Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Μαρ 31, 2015 09:47 am

ευχαριστω dglent θα δειξω την σελιδα αυτην και στον καθηγητη, οχι οτι την χρειαζεται αυτος βεβαια.
Εγω εχω χασει το τραινο οπως λεμε, στις ελαχιστες επικοινωνειες με Ελλαδα παρολα αυτα με καταλαβαινουν και τους καταλαβαινω, αυτο μετραει. Μην το ξεχασω, θα ειμαι στην Αθηνα απο 13 μεχρι 21 Απριλιου, οποτε θα εξασκησω τα Ελληνικα μου!
Τωρα θα πρεπει να φευγω για την πολη, πριν η χιονοπτωση μπλοκαρει τον μικρο δρομο, δεν εχω 4κινητο οχημα, ενα απλο της δεκαετιας του 70 μονο. Αυτο σαν παρενθεση για να καταλαβαιτε που ζειτε εσεις στην Ελλαδα και που ενας ανωνυμος Ροδολφος και τις συνθηκες εδω!
Οσο για τον σταθμο, θα τον δωσω πισω σημερα απο εκει που τον δανειστηκα και ετσι λυνεται και αυτο το προβληματακι.
Περιμενω με αγωνια το μαγεια 5

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από serma » Τρί Μαρ 31, 2015 12:28 pm

δεν είμαι καθηγητής να βαθμολογώ την ορθογραφία σου αλλά ότι βλέπουν τα μάτια μου αποθηκεύεται δημιουργώντας μου σύγχυση όταν πάω να γράψω κάτι
επειδή και εγώ έχω κάτι δεκαετίες που τελείωσα τις σπουδές και με αυτά που βλέπουν τα μάτια μου στο ίντερνετ (το όνομα μου Μάρκος με ως λες και είναι επίρρημα)κοντεύω να ξεχάσω εντελώς την ορθογραφία γι αυτό πριν ανεβάσω κάτι το περνάω έναν έλεγχο είτε στο φυλλομετρητή η το γράφω στο libreoffice και αφού το διορθώσω το ανεβάζω
ο chromium έχει ενσωματωμένο ορθογραφικό έλεγχο
https://support.google.com/chrome/answer/95604?hl=el
στον firefox εγκαθιστάς το Greek spellchecking dictionary 0.8
https://addons.mozilla.org/el/firefox/a ... src=search
τα δυο λάθη που επεσήμανα ήταν από αυτά <που βγάζουν μάτι> οπότε λογικά <ωχ το μάτι μου>

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Μαρ 31, 2015 17:51 pm

γεια σου Μαρκο
ευχαριστω για τις υποδειξεις σου, θα ηθελα να δημοσιευσω τα γραπτα μιας ξαδερφης μου που μενει εκτος Ελλαδος απο τα 12 της, εχουμε την ιδια ηλικια, εκει θα επεφτες απο την καρεκλα και θα εσπαγες κανενα δοντι. Δεν ηξερα οτι υπηρχαν αυτα τα εργαλεια για την ορθογραφικη διορθωση, δεν θα τα κοιταξω επειδη παρολα αυτα νομιζω οτι γραφω σχετικα καλα απο θεμα ορθογραφιας, εκει που μαλλον δεν μπορει να με διορθωσει αυτο το εργαλειο ειναι η συνταξη, μου εχουν επισημανει μερικοι εξ Ελλαδος οτι η συνταξη μου ειναι παραξενη, περιμενω και την δικη σου επαληθευση για αυτο. Εξαλλου, δεν χρησιμοποιω firefox και δεν ξερω πως εγκαθιστουν καινουργια προγραμματα στο mageia.
Μενεις Ελλαδα; Εχεις βγαλει γυμνασιο; ησουν καλος στις γλωσσες; Εγω δεν συμπληρωνω καμμια απο αυτες τις προυποθεσεις, για εμενα μου αρκει οτι με καταλαβαινετε στην ουσια, αν και δεν ειναι ουτε αυτο μερικες φορες εφικτο.
Απο οτι καταλαβα εισαι περφεκτιονιστας και οχι γλωσσο-αστυνομικος του ιντερνετ. Καπου εκει να με συμπεριλαβεις και εμενα, αλλα απολυτα οχι στην Ελληνικη και στους υπολογιστες, αλλα πανω στην εργασια μου και τα χομπυ μου. Οποτε σε
βλεπω σαν συναδελφο πανω σε αυτο!

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από serma » Τρί Μαρ 31, 2015 21:22 pm

στην ορθογραφία ήμουν πολύ καλός αλλά επειδή στο ιντερνέτ βλέπω τα πιο απίθανα λάθη τα οποία αποθηκεύονται στο μυαλό μου δημιουργώντας μου αμφιβολίες για τη σωστή ορθογραφία των λέξεων έτσι τώρα γράφω μόνο σε κειμενογράφο γιατί αλλιώς θα κάνω και εγώ πολλά λάθη
είμαι Οικονομολόγος και ο η/υ είναι εργαλείο της δουλειάς μου χωρίς το λογιστικό φύλλο (οι η/υ θα ήταν άχρηστοι καθότι όλα τελικά βασίζονται στην τροφοδοσία - τροποποίηση δεδομένων και υπολογισμό) θα είχα τρελαθεί αν έπρεπε να κάνω επανυπολογισμούς με το χέρι http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE% ... E%BB%CE%BF

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Μαρ 31, 2015 21:36 pm

γεια σου παλι
αυτο που στελνεις στο βικιπεδια μου φαινεται σαν Κινεζικα, ουτε μπορω να καταλαβω σε τι μπορει να χρησιμοποιηθει, παροτι ειναι το καθημερινο σου εργαλειο, το σεβομαι. Επειδη απο την δικια μου πλευρα δεν εχω αξιωσεις για τελεια ορθογραφια/συντακτικο μερικες φορες τα παραμελω. Παντος εχω δει και χειρωτερα, ακομα και απο Ελληνες εξ Ελλαδος. Φυσικα εσυ σαν σπουδαγμενος εχεις βαλει ποιο υψιλους στοχους απο εμενα τον εργατη. Για εμενα ο υπολογιστης ειναι ενα μεσον να γραφω και να κοιταζω τα νεα στον κοσμο, τιποτα αλλο, ααα ναι και να ακουω μουσικη αν και εχω χιλιαδες δισκους, ξερεις, αυτα τα μαυρα πιατα με την βελονα

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από serma » Τρί Μαρ 31, 2015 21:48 pm

alfasud έγραψε:. Παντος εχω δει και χειρωτερα, ακομα και απο Ελληνες εξ Ελλαδος. Φυσικα εσυ σαν σπουδαγμενος εχεις βαλει ποιο υψιλους στοχους απο εμενα τον εργατη
συνεχίζεις να μην διορθώνεις τα ορθογραφικά λάθη αυτό βλάπτει σοβαρά την ορθογραφία μου
και οι γονείς μου εργάτες ήταν και εγώ δεν είμαι τίποτα περισσότερο από ένας σπουδαγμένος εξειδικευμένος εργάτης
να είσαι καλά να τα λέμε

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τρί Μαρ 31, 2015 22:10 pm

αχαχαχα, ειμαι ενας αγυριστο κεφαλι οπως λεμε, δυστυχως απο οτι λεει και ο φιλος μου επιτημος καθηγητης, κανω επανηλημενα τα ιδια λαθη, αλλα ειναι λογω ηλικιας και να φανταστεις ειμαι χειρωτερος στην ομιλια των Ελληνικων, εκει θα επεφτες κατω με αφρους!
ΥΓ: Ελεος, συνεχιζω να γαρφω ορθιος γιατι εχω πονο στην σπονδυλικη στηλη και δεν μπορω να κατσω σε καρεκλα.

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από serma » Τρί Μαρ 31, 2015 23:09 pm

alfasud έγραψε: Εξαλλου, δεν χρησιμοποιω firefox και δεν ξερω πως εγκαθιστουν καινουργια προγραμματα στο mageia.
ο firefox είναι προεγκατεστημένος στη mageia

δυστυχώς είναι στα αγγλικά αλλά από τις εικόνες μπορείς να μπεις στο νόημα (οι αναλυτικές οδηγίες στα ελληνικά δυστυχώς χάθηκαν μαζί με το ελληνικό φόρουμ της Mandriva)
http://doc.mageia.org/mcc/4/en/content/ ... media.html
http://doc.mageia.org/mcc/4/en/content/rpmdrake.html
η
ανοίγεις την κονσόλα τερματικό
[....@localhost ~]$ su
Password:
[root@localhost ....]# urpmi.addmedia --distrib --mirrorlist '$MIRRORLIST'
urpmi firefox firefox-el
urpmi chromium-browser-stable
κανε αναζήτηση στο φόρουμ πάνω δεξιά για να βρίσκεις θέματα σχετικά με urpmi αποθετήρια firefox κλπ

alfasud
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2014 02:04 am

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από alfasud » Τετ Απρ 01, 2015 00:17 am

ειμαι ακομα της γνωμης οτι δεν θελω να χρησιμοποιησω firefox, το γιατι ειναι οτι ειναι υπερβολικα αργος, μιλαμε για δεκαδες δευτερολεπτα για την καθε αλλαγη σελιδος. Δεν δουλευει ο εκτυπωτης, δεν ακουγεται ηχος και δεν φαινεται εικονα στα φιλμ.
Ερωτηση: ολα αυτα που μου γραφεις να κανω συν να ψαξω κιολας, δεν μπορουν να γινουν με ενα πατημα ενος πληκτρου; Εχω ακουσει οτι ο mac δεν θελει παραπανω.

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Γιατι δεν φαινεται ενας docking station?

Δημοσίευση από serma » Τετ Απρ 01, 2015 10:02 am

σε όλα τα λειτουργικά windows- linux -osx=mac=διανομή bsd για εγκατάσταση αναβάθμιση πακέτων χρησιμοποιείς ένα διαχειριστή πακέτων=urpmi η την γραφική διεπαφή=rpmdrake και αποθετήρια πηγές λογισμικού
στη μαγεία όλα αυτά είναι συγκεντρωμένα στο κέντρο ελέγχου Mageia =mcc και πατώντας τα αντίστοιχα κουμπάκια κάνεις αυτό που θες
δώσε στο τερματικό -κονσόλα τις παρακάτω εντολές με αντιγραφή -επικόλληση copy-paste

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmq --list-media active --list-url
για να δούμε ποιες πηγές λογισμικού έχεις ενεργές

Κώδικας: Επιλογή όλων

rpm -qa --last >list.txt
για να δούμε τι έχεις εγκατεστημένο
στον προσωπικό σου φάκελο θα βρεις ένα αρχείο list.txt άνοιξε το αντέγραψε και κανε επικόλληση εδώ το περιεχόμενο του
βάλτο ανάμεσα σε spoiler γιατί είναι πάνω από 2000 γραμμές-πακέτα
δυστυχώς για να μπορείς να δουλεύεις τον η/υ η πρέπει να μάθεις την σχετική άλφα βήτα η να τρέχεις κάθε φορά που έχεις κάποιο πρόβλημα σε κάποιον τεχνικό με το αντίστοιχο κόστος
αν κάποια άλλη διανομή π.χ fedora σου κάθεται καλύτερα εγκατέστησε την (και να μπαίνεις εδώ για ένα γεια και ιστορίες από τη Σουηδία)
αν θέλεις να βρεις απαντήσεις σε βάθος υπάρχει το εγχειρίδιο αρχάριων του Arch Linux(όλες οι διανομές λειτουργούν παραπλήσια τα ονόματα των προγραμμάτων πακέτων αλλάζουν)
https://wiki.archlinux.org/index.php/Be ... %BA%CE%AC)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος serma την Τετ Απρ 01, 2015 10:23 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση