
Αν δεν υπάρχει εγκατεστημένη καμία διανομή GNU/Linux (για να γράφουμε και την σωστή ονομασία), οπότε θα υπάρχουν μόνο "windblows", θα boot-άρεις (δεν θα εγκαταστήσεις) το Live CD της Mageia - αυτό που χρησιμοποίησες για to laptop σου.
Θα ανοίξεις το τερματικό Konsole, θα πάρεις δικαιώματα root, γράφοντας su, πατάς Enter, γράφεις τον κωδικό root.
Μετά, δίνεις την παρακάτω εντολή
fdisk -l
Και αντιγράφεις το αποτέλεσμα εδώ στο forum.
Μετά πιθανόν να σου ζητήσω και το αποτέλεσμα από μια-δύο ακόμα εντολές (στην ουσία είναι η ίδια, αλλά με περισότερες λεπτομέρειες). Εξαρτάται από το τι θα δώσει η πρώτη.
Μετά θα κάνεις οπιδηποτε άλλο, format ή εγκατάσταση ή ότιδήποτε, ακολουθώντας αναλυτικότατες οδηγίες από εδώ.
Πάντως, αν για κάποιο λόγο χρειάζεται να έχεις και τα "παράθυρα"... και αυτό γίνεται (tri-boot δηλαδή).

Μην αγχώνεσαι και προπαντώς μην βιάζεσαι. Όλα θα γίνουν - και πιο έυκολα απ' όσο φαντάζεσαι.


airmaik

Ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ήξερα.
Θα το κατεβάσω αμέσως.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Απάντηση