[Λύθηκε] Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Συζητήσεις σχετικά με προχωρημένες ρυθμίσεις της Mageia, όπως για παράδειγμα εγκατάσταση από το διαδίκτυο, ρυθμίσεις εξυπηρετητών, καθώς και συζητήσεις που αφορούν την έκδοση cauldron
Απάντηση
tom1972
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 13:24 pm

[Λύθηκε] Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από tom1972 » Δευ Αύγ 12, 2013 13:55 pm

Καλημέρα σε όλους, πρώτη φορά στο site σας !!

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα πλήρους καταστροφής των partitions με linux στο laptop μου, και όχι των δεδομένων μου, μιας και αυτά είναι στην τρελή χαρά τους !

Η ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΣΤΟ LAPTOP
(Τονίζω μοναδικού, γιατί θα μιλάμε μόνο για sda και τα partitions του)

1. Partition 35 G για τα Windows 7 (ntfs)
2. Partition 120 G για αποθηκευτικό χώρο (ntfs), με το όνομα "STORE"

Έως και τα παραπάνω, είναι (sda1-sda4, δε θυμάμαι ακριβώς)
Τα 2 παρακάτω μου τα είχε σε ένα menu - sda-κάτι (έτσι τα είχα κάνει)
Μέσα σε αυτό το menu, είχε τα sda5-6, ως παρακάτω:

3. Partition 40 G (ext4-sda5) στο οποίο είχα εγκατεστημένο το Linux Mint 15 KDE
4. Partition 39 G (ext4-sda6) στο οποίο είχα εγκατεστημένο το Linux Mint 14 KDE

Σύνολο μέχρι εδώ: περίπου 250 G (καλά παρακάτω είναι .....)

Για λόγους που δε θα αναφέρω, θέλησα στο sda5 να βάλω κάποια άλλη διανομή (έτσι για δοκιμή...). Αποφάσισα Mageia-3 ....

ΠΡΟΣΟΧΗ:
1.
Είχα κάνει το σύστημα να μπουτάρει με το grub2 του Linux Mint 14 KDE (δηλ του sda6), ο οποίος bootloader φυσικά βρισκόταν στον sda(-σκέτο).
2.
Επειδή είχα καιρό να φορμάρω partitions, για να μην κάνω λάθος έκανα την εξής ενέργεια ....
Φόρμαρα το sda5 σε ntfs και του έδωσα το όνομα "store2" (με πεζά για να ξεχωρίζει από τον "STORE")
Το έκανα αυτό για να βλέπω πρακτικά από τον εγκαταστάτη της Mageia τι ακριβώς φορμάρω, αφού έβλεπα το όνομα "store2" (για να μην το μπερδέψω με το sda6).

ΤΩΡΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΤΗ ΤΗΣ MAGEIA
1. Φτάνω κάποια στιγμή στα partitions .... Βλέπω τον store2, τον φορμάρω (κάνοντας και έλεγχο για bad sectors). Φυσικά με ρώτησε αν θέλω το partiton να το τσακίσω ..... Εγώ είδα store2 είδα και sda5 και του είπα ναι ....

2. Κάνω την εγκατάστασταση κανονικά, και στο τέλος με ρωτάει που θέλεις να εγκαταστήσω τον bootloader (είχα διαλέξει κι εδώ grub2) της Mageia ....
Αν του έλεγα να το βάλει στο sda, θα σβηνόταν ο grub2 του Linux Mint 14 KDE, και θα μπούταρα από την Mageia. Αυτό δεν το ήθελα, διότι στο grub2 της Mageia δεν ξέρω αν θα είχε το entry του Linux Mint 14 KDE, και θα έτρεχα να το βάλω (και εδώ θα είχα κάποιες περιπέτειες - "τεχνικά προβλήματα").
Έτσι του είπα να το βάλει στο sda5 (του partition της Mageia).

3. Έτσι κι έκανα, μπούταρα και "πάπαλα"...

ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
Δεν πανικοβλήθηκα ..... Προσπάθησα να επαναφέρω το grub2 του Linux Mint 14 KDE, με τον τρόπο που έχω σημειωμένο στα χαρτιά μου (γιατί δεν τα θυμάμαι όλα απ'έξω)...

ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΩΡΑ !!!!
Σχεδόν σε κανένα boot cd του linux δεν αναγνώριζε ΚΑΝΕΝΑ partition στον 250 G δίσκο .....
Συγκεκριμένα....
1. Όταν πήγαινα για εγκατάσταση άλλου linux os, ο εγκαταστάτης του δεν αναγνώριζε ΚΑΝΕΝΑ partition παρά μόνο τον 250 G δίσκο .....
Προσέξτε τη λέξη "ΚΑΝΕΝΑ"
2. Όταν πήγαινα από το livecd της διανομής, να κοιτάξω από τον διαχειριστή αρχείων, έβλεπα ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ από το Linux Mint 14 KDE, δηλ το sda6 ....
Προσέξτε το "ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ".
Δηλαδή έβλεπε τα ntfs, τη Mageia, αλλά όχι το Mint-άκι μου .....
Φυσικά τρόπος να μπουτάρω από τα windows δεν υπήρχε ....
Βέβαια αυτό δεν είναι κάτι που με έτρωγε, αφού από τα linux-livecds, μπορούσα να αντιγράψω σε εξωτερικό δίσκο τα περιεχόμενα του STORE ...
Να εξηγήσω ότι τα windows στο laptop δε με ενδιαφέρουν .... Τα παιχνίδια μου τα παίζω στα windows του desktop και εκεί δεν κάνω τα παραπάνω πειράματα (αυτά τα κάνω μόνο στο laptop .... )
3. ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ... Η εντολή
sudo fdisk -l
Έλεγε εν ολίγης ότι αδυνατεί να βρεί κανένα partition ...

ΤΡΑΓΙΚΟ !!!!
Δεν είναι δυνατόν να το έσβησα ... Μου λείπει γυναίκα, αλλά όχι τόσο πολύ που να είμαι γκαβός .... !!!
Δοκίμαζα σαν τρελός διάφορα livecd διανομών και συνέβαινε το ίδιο πράγμα ....
Ακόμη και το gparted, έβλεπε έναν 250 G δίσκο χωρίς partitions ....

ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ....
Βάζω ένα cd του linux inside με το SUPERGRUB (δε θυμάμαι πως λέγεται ....).
Εκεί Φ-Α-Ι-Ν-Ο-Τ-Α-Ν η πανέμορφη Nadia (Linux Mint 14 KDE) ... Άρα δεν την είχα σβήσει ....
Παρ'όλα αυτά μόνα τα windows μπούταραν .... Φυσικά τα αρχεία στα ntfs ήταν
ΑΘΙΚΤΑ .... Η Mageia δεν μπούταρε ...

ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΑ
1. Ζητώ συγνώμη για το παραπάνω "βουνο", αλλά προσπάθησα να εξηγήσω ανναλυτικά τι ακριβώς μου συνέβη για να μην τα ξαναγράφω ...
2. Βρίσκομαι σε απόγνωση, διότι στα 5 χρόνια που ασχολούμαι με το linux τέτοια τρέλα δεν έχει συμβεί ....
Θα μπορούσα να κρατήσω backup τον STORE, και να τα φορμάρω από την αρχή, αλλά όχι που να μην πω .... γιατί να δεχθώ τέτοια ήτα ....
Στο κάτω-κάτω τώρα του sda6 τα είχα αποθηκεύσει στον STORE ....τι θα γινόταν άλλη φορά αν δεν το είχα κάνει ...
3. Το μήνυμα αυτό το στέλω σχεδόν σε όλα τα site που γνωρίζω .... linuxinside, linuxmint forum, αλλά και το foroum της Mageia ....
4. Βρίσκομαι χωρίς internet και μπαίνω από το wifi του πανεπιστημίου (από το οποίο έχω κωδικό - καθότι έγινα φοιτητής με κατατακτήριες τώρα στα γεράματα τρομάρα μου ....), από το δρόμο μέσα στο αυτοκίνητό μου ...
Εκεί λειτουργώ το laptop μόνο με μπαταρία, που κρατάει περίπου 1 ώρα ....
Παράκληση ... αν κάποιος μπορεί και ξέρει από τα παραπάνω .... αν μου πει τι ώρα θα είναι online, θα τσακιστώ να πάω στην καφετέρεια με καλώδιο ρεύματος (γιατί το boot από τα linux-livecd γίνεται το ελάχιστο σε 10 λεπτά .... οπότε με μπαταρία δεν γίνεται δουλειά ....).
5. Ευχαριστώ για την ακρόαση .... και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια, που ξέρω ... ότι θα μου δώσετε !!!

Με εκτίμηση ο κατεστραμμένος tom1972 !!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tom1972 την Πέμ Αύγ 15, 2013 13:36 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από nikos_k » Δευ Αύγ 12, 2013 21:15 pm

Γεια σου tom1972,
αυτό που θα έκανα εγώ, αν ήμουν στη θέση σου,
θα ήταν να χρησιμοποιήσω το ΝτιΒιΝτι της Μαγείας.
Έχει επιλογή για «επιδιόρθωση» αν θυμάμαι καλά.

Εναλλακτικά, μπορείς να δοκιμάσεις να ξανακάνεις εγκατάσταση με το Λάιβ της Μαγείας,
βάζοντας το Γκραμπ «κανονικά», αυτή τη φορά, στον sda.

Δεν μας είπες, όμως, όταν βάζεις το Λάιβ της Μαγείας,
στη Διαχείριση των Δίσκων (και όχι απλά σε κάποιο διαχειριστή αρχείων),
του Κέντρου Ελέγχου της Μαγείας,
βλέπει όλες τις κατατμήσεις
(είτε τις προσαρτεί, είτε όχι) ;

Πιθανές αιτίες του προβλήματος:
- Ο δίσκος είναι παλιός και πάει να τα «φτύσει».
- Η Μαγεία μέτρησε/ονόμασε τους δίσκους διαφορετικά, και κάπου εκεί μπερδεύτηκαν τα πράγματα.
- Κάτι, για κάποιο λόγο, δεν έγινε όπως έπρεπε να γίνει, κατά την εγκατάσταση. :?: :?: :?:
- Κάποια δυσλειτουργία (μπαγκ) στη Μαγεία.

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από John66 » Τετ Αύγ 14, 2013 21:25 pm

Γεια σου κι από μένα, tom1972.
Μόλις τώρα είδα το μήνυμά σου, και δεν γνωρίζω τι έκανες τις τελευταίες δύο μέρες, δεν επανήλθες.
Δυο σημειώσεις:
1. Για ποιόν λόγο φορμάρισες τον sda5 (όπως αναφέρεις) σε ntfs πριν την εγκατάσταση της Mageia; Δεν χρειαζόταν...
και το σοβαρότερο:
2. Κάποιο λάθος έχεις κάνει με τα partition, είτε στην αναφορά τους στο μήνυμά σου, είτε στην όλη απόπειρα εγκατάστασης της Mageia.
Το sda5 είναι "εκτεταμένο" partittion που περιλαμβάνει "λογικά" partition. Αποκλείεται να έχεις εγκαταστήσει εκεί οτιδήποτε.
Εφόσον έχεις περισσότερα από 4 partition (όπως έγραψες), τότε:
Τα "πρωτεύοντα" partition: sda1, sda2 και sda3 έχουν τα windows 7.
Το sda4 δεν υπάρχει, εφόσον έχεις κάνει εκτεταμένο διαμέρισμα (sda5), άρα:
Τα δύο Μint τα είχες εγκατεστημένα στα logical partition: sda6 και sda7.
Κάπου εκεί έχεις κάνει το λάθος, πρέπει να ξεκαθαρίσεις πού είναι εγκατεστημένο τί, αλλά θα πρέπει να επανέλθεις για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
και:
3. Δοκίμασε το live cd του Super Grub Disc (τώρα λέγεται Rescatux).
Μπορεί να επαναφέρει όποιον bootloader θέλεις, αλλά το σημαντικότερο, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να boot-άρεις σε οποιοδήποτε λειτουργικό έχεις εγκατεστημένο (Linux ή Windoz) στον σκληρό σου.
(Διάβασε τις οδηγίες του).
Έτσι τουλάχιστον θα δεις αν οι εγκαταστάσεις σου "δουλεύουν". Ο bootloader (grub2 ή οτιδήποτε άλλο), είναι δευτερεύον.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

tom1972
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 13:24 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από tom1972 » Τετ Αύγ 14, 2013 22:43 pm

Φίλε John66 .... Με θυμάσαι από το linux inside την ολονυχτία που με βοηθούσες με το grub ??
Δεν επικοινώνησα διότι δεν είχα internet και τώρα κατάφερα να είμαι online !!

Εν ολίγης, να σου πω ότι είχα sda5 & sda6 (και όχι sda7) .... απλά αυτά τα 2 ήταν μαντωμένα σε ένα sda-κάτι (λιγότερο από 5 πάντως ...).

Κοίτα λίγο τι θυμίθηκα ότι έκανα ....

Συγκεκριμένα ....
Κάποια στιγμή ο εγκαταστάτης μου ζήτησε να βάλω που ήθελα τον grub ...
Παρακάτω μου πρότεινε να βάλω κωδικό .... εγώ νόμιζα ότι πρόκειται για το su ... Αλλά μάλλον ήταν κωδικός για πρόσβαση στον grub - μάλλον τον κλείδωσα ... Μάλλον αυτό κατάλαβα ...
Αυτό πρέπει να ήταν το λάθος μου ... αλλά σκέφτομαι αν για το λάθος αυτό, η Mageia με μαγικό τρόπο μου εξαφάνισε τα partitions...
Σκέφτομαι μήπως είναι bug του εγκαταστάτη της ...Έχω κάνει πολλά πειράματα αλλά τέτοιο κακό δεν έχει ξανασυμβεί ...

Φυσικά δεν ξέρω αν ήταν λάθος του εγκαταστάτη ή δικό μου .... Δεν μπορώ να πάρω όρκο και για τα 2 ....

Τώρα τα διέλησα όλα, και ξαναεγκατέστησα από την αρχή αυτά που ήθελα καθαρά και χωρίς πειράματα !!!

Ευχαριστώ πάντως παιδιά για την απόκριση και δε θα ξεχάσω την προσπάθειά σας να με βοηθήσετε ....
Με εκτίμηση tom1972 ....

tom1972
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 13:24 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από tom1972 » Τετ Αύγ 14, 2013 22:45 pm

Φίλε Νίκο έχω και γράψω κάτι κ σε σένα αλλά τελειώνει η μπαταρία μου ....
Αύριο θα σου γράψω ...

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από John66 » Πέμ Αύγ 15, 2013 00:06 am

tom1972
Χαίρομαι που σε "ξαναβλέπω".

Eφόσον τα ξανα-εγκατέστησες από την αρχή, τότε το πρόβλημά σου λύθηκε, αλλά δεν μπορέσαμε να διαπιστώσουμε τι ήταν.
- Αμφιβάλλω για bug στον εγκαταστάτη της Mageia, ποτέ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα (χρησιμοποιώ Mageia από την έκδοση Mageia 1 Beta 2) ούτε κι έχω διαβάσει κάτι σχετικό στο αγγλόφωνο φόρουμ.
- Πιθανόν αν έδωσες password στον grub (κατά την εγκατάσταση) και δεν το θυμόσουν μετά ή δεν σκέφτηκες να το δώσεις στην οθόνη εκκίνησης να "μπλοκάρισε" και να μην σε άφηνε να συνεχίσεις (λογικό είναι -αν και δεν το έχω δοκιμάσει- φαντάζομαι αυτό εξυπηρετεί το password στον grub). Αλλά θεωρώ ότι είναι απίθανο αυτή η ρύθμιση να σου "εξαφάνισε" κάποιο/κάποια partition.
- Επιμένω, κάποιο λάθος έκανες με τα partition και ξανα-επιμένω, το sda5 είναι εκτεταμένο διαμέρισμα (extended partition) στο οποίο δημιουργείς λογικά διαμερίσματα (logical partitions): από sda6 έως sda14. Σε κάποιο από αυτά εγκαθιστάς λειτουργικό ή το χρησιμοποιείς για π.χ. /home κλπ.
- Πιθανόν με αυτό που έγραψες ότι έκανες:
Φόρμαρα το sda5 σε ntfs και του έδωσα το όνομα "store2" (με πεζά για να ξεχωρίζει από τον "STORE")
να "χάλασες" το partition table του δίσκου.
Δεν μπαίνω όμως σε λεπτομέρειες, εφόσον δεν μπορούμε πια να το διερευνήσουμε. (ο slackware, στο testdisk αναφερόταν;)

Τέλος πάντων, να είσαι καλά και να "τρέχεις" GNU/Linux.

Ελπίζω να μην απογοητεύτηκες και να εγκατέστησες ή να εγκαταστήσεις Mageia. Το αξίζει, πραγματικά.
Μπορεί να ζητήσεις διευκρινήσεις πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση, θα χαρούμε να βοηθήσουμε.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

tom1972
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 13:24 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από tom1972 » Πέμ Αύγ 15, 2013 13:27 pm

Φίλε john66, όταν έγραψα το μήνυμα στο forum αυτό, λέω .... "ο φίλος john66", ξέρει και θα επικοινωνήσει .....
Αλλά βρέθηκα με "δανικό" internet, με μισοχαλασμένη μπαταρία, και το ότι κατάφερα και είδα τη συμβουλή του slackware, ήταν τύχη ....
Ναι για το testdisk μου μίλησε .... είναι τσακάλι σε αυτά τα θέματα ....

Είχα την υποψία για τον εγκαταστάτη της Mageia, αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρος .... πάντως το ανέφερα μήπως είναι κάποιο bug (αν είναι έτσι μόνο αν το αναφέρεις θα διορθωθεί από τους developers ....).

Προς το παρόν θα εξαντλήσω τα linux mint και βλέπουμε .....
Σίγουρα με ενδιέφερε να καταλάβω τι συνέβη, αλλά .... δεν ξέρω τι συνέβη και τα ξανάστησα από την αρχή !!!

Είμαι δηλωμένος στο Linux και είναι συμβόλαιο που δεν λίγει ..... οπότε μην αγχώνεσαι ....
Απλά όταν μιλάγαμε στο linux inside για τις fedores, είχαμε grub legacy και το είχα εξπερτάρει ... Στη Μageia είχα βάλει grub2 και δεν ήξερα να βρω τι !!
Το είχα γνωρίσει στο ubuntu σαν αρχάριος και το ubuntu τα χειριζόταν όλα αυτόματα ....

Ευχαριστώ και εσένα αλλά και το φίλο το Νίκο που μου απάντησε παραπάνω ....

Με εκτίμηση tom1972

tom1972
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Αύγ 12, 2013 13:24 pm

Re: Κατέστρεψα τα partitions μου - SOS

Δημοσίευση από tom1972 » Πέμ Αύγ 15, 2013 13:31 pm

@ Nikos_k

Φίλε Νίκο ευχαριστώ κι εσένα ιδιαιτέρως για την απόκριση, και με συγχωρείς που άργησα να κοιτάξω τις συμβουλές σας .....
Με εκτίμηση tom1972

Απάντηση