mageia 4 δεν αρχιζει

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Σάβ Ιούλ 16, 2016 19:20 pm

-system setings
-keyboard
-Keyboard settings
-configure layouts
-add
-greek
................ελληνικα!


δεν χρειαζεται κανενα κωδικο

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Κυρ Ιούλ 17, 2016 22:00 pm

alfasud έγραψε:το προβλημα ειναι οτι μου απανταει οτι βαζω λαθος κωδικο, αν και ειναι σωστος!
Δεν νομίζω να είναι έτσι. Εμένα ποτέ δεν μου έχει τύχει να πληκτρολογώ το σωστό κωδικό και να μην το δέχεται το Λίνουξ. Ούτε θυμάμαι κάποιος, οπουδήποτε, να αναφέρει κάτι τέτοιο. Που σημαίνει, πως αν υπάρχουν τέτοιου είδους δυσλειτουργίες στο Λίνουξ, αυτές είναι σπανιότατες. «Μία στο κατομμύριο», που λένε. Μάλλον κάτι κάνεις λάθος εσύ και δεν θες να το δεις. :roll:
alfasud έγραψε: Αν ειναι τοσο προχωρημενης τεχνολογιας αυτη η αναβαθμιση την αφηνω για τις επομενες γενιες
Αν θυμαμαι καλα απο το fedora 14 αυτα τα εκανα μονος μου χωρις κανενα προβλημα.
Κοιταξα για το 5 αλλα δυστυχως δεν καταλαβαινω τι εννοουν, για εμενα, ενας απλος ανθρωπος, τα κειμενα αυτα φαινεται οτι ειναι γραμμενα απο ενα συγκεχυμενο ατομο που δεν καταιχει την τεχνη της παιδαγωγικης η της απλης φιλολογιας.
Αυτα οπως τα βλεπω απο την δικια μου γωνια.
Ροδολφος
Αντί να εξαπολύεις γενικές κατηγορίες, μήπως θα ήταν καλύτερα να μιλήσεις συγκεκριμένα, εφόσον θεωρείς ότι κάτι είναι στραβά καμωμένο και έχεις, υποθέτω, να αντιπροτείνεις κάτι;
Γιατί από γκρίνια και κατηγόριες , εκ του ασφαλούς και στην απ' έξω πάντα, με τον φραπέ στο χέρι και καθισμένοι στο καφενείο του χωριού... ε, σ' αυτή τη χώρα... μπουχτίσαμε πια.

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Κυρ Ιούλ 17, 2016 23:31 pm

εχω τον κωδικο στο χαρτι και καθαρογραμμενο, τον εχω χρησιμοποιησει και πριν πολλες φορες, ειναι μια αγαπημενη μου φραση και δεν ειναι λαθος.
θα μπορουσα να γραψω συγκεκριμενα τι εγω σαν απλος και μη ειδικος αντιλαμβανομαι σαν δυσχερες στις οδηγιες εγκαταστασεως η αναβαθμισεως.
θα πρεπει ομως αυτην την στιγμη να ανατρεξω σε αυτες τις σελιδες και ειναι μια χρονοβορος λειτουργια που απλα δεν εχω χρονο τωρα να κανω. Σε γενικες γραμμες, οι οδηγιες αρχιζουν με κατι να γραφτει στο τερμιναλ και η ειναι λαθος η δεν τις αναγνωριζει, παροτι τις κανω κοπυ και αποκλειεται να ειναι λαθος απο εμενα. Μετα ειναι και η μη πληρης περιγραφη ολων των οδηγιων γιατι ο συγγραφεας υποθετει οτι απευθυνεται σε ειδικους και τις αυτονοητες οδηγιες που τις κατεχει ενας ειδικος τις μαντευει μονος του. Αυτη η τελευταια δυσκολια εχει συμβει και εδω στο φορουμ πριν που προυποθεσατε οτι ειχα κανει κατι αυτονοητο. Με αυτα, δεν θελω καθολου να κατηγορισω τον οποιοδηποτε ουτε εδω μεσα ουτε πουθενα αλλου στην κοινοτητα λινουξ, απλα αναφερω πως βλεπει ενας ασχετος σαν εμενα τις οδηγιες του προγραμματος. Αντιθετα, νομιζω οτι εδω στο φορουμ, με βοηθατε οσο μπορειτε και σας ευχαριστω και παλι για πολλοστη φορα για τον χρονο που μου εχετε αφιερωσει. Επαναλαμβανω και παλι, οπως παραπανω, οτι ειναι οπως τα βλεπω απο την δικη μου γωνια.
/////// δεν πινω φραπε//////////
//////δεν εχει καφενειο στο χωριο μου////////
/////εκ του ασφαλούς και στην απ' έξω πάντα////// σε αυτο εχεις δικιο, ετσι δεν ειναι εδω; σε ενα αλλο φορουμ που γραφω και απαιτουν ονοματεπωνυμο εκει γραφω με αυτο ανοικτα.
//////δεν κατοικω στην ελλαδα///////
Ευχαριστω
Ροδολφος

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Τετ Ιούλ 27, 2016 12:07 pm

η συνεχεια ....
ερχοταν ενα διαφημιστικο συνεχεια οτι μπορουσα να παω στο μαγεια 5 και το εκανα, πατησα μονο το κουμπι που ελεγε καντο. Μετα απο αρκετες ωρες, χωρις να παρακολουθω την διαδικασια επειδη πηγα στο κονσερτο, εβγαλε ενα ταμπελακι οτι η διασικασια της ανανεωσεως σε μαγεια 5 ολοκληρωθηκε με επιτυχια, ηθελε μονο ενα reboot, το πατησα και μετα πεθανε ο υπολογιστης, σχεδον!
Οταν τον βαζω μπρος βγαινει η πρωτη σελιδα οτι υπαρχει ενας intel μεσα και οτι μπορω να πατησω το F2 για BIOS, δεν αντιδρα σε αυτο.
Μετα βγαζει αλλη μια εταιρια που εχει καποιο copyright, silicon, και μου προτεινει να πατησω Ctrl+S η F4 για RAID utility, αλλα ουτε αυτο αντιδρα.
Μετα:
GRUB Loading stege 1.5.
GRUB Loading please wait...
Error 27: xxxxxxxx command
αν το αφησεις επαναλαμβανει συνεχεια αυτην την διαδικασια

μετα κατεβασα σε εναν αλλον υπολογιστη το μαγεια 5 και οταν αρχιζω τον υπολογιστη με αυτο τοτε βγαζει
1.
2.
select CD-ROM Boot Type:
Error loading operating system
εκει σταματαει.
Υπαρχει καποιος τροπος να μπω καπου μετα απο αυτα τα λαθη ωστε να συνεχισω την εγκατασταση;
Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Ιούλ 30, 2016 05:24 am

Εδώ και 10 χρόνια κάνω το ίδιο πράγμα:
Έχω μια εγκατάσταση Mageia με ξεχωριστώ /home.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Grub κλπ

Η αναβάθμιση από το διαδίκτυο δεν μου πήγαινε πάντα καλά αλλά έχοντας ξεχωριστό /home σε 15 λεπτά το πολύ έχεις ανακτήσει το σύστημά σου.

Για το Error 27:
http://www.google.gr/search?q=grub+error+27&hl=el-GR

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Σάβ Ιούλ 30, 2016 10:13 am

ευχαριστω για την απαντηση σου dglent
Γιατι τοτε η μαγεια στελνει διαφημιστικα να την κανουνε με αυτον τον τροπο;
Οσο για αυτα που εστειλες δεν με βοηθανε σε τιποτα. Θα πρεπει να μπεις στο BIOS, ειναι κατι που δεν μπορω να κανω με το F2 οπως διευκρινισα. Το πληκτρολογιο ειναι σαν να μην υπαρχει. Οπως εχω γραψει επανειλημμενα, οι γνωσεις ειναι πολυ περιορισμενες και θα ηθελα οδηγιες βημα προς βημα.
Ευχαριστω
Ροδολφος

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Σάβ Ιούλ 30, 2016 20:54 pm

οτι μπορω να πατησω το F2 για BIOS, δεν αντιδρα σε αυτο.
Το παραπάνω πρόβλημα δεν μπορεί να έχει σχέση με τη Μαγεία, γιατί, όπως λες και εσύ ο ίδιος, ούτε η Μαγεία έχει αρχίσει να φορτώνει, αλλά ούτε καν ο Grub.
Εγώ, συνήθως, ξεκινάω τον υπολογιστή και αρχίζω να πατώ επανειλημμένα το F2 (και όχι μία φορά συνεχόμενη), ώσπου με βγάζει στο BIOS.
Εκτός και αν έχει πρόβλημα το πληκτρολόγιο.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Σάβ Ιούλ 30, 2016 20:59 pm

μετα κατεβασα σε εναν αλλον υπολογιστη το μαγεια 5
Εδώ δεν κατάλαβα. Τι εννοείς «τα κατέβασες»;

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από nikos_k » Σάβ Ιούλ 30, 2016 21:07 pm

Υπαρχει καποιος τροπος να μπω καπου μετα απο αυτα τα λαθη ωστε να συνεχισω την εγκατασταση;
Η καλύτερη λύση, στην περίπτωση αυτή,
* είναι να κατεβάσει το DVD της Μαγείας,
* μετά να το γράψεις σε ένα στικάκι USB,
* να το συνδέσεις στον υπολογιστή και να «τρέξει»
* να επιλέξεις να κάνεις αναβάθμιση

https://www.mageia.org/en/downloads/ --> Classic Installation --> 32bit για παλιότερο μηχάνημα ή 64bit για νεότερο

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: mageia 4 δεν αρχιζει

Δημοσίευση από alfasud » Κυρ Ιούλ 31, 2016 01:12 am

ο υπολογιστης σταματησε να δουλευει οταν πατησα το reboot, αφου μου εβγαλε πρωτα την πληροφορια οτι ολα εγιναν με επιτυχια! Δεν ξερω τι φταιει. Δουλευε πριν. Το πληκτρολογιο δουλευει σε αλλον υπολογιστη, με αυτο σου γραφω απο τον αρχαιο μου fedora 14. Εχω προσπαθησει να πατησω το F2 πολλες φορες ηδη χωρις αποτελεσμα. "κατεβασα" το μαγεια 5 απο τον αρχαιο μου υπολογιστη αφου ο αλλος δεν δουλευει(ειναι αυτος που προσπαθουμε να βαλουμε μπρος με γιατροσοφια).
Σε DVD τον εγραψα και με αυτο προσπαθω να τον βαλω μπρος, το πως μπαινει σε στικακι USB δυστυχως δεν το καταλαβα πληρως, αλλα το ιδιο δεν ειναι; Οπως εγραψα και πριν, ο υπολογιστης δεν "τρεχει" πλεον, ουτε καν το BIOS ανοιγει.

Απάντηση