Η Mageia στο PRISM Break;

Συζητήσεις μεταξύ των μελών γενικά για τη Mageia.

Οι συζητήσεις για την επίλυση προβλημάτων θα πρέπει να υποβάλλονται στην ενότητα «υποστήριξη χρηστών».
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από cpfotiadis » Δευ Σεπ 30, 2013 21:40 pm

Καλησπέρα,

Γνωρίζετε για το prism-break.org;
Ποια είναι η γνώμη σας γι' αυτό;
Πιστεύετε ότι η Mageia θα μπορούσε να μπει σε αυτήν την σελίδα ως εναλλακτικό λειτουργικό σύστημα;

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από dglent » Τρί Οκτ 01, 2013 17:23 pm

Δεν το γνωρίζω το θέμα αλλά φαίνεται ότι όλες εκτός του ubuntu είναι καλές :twisted:

Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από cpfotiadis » Τρί Οκτ 01, 2013 20:44 pm

Έχει βουίξει όλος ο τεχνολογικός κόσμος για την NSA και για το PRISM.

Σχετικά links:
Και εδώ έρχεται το https://prism-break.org να βοηθήσει με μια λίστα από εναλλακτικές εφαρμογές και υπηρεσίες.
Opt out of global data surveillance programs like PRISM, XKeyscore and Tempora. Stop governments from spying on you by encrypting your communications and ending your reliance on proprietary services.

Εναλλακτικές για την παράκαμψη του PRISM, του προγράμματος παγκόσμιας παρακολούθησης δεδομένων της NSA. Σταματήστε την αναφορά στην Αμερικάνικη κυβέρνηση δραστηριότητας στο διαδίκτυο με αυτά τα δωρεάν εναλλακτικά λογισμικά.

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Οκτ 01, 2013 20:57 pm

έπιασες πολύ ωραίο θέμα και πολύ ζεστό, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρων η λίστα που έδωσες για τις εναλλακτικές εφαρμογές και υπηρεσίες,εγώ θα τις δω με πολύ ενδιαφέρων !!!
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από nikos_k » Τετ Οκτ 02, 2013 07:28 am

Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός... Θέλω να πω...

Ξέρουμε πως το Λίνουξ είναι ασφαλέστερο από τα Μάικροσοφτ Γουίντους,
αλλά από τη στιγμή που δεν ξέρουμε πως δουλεύει το ΠΡΙΣΜ,
δεν μπορούμε να πούμε στον κόσμο πως είναι 100% ασφαλές έναντι του ΠΡΙΣΜ.

Πάντως, τώρα τελευταία, οι αμερικανικές μυστικές υπηρεσίες έψαχναν για κόσμο,
που να ξέρει από ελεύθερο λογισμικό.
Φαίνεται ότι έχουν δυσκολίες.
Όποιος ενδιαφέρεται :idea: ... είναι και αυτή η ριμάδα η ανεργία.... :mrgreen:


Σχετικές πληροφορίες που δίνουν μια γενικότερη εικόνα:
- Η Μανντρίβα είχε εγκριθεί ως «ασφαλής», από το Ρωσικό κράτος, για χρήση σε «ευαίσθητες» υπηρεσίες.
- Η Κίνα ανέπτυξε τη δικιά της παραλλαγή του Λίνουξ για κρατική χρήση.

Από την άλλη, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως...
- η κρυπτογράφηση «σπάζεται»· είναι θέμα χρόνου και χρήματος
- το διαδίκτυο, από την αρχή, φτιάχτηκε για να δημοσιεύουμε πράγματα, όχι για να τα κρύβουμε

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από dglent » Τετ Οκτ 02, 2013 10:47 am

nikos_k έγραψε: Από την άλλη, δεν πρέπει να ξεχνάμε πως...
- η κρυπτογράφηση «σπάζεται»· είναι θέμα χρόνου και χρήματος
- το διαδίκτυο, από την αρχή, φτιάχτηκε για να δημοσιεύουμε πράγματα, όχι για να τα κρύβουμε
Εικόνα

http://www.washingtonpost.com/world/nat ... story.html

:mrgreen:

:arrow: Πήγη: http://www.framablog.org/index.php/post ... rd-usa-nsa

Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από cpfotiadis » Τετ Οκτ 02, 2013 16:07 pm

nikos_k έγραψε:- το διαδίκτυο, από την αρχή, φτιάχτηκε για να δημοσιεύουμε πράγματα, όχι για να τα κρύβουμε
Δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό. Εγώ είχα ακούσει ότι το ίντερνετ στην αρχή είχε δημιουργηθεί για στρατιωτικούς σκοπούς. Βέβαια το πως είναι τώρα σίγουρα θα έχει διαφορά με το πως ήταν αρχικά το ίντερνετ, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κίνδυνοι στο διαδίκτυο. Είμαι υπέρ στο να μοιραζόμαστε χρήσιμες πληροφορίες δωρεάν και ελεύθερα, όταν πρόκειται όμως για τα προσωπικά μας δεδομένα θέλει προσοχή. Από που και ως που να πλουτίζουν εταιρείες με τα προσωπικά μας δεδομένα; Από που και ως που η NSA να ξέρει τα πάντα για εμάς; Από που και ως που να μας παρακολουθούνε;

Θα παραθέσω δύο φράσεις με τις οποίες πιστεύω θα συμφωνήσουμε οι περισσότεροι.

- "Ότι κλειδώνει.. ξεκλειδώνει."
- "Απόλυτα ασφαλής υπολογιστής είναι αυτός που είναι εκτός δικτύου, σβηστός, και θαμμένος 10 μέτρα κάτω από τη γή. Και πάλι δεν είμαι σίγουρος."

Όποιος υποστηρίζει ότι με την χρήση ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού σε συνδυασμό με κρυπτογράφηση έχει 100% ασφάλεια, τότε εθελοτυφλεί. Δεν υπάρχει 100% ασφάλεια και δεν νομίζω να υπάρξει ποτέ, αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να δίνουμε τα προσωπικά μας δεδομένα έτσι απλόχερα στις μεγάλες εταιρείες, στην NSA και στην κάθε NSA. Εφόσον μπορούμε να δυσκολέψουμε την προσπάθεια παρακολούθησης με διάφορες εναλλακτικές όπως αυτές που έχει το https://prism-break.org/ γιατί να μην το κάνουμε; Γιατί να είμαστε σε όλη μας την ζωή πρόβατα των εταιρειών και των κυβερνήσεων;

Παρακάτω παραθέτω κι άλλο σχετικό υλικό.
Πολλοί λένε ότι δεν έχουν τίποτα να κρύψουν, στο τελευταίο link από πάνω και συγκεκριμένα μεταξύ του χρονικού σημείου 31:44 - 32:19 έχει μια ωραία ερωτοαπάντηση.

Επίσης να αναφέρω κάτι ακόμα, αν προσέξατε στο https://prism-break.org/ σχεδόν όλες οι εναλλακτικές είναι ανοιχτού κώδικα. Το θετικό με τον ανοιχτό κώδικα είναι ότι μπορεί να κοιτάξει κάποιος στον κώδικα και να δει αν υπάρχουν πίσω πόρτες (backports). Αυτό από μόνο του κάνει τον ανοιχτό κώδικα πιο έμπιστο.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από nikos_k » Τετ Οκτ 02, 2013 21:11 pm

Εγώ είχα ακούσει ότι το ίντερνετ στην αρχή είχε δημιουργηθεί για στρατιωτικούς σκοπούς
Αν αναφέρεσαι στο γνωστό βιντεάκι με τις ασπρόμαυρες φιγούρες,
το οποίο μας εξηγεί πως δημιουργήθηκε το διαδίκτυο,
αυτό είναι καθαρά γκεμπελίστικη προπαγάνδα....
αν και καλοφτιαγμένη...

Δεν το έχω ψάξει το θέμα, αλλά η δικιά μου εικόνα είναι πως το διαδίκτυο ήταν, κατά βάση, ένα διαπανεπιστημιακό δίκτυο.

Εγώ βλέπω το διαδίκτυο σαν μια εφημερίδα ή την πλατεία του χωριού, όχι σαν ένα ιδιωτικό χώρο.

Αν ακολουθήσουμε τη λογική του ιδιωτικού χώρου,
τότε εγώ μπορώ να πω πως η τάδε ιστοσελίδα είναι ιδιωτική και απαγορεύεται να την διαβάσεις χωρίς άδεια.
Και το τάδε αρχείο είναι ιδιωτικό, και απαγορεύεται να το κατεβάσεις.

Αν κάποιος χακάρει τον υπολογιστή σου, σου βάλει ένα ρούτκιτ και σου κλέψει τα προσωπικά δεδομένα,
αυτό για μένα είναι παράβαση της «ιδιωτικής σφαίρας».

Αλλά, αν κάποιος πάρει τις φωτογραφίες σου, το τηλέφωνό σου και τη διεύθυνσή σου από το φέισμπουκ...
Ας μη τα δημοσίευες...

Καλό είναι να μην έχουμε την πόρτα ορθάνοιχτη, αλλά μου φαίνεται πως κάνουμε σαν αυτόν που τρώει ένα ταψί μουσακά
και μετά πίνει μια κοκακόλα διαίτης.

Το πιο απλό: Ποιος απαγορεύει τα κούκις και απενεργοποιεί τα τζάβασκριπτ (τέρμα το γιουτούμπε); :?: Κανένας.
Η πιο βασική συμβουλή ασφαλείας, που κανένας δεν ακολουθεί.
Τι να τις κάνω μετά τις κρυπτογραφήσεις;

Άλλο παράδειγμα. Θα μπορούσα εγώ (αν με ενδιέφερε να μάθω πως γίνεται)
να δημοσιεύσω μια φωτογραφία png, στην τωρινή συζήτηση,
από δικό μου μητρικό υπολογιστή, με τον κατάλληλο κώδικα (νομίζω ενσωματωμένο στο αρχείο της εικόνας)
και να έχω την ΆιΠι διεύθυνση οποιουδήποτε επισκέπτεται αυτή τη σελίδα.
Τόσο απλά...

Και μια και μιλάμε για ΆιΠι, αυτή ο ΟΤΕ (Σύτα κλπ) δεν μας τη δίνει;
Όλα τα δεομένα από τους μητρικούς υπολογιστές τους δεν περνάνε;
Δεν ξέρουν αυτοί, ανά πάσα στιγμή, τι διαβάζω και τι κατεβάζω;

Το ρούτκιτ, στην υπόθεση των υποκλοπών, στους σέρβερ της Βόνταφον δεν ήταν;
Δεν χρειάστηκε να υπονομεύσουν το κάθε τηλέφωνο.
Χακάρανε τους μητρικούς υπολογιστές.
(Παρεπιμπτόντως η κινητή τηλεφωνία είναι Νατοϊκή τεχνολογία...
και γι αυτό, ίσως, εκτός των άλλων, μόνο συγκεκριμένες εταιρίες μπορούν να στήσουν δίκτυο...
για να μας παρακολουθούν καλύτερα)
Από που και ως που να πλουτίζουν εταιρείες με τα προσωπικά μας δεδομένα;
Εγώ έχω την εντύπωση πως αυτοί που πλουτίζουν είναι αυτοί που πουλάνε πρώτα τρόμο, και μετά ασφάλεια.

Κατά την γνώμη μου, ο απλός χρήστης, αυτό που χρειάζεται να κάνει είναι
1) να σκέφτεται λογικά,
2) να ακολουθεί τις συμβουλές των μηχανικών που φτιάχνουν τα προγράμματα
(πχ, όλα αυτά τα μηνύματα που σου λένε να μη βάλεις το «ΟΚ» για συνθηματικό)
3) να μην είναι αφελής (ή χαζοπόνηρος)

Έχω την αίσθηση πως οι πιο πολλές παραβιάσεις ασφαλείας γίνονται από τεμπέλικα συνθηματικά (ΟΚ, 123, PAOKARA κλπ),
και από «ψάρεμα» (είμαστε από την Εθνική Τράπεζα, επιβεβαιώστε την κάρτα σας στέλνοντας τον αριθμό και τον κωδικό στην τάδε διεύθυνση).

Ενώ στις μεγάλες εταιρείες, η αιτία είναι η κλασσική, για κάθε γραφειοκρατικό μηχανισμό.
Άσχετοι διορίζουν άσχετους σε καίριες θέσεις.
Από που και ως που να μας παρακολουθούνε;
Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα, αρκεί η σχέση να ήταν ισότιμη.
Να μπορούσαμε, δηλαδή, και εμείς να παρακολουθούμε αυτούς!
Να είσαι σίγουρος, αυτοί μας φοβούνται περισσότερο.

Με τα τείχη δουλειά δεν γίνεται ...

Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από cpfotiadis » Τετ Οκτ 02, 2013 22:29 pm

Νίκο ανέφερες πολλά πράγματα και κάπου το πήγες παραπέρα το θέμα. Ενώ ορισμένα πράγματα που λες είναι σωστά, πιστεύω ότι θα έπρεπε να το βλέπεις πιο σοβαρά το θέμα του PRISM. Εγώ αν προσπαθήσω να βάλω ένα τοίχος σε κάποια πράγματα, τι πάει να πει αυτό; Πάει να πει ότι βάζω τοίχος σε επιλεγμένα πράγματα, στην επικοινωνία μου, στις συζητήσεις μου με τους φίλους μου, με συγγενείς, με την κοπέλα μου. Βάζω ένα τοίχος σε φωτογραφίες που στέλνω, σε τέτοια πράγματα. Δεν είπα να βάλουμε τοίχος σε όλα. Δηλαδή αν εγώ επικοινωνώ με την κοπέλα μου από το google chat ή από το facebook, υπάρχει λόγος να μπορούν οι δύο εταιρείες google και facebook να διαβάσουν τα μηνύματα μου; Εσείς μπορεί να μην το κάνετε για τον έναν ή τον άλλον λόγο, υπάρχουν όμως αμέτρητοι νέοι χρήστες στο ίντερνετ που επικοινωνούν με το αγόρι/κορίτσι τους. Ναι κάνει chat το αγόρι με την κοπέλα του και η κοπέλα με το αγόρι της, υπάρχει λόγος να τα βλέπει αυτά η google ή το facebook και η nsa; Μπορεί το αγόρι να είναι στο στρατό και η κοπέλα να στείλει στο αγόρι της κάποια τολμηρή φώτο και πιστέψτε με αυτά συμβαίνουν σε ολόκληρο τον κόσμο, δεν είναι κάτι πρωτοφανές και ούτε θα κάτσω να σχολιάσω τώρα αν είναι κάτι κακό ή καλό. Γιατί αυτά να είναι φανερά στις εταιρείες; Αν η κρυπτογράφηση παρέχει κάποια ασφάλεια για αυτά τα πράγματα, γιατί να μην την χρησιμοποιήσω; Εννοείτε ότι θα χρησιμοποιήσω κρυπτογράφηση και ήδη με την κοπέλα μου επικοινωνώ κρυπτογραφημένα, σιγά σιγά και οι φίλοι μου χρησιμοποιούν κρυπτογράφηση. Αυτό είναι κάτι καλό. Μιλάμε για προσωπικά πράγματα τώρα. Είναι κακό να χρησιμοποιούμε το ίντερνετ για κάτι προσωπικό και να θέλουμε ασφάλεια και ιδιωτικότητα; Φυσικά και δεν είναι κακό! Το ίντερνετ είναι για πολλά πράγματα, πράγματα όπως την ελεύθερη γνώση, την διάδοση πληροφοριών, την ενημέρωση, το παιχνίδι, είναι όμως και για την επικοινωνία. Η επικοινωνία μας όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι δημόσια, ούτε κάποια προσωπικά δεδομένα.

Το πρόβλημα δεν είναι το να πάρει κάποιος το τηλέφωνο και τις φωτογραφίες σου από το facebook, το πρόβλημα είναι ότι το ίδιο το facebook ακόμα κι αν τα διαγράψεις εσύ αυτά από το προφίλ σου, το facebook τα κρατάει όλα αποθηκευμένα στους servers τους και δεν διαγράφουν τίποτα. Ίσα ίσα τα στέλνουν στην nsa. Δεν μιλάμε τώρα για τον αφελή απλό αρχάριο χρήστη που επειδή δεν γνωρίζει κάποια πράγματα εκτέθηκε μόνος του σε άλλους χρήστες. Δεν μιλάμε τώρα για απλή ασφάλεια στους υπολογιστές και στο ίντερνετ, στο θέμα εμπλέκονται κυβερνήσεις και ολόκληρα συστήματα παρακολούθησης.

Το ότι το ίντερνετ ξεκίνησε για στρατιωτικούς σκοπούς το είχα ακούσει στο λύκειο που πήγαινα πληροφορική, δάσκαλοι το είπαν και νομίζω ότι το γράφει σε κάποια βιβλία.

Νίκο πολλοί πλουτίζουν για διάφορους λόγους, αλλά ας μην ξεφεύγουμε. Οι εταιρείες οι οποίες εμπλέκονται σε προγράμματα όπως το prism είναι τεχνολογικές εταιρείες και αυτό που μας πλασάρουν ως βιτρίνα δεν είναι τρόμος, ίσα ίσα είναι κάποιες δωρεάν υπηρεσίες και εφαρμογές. Το μόνο τρομαχτικό της υπόθεσης είναι το τίμημα, το ότι αυτά που μας προσφέρουν είναι δωρεάν επειδή εμείς τους προσφέρουμε όλα όσα θέλουν να ξέρουν για εμάς. Ρώτησα από που και ως που να πλουτίζουν εταιρείες με τα προσωπικά μας δεδομένα, μα έχω ήδη απάντηση για τον εαυτό μου, απλά όσα γράφω τα γράφω και για εσάς. Εγώ προσωπικά το βρίσκω σιχαμερό το να πλουτίζουν αυτοί οι άνθρωποι με τον τρόπο που πλουτίζουν. Αυτοί απολαμβάνουν τις ζωές τους όμορφα και ωραία, δεν έχουν τα δικά μας προβλήματα με τα λεφτουδάκια που παίρνει ο μέσος Έλληνας. Φταίνε αυτοί που ο μέσος Έλληνας παίρνει λεφτουδάκια; Πιθανότατα όχι, δεν φταίνε, όμως όχι από την πλευρά μου δεν θα έχουν καμία υποστήριξη και καμία προώθηση. Κάθε χρήστης που έχει λογαριασμό gmail, facebook, yahoo, skype κτλ. άθελα του προωθεί αυτές τις υπηρεσίες και τις εταιρείες που τις δημιούργησαν. Ε, δεν θέλω να επωφελούνται άλλο από εμένα. Απλά τα πράγματα, θα χρησιμοποιώ άλλες υπηρεσίες και άλλες εφαρμογές. Όλοι οι χρήστες μπορούν να το κάνουν αυτό εάν θέλουν.

Η παρακολούθηση των χρηστών με προγράμματα όπως το prism για συμφέροντα των εταιρειών και κυβερνήσεων, δεν έχει να κάνει με την ιδιωτικότητα του κάθε αρχείου ή της κάθε ιστοσελίδας κτλ. Και πάλι όμως υπάρχουν άδειες γι' αυτά τα πράγματα, copyright, creative commons κτλ. Εγώ στο blog μου έχω άδεια creative commons και πάντα στις εικόνες που βάζω σε κάθε δημοσίευση βάζω μια λεζάντα με την πηγή της εικόνας.

Ωραίο αυτό που είπες για το youtube, για τα cookies και την javascript, μην είσαι τόσο σίγουρος όμως ότι δεν το κάνει κανένας. Σε πληροφορώ ότι αν αρχίσεις να ψάχνεσαι όλο και περισσότερο για την ασφάλεια σε forums και διαβάσεις συζητήσεις, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αρκετοί χρήστες που ενδιαφέρονται γι' αυτά τα θέματα. Δεν είναι τυχαίο ότι το noscript είναι από τα πιο διάσημα addons για τον firefox. Όσο περνάει ο καιρός οι χρήστες ενδιαφέρονται όλο και περισσότερο γι' αυτά τα θέματα. Σίγουρα από την μια μέρα στην άλλη δεν θα παρατηρήσουμε μεγάλες διαφορές, ωστόσο σιγά σιγά ενδιαφέρονται όλο και περισσότερο. Πόσο μάλλον όταν βγαίνουν στην φόρα γεγονότα όπως η υπόθεση με το prism και την nsa. Όχι και τι να την κάνουμε την κρυπτογράφηση, προσφέρει παραπάνω ασφάλεια και αυτό είναι γεγονός.

Θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί αν είναι ασφαλές τα προγράμματα και οι υπηρεσίες που αναφέρονται στο https://prism-break.org/, μα τότε θα έπρεπε να αναρωτηθεί γενικότερα για τον ανοιχτό κώδικα και το gnu/linux. Οτιδήποτε είναι ανοιχτού κώδικα μπορεί να εκτεθεί και από μόνο του. Τι εννοώ; Αν ο κώδικας του τάδε προγράμματος ή της τάδε υπηρεσίας έχει κάτι πονηρό μέσα, πιστεύετε ότι δεν θα βγει κανένας χρήστης σε ολόκληρο τον κόσμο να το γράψει κάπου σε κανένα forum, blog ή οπουδήποτε; Επαναλαμβάνω, υπάρχουν χρήστες που θα εκπλαγείτε με το πόσο ασχολούνται με την ασφάλεια και την ιδιωτικότητα. Πριν κάποιο διάστημα είχα κάνει κάποιες συζητήσεις με ένα άτομο που διάβαζε τους όρους χρήσης και τις άδειες σχεδόν απ' όλα όσα χρησιμοποιούσε, κι όμως, υπάρχουν τέτοια άτομα. Δεν είναι πολλά αυτά τα άτομα αλλά υπάρχουν... και αν μια εφαρμογή/υπηρεσία ανοιχτού κώδικα έχει κάτι πονηρό μέσα στον κώδικα, τότε θα μαθευτεί πολύ πιο γρήγορα στο ίντερνετ απ' ότι για μια κλειστού κώδικα. Όποιος ξέρει από προγραμματισμό μπορεί να δει τον κώδικα της τάδε εφαρμογής/υπηρεσίας, αλλά και μόνο που είναι ο κώδικας ανοιχτός και διατίθεται ελεύθερα αυτό κάνει αυτόματα πιο έμπιστο το έργο. Να αναφέρω πως ακόμα και η ιστοσελίδα https://prism-break.org/ είναι ανοιχτού κώδικα και μπορείτε να δείτε όλα τα αρχεία της ιστοσελίδας εδώ.

Βασικά για τις εικόνες είχα ακούσει παλιότερα ότι με κάποιο τρόπο μπορεί να μάθει κάποιος την ip απ' όπου ανέβηκε η φωτογραφία. Αν κατάλαβα καλά εσύ λες το αντίστροφο, ίσως γίνονται και τα δύο, δεν ξέρω. Εντάξει, δεν αποκλείονται αυτά και πιθανότατα μπορούν να γίνουν και τα δύο, μα αυτό θα ήταν καλύτερα να το συζητήσουμε κάπου αλλού σχετικά με την γενικότερη ασφάλεια στους υπολογιστές. Δεν έχει να κάνει με προγράμματα όπως το prism, την παρακολούθηση κτλ. Δεν μιλάμε για τυχαίους χάκερ τώρα ή το παιδάκι της γειτονιάς. Απλά να αναφέρω πως υπάρχουν τρόποι για να κρύβει κιόλας κάποιος την ip του, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να την κρύψει και από τις εικόνες που ανεβάζει. Όποιος θέλει να προσέχει βρίσκει τρόπους να κάνει αυτό που θέλει να κάνει σε συνδυασμό με τον βαθμό που προσέχει. Υπάρχουν αμέτρητοι τρόποι για ασφαλή επικοινωνία, αποστολή αρχείων κτλ.

Σωστό αυτό που ανέφερες Νίκο για τους ISP, τα λέει και σε αυτό το άρθρο εδώ. Όποιος θέλει να φτάσει μέχρι αυτό το σημείο, μπορεί να αρχίσει να χρησιμοποιεί vpn. Και ένα raspberry pi μπορεί να γίνει vpn. Εγώ δεν έφτασα ακόμα μέχρι αυτό το σημείο, θα δείξει. Πάντως τα απλά πράγματα που μπορώ να κάνω τα κάνω.. και μην τρελαθούμε, αν δείτε την διαδικασία για κρυπτογραφημένα μηνύματα μέσω thunderbird θα διαπιστώσετε ότι δεν είναι τίποτα δύσκολο. Ίσα ίσα είναι εύκολη διαδικασία, ακόμα και ένας αρχάριος μπορεί να τα κάνει ακολουθώντας έναν απλό οδηγό βήμα προς βήμα και γρήγορα κιόλας.

Υπάρχουν εφαρμογές και για τα smartphones με τις οποίες μπορούμε να μιλάμε κρυπτογραφημένα και να στέλνουμε μηνύματα κρυπτογραφημένα. Φυσικά σε ένα κινητό android είναι και κάποια άλλα πράγματα που πρέπει να γίνουν διότι με το παραμικρό στέλνονται πληροφορίες στην google.

Μέχρι κάποιον βαθμό μπορώ να κατανοήσω την παρακολούθηση δίπλα στην εγκληματικότητα, μα τα μεγαλύτερα εγκλήματα τα κάνουν οι πολιτικοί και όχι ο απλός κόσμος. Οι πολιτικοί που το μόνο που ξέρουν να κάνουν είναι να λένε όλο τα ίδια και τα ίδια, ποιος φταίει περισσότερο και ποιος φταίει λιγότερο, όχι εσύ φταις όχι ο άλλος φταίει και μας αραδιάζουν ένα σορό ψέματα στα μούτρα. Δυστυχώς όμως στο είδος δεν επικρατεί η ωριμότητα και η εξυπνάδα, επικρατεί η βλακεία και η ανωριμότητα. Ας μην γελιόμαστε, η παρακολούθηση υφίσταται κατά κύριο λόγο για να μας έχουν του χεριού τους, για να γνωρίζουν τα πάντα για εμάς, για να μας ελέγχουν.

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Η Mageia στο PRISM Break;

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Οκτ 12, 2013 10:17 am

Κάπως έτσι...

Εικόνα

Απάντηση