εγκατάσταση Greekddl Downloade

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

εγκατάσταση Greekddl Downloade

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Ιούλ 26, 2011 22:24 pm

προσπαθώ εδω και ωρα να τρεξω το αρχείο που κατεβάζω από αυτήν την σελίδα αλλα δεν εχω βγάλει άκρη

http://greekddl.com/downloader/linux.htm

πρεπει να κατεβασεις το java sun και μετα πηγαίνεις στο αρχείο που αποσυμπίεσες και εκει μεσα εχει ενα αρχείο που ονομάζεται gdd.jar

αυτο το δίνεις τα δικαιώματα ,αλλά δεν μπορώ να το τρέξω

στο ubuntu το έχω βρει άλλα εδώ με τίποτα!!!
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: εγκατάσταση Greekddl Downloade

Δημοσίευση από John66 » Τετ Ιούλ 27, 2011 14:22 pm

airmaik

Δεν γνωρίζω σχετικά με αυτό το αρχείο, αλλα θα επέτρεψέ μου να σε ρωτήσω: Τι το χρειάζεσαι;
Από ό,τι είδα, πρέπει να είναι ακόμη ένας download manager, ίσως και download accelerator, σωστά;
Αν κάνω λάθος, διόρθωσέ με.

Στη Mageia και στο KDE (που και οι δύο χρησιμοποιούμε) έχεις ήδη το KGet και το Aria2.
Για να τα χρησιμοποιείς μέσα από τον firefox, χρειάζεται να εγκαταστήσεις ένα πρόσθετο του firefox, το FlashGot.
Για το aria2 (αν δεν το έχεις εγκατεστημένο, υπάρχει στα αποθετήρια της Mageia, εγκατέστησέ το) καλό είναι να
εγκαταστήσεις -αν δεν το έχεiς- και το XTerm (ένα τερματικό, πιο "απλό" από το konsole, υπάρχει στα αποθετήρια)
για να βλέπεις την πορεία του download.
Επίσης, για το firefox, ένας καλός "αυτόνομος" download manager-accelerator είναι ένα άλλο πρόσθετό του, το DownThemAll.
Πολλοί το χρησιμοποιούν και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Δεν το χρησιμοποιώ όμως (ώστε να σου γράψω εντυπώσεις)
όχι για κανένα άλλλο λόγο, αλλά επειδή έχω βολευτεί με το flashgot + KGet ή Aria2.
Επίσης, υπάρχει εγκατεστημένος κι άλλος download manager, ο Wget, κι αυτός δουλεύει σε συνδιασμό με το flashgot,
αν και δεν μου δίνει καλή εποπτεία του κατεβάσματος, γι αυτό δεν τον προτιμώ.

Και επανέρχομαι στην αρχική μου ερώτηση. Τι τον χρειάζεσαι αυτόν τον greekddl; (όπως αντιλαμβάνεσαι, ακολουθεί "μάθημα")

Ένας από τους λόγους που το GNU/Linux είναι ένα ασφαλές λειτουργικό, είναι και ότι τα προγράμματα που χρειαζόμαστε,
δεν τα κατεβάζουμε από ιστοσελίδες τρίτων, αλλά από τα αποθετήρια της διανομής, επειδή είναι τεσταρισμένα, ελεγμένα και ασφαλή.
Για να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα, από ιστοσελίδα "τρίτου" (third-party, όπως λέγεται) θα πρέπει να εμπιστεύεσαι (που σημαίνει θα έχεις
υπόψη σου σχετικές πληροφορίες) κατ' αρχήν την ιστοσελίδα. Και φυσικά θα εμπιστεύεσαι και το πρόγραμμα που πρόκειται να κατεβάσεις,
δηλαδή να έχεις πληροφορίες ότι είναι είναι ασφαλές, μην γίνεις εσύ ο tester του προγράματος ή το "πειραματόζωο".
Για παράδειγμα, αυτό το greekddl, που θέλεις να κατεβάσεις, προσωπικά μου είναι άγνωστο, 1η φορά το είδα στο μήνυμά σου.
Αν δεν συλλέξω στοιχεία, από άλλους χρήστες Linux, και σχετικά forum, για την αξιοπιστία του και την ασφάλεια, δεν πρόκειται να το κατεβάσω ποτέ!
Ό, τι και να υπόσχεται ότι κάνει...

Παράδειγμα: Δύο πολύ διαδεδομένα προγράμματα "τρίτων", που δεν υπάρχουν στα αποθετήρια των διανομών (επειδή λόγω της άδειάς τους,
δεν επιτρέπεται η επαναδιανομή) είναι το Skype και το Google Earth. Αυτά, ο περισσότερος "linux-άδικος κόσμος", τα κατεβάζει από τις αντίστοιχες
ιστοσελίδες των εταιριών που τα έχουν κατασκευάσει. Είναι όμως ασφαλές να κάνουν κάτι τέτοιο -μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο- επειδή τα κατεβάζουν
και τα χρησιμοποιούν δεκάδες ή εκατοντάδες χιλιάδες χρήστες Linux, εδώ και χρόνια. Έχουν δοκιμαστεί, τεσταριστεί, είτε δουλεύουν σωστά είτε όχι για κάποιους,
αλλά δεν έχουν αναφερθεί "προβλήματα ασφαλείας" (τουλάχιστον εσκεμμένα), και ακόμη κι αν βρεθούν τέτοια, υπάρχουν τόσες χιλιάδες
χρήστες -και ανάμεσά τους και προγραμματιστές- που θα επισημάνουν το πιθανό πρόβλημα, θα το διορθώσουν (αν μπορούν και αν επιτρέπεται), αλλά πάνω
από όλα θα ενημερώσουν την Linux κοινότητα πολύ γρήγορα.

Φυσικά, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει, αλλά τελικά, κατεβάζεις -εσύ, εγώ, οποιοσδήποτε- ένα πρόγραμμα από μια ιστοσελίδα με δική σου ευθύνη (at your own risk).
Όπως καταλαβαίνεις, είναι και διαφορετική η νοοτροπία του μέσου χρήστη του GNU/Linux λειτουργικού, που βοηθάει το σύστημά του να είναι ασφαλές,
(έχει ξεφύγει δηλαδή, από την "παραθυρική" λογική: κλικάρω ό,τι βρω μπροστά μου).

Αν λοιπόν μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με άλλον download manager, δεν βλέπω τον λόγο να το κατεβάσεις. Φυσικά, δεν γνωρίζω αν έχει κάποιες
ιδιαίτερες λειτουργίες-ευκολίες σε σχέση με άλλους, οπότε καλό είναι να γράψεις 2 κουβέντες γι αυτό, για να ενημερωθούμε και οι υπόλοιποι, αλλά:
Αν όμως η χρήση του είναι απαραίτητη για το κατέβασμα "συγκεκριμένου είδους" αρχείων, από "συγκεκριμένου τύπου" ιστοσελίδα ή ιστοσελίδες
(κάτι πήρε το μάτι μου googl-άροντας σχετικά, οπότε δεν μπορώ να είμαι πιο συγκεκριμένος), το forum της mageia, όπως και οποιασδήποτε διανομής το forum,
δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για τέτοια θέματα και ερωτήσεις. Τζιζ!!! ;)

ΦΙλικά
John66

ΥΓ. Ετυχώς, αυτή τη φορά τα κατάφερα και δεν έγραψα πολλά. Λίγα λόγια και καλά! :lol: :lol: :lol:
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: εγκατάσταση Greekddl Downloade

Δημοσίευση από nikos_k » Τετ Ιούλ 27, 2011 20:19 pm

Μπορείς, πιο απλά να τρέξεις το σενάριο gddl.sh
(γι αυτό το φτιάξανε :roll: ).
Τσέκαρε πρώτα, στα δικαιώματα, αν είναι εκτελέσιμο.

Αν υπάρξουν δυσκολίες, εναλλακτικά, μπορείς να δώσεις στο τερματικό...

Κώδικας: Επιλογή όλων

java -jar /εκεί/που/είναι/το/gdd.jar
και να δεις τι φταίει...

Απάντηση