Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Τετ Νοέμ 19, 2014 21:55 pm

Νti-nos έγραψε: Tοτε, μπορω να διορθωσω κατι?
Εγώ θα έλεγα... Μπες στο IceWM και ενεργοποίησε τον χρήστη-επισκέπτη,
όπως περιγράφω παραπάνω.
Μετά αποσυνδέσου, και προσπάθησε να μπεις στο Μέιτ ως xguest.
Να δεις τι θα γίνει...

Για να κανω κατατμηση /home/, εχω την εντυπωση οτι χρειαζετε να διαθεσεις πανω απο 50 gb χωρο, εως 50 δεν χρειαζετε, παρα μονο κατατμηση /, τουλαχιστον αυτο ισχυει στο ubuntu, αν ισχυει κατι διαφορετικο στο mageia, η τουλαχιστον αν γινετε σε 30 giga χωρο να φτιαξω / και /home/ κατατμηση και ποσο χωρο να δωσω στην καθεμια?
Τα γιγαμπάιτ δεν παίζουν ρόλο.
Αυτό που λένε για τα 50 γιγαμπάιτ, ίσως να το εννοούν αλλιώς. Επειδή, όσες περισσότερες κατατμήσεις έχεις,τόσο κάποιος χώρος θα μένει ανεκμετάλλευτος,
ίσως να θεωρούν τα 50 γιγαμπάιτ ως «έλλειψη χώρου», και γι αυτό να προτείνουν «έκτακτα μέτρα», δηλαδή το να κάνεις μόνο μία κατάτμηση.
Ακόμα και έτσι, όμως, για μένα αυτό είναι λάθος.
Τα προτερήματα του να έχεις ξεχωριστή κατάτμηση για τους χρήστες , ξεπερνάν κατά πολύ το «πρόβλημα» του να μένουν 1 με 4 γιγαμπάιτ ανεκμετάλλευτα.
ποσο χωρο να δωσω στην καθεμια?
Η Μαγεία, χωρίς Γκνομ και ΚεΝτεΕ, αλλά με όλα τα απαραίτητα προγράμματα (OpenOffice, Firefox, κλπ), μπορεί να χωρέσει, άνετα, στα 4 GB.
Βέβαια, μια λιγότερο «καταπιεστική», και περισσότερο συνετή επιλογή, θα ήταν, να δώσεις για την κατάτμηση του συστήματος ( / ) 7 με 10 GB.
Αυτό αφορά ένα συνηθισμένο σύστημα, με όλες τις απαραίτητες εφαρμογές.
Αν σκοπεύεις να εγκαταστήσεις κάποια επιπλέον ογκώδη προγράμματα, όπως παιχνίδια,
τότε θα πρέπει να μεγαλώσεις, ανάλογα, και το χώρο του συστήματος.

Η swap θα πρέπει να είναι ό,τι λείπει από τη ΡΑΜ. Δηλαδή, χρυσός κανόνας, « Swap + RAM = 4 GB ».

Και ό,τι απομένει, το κάνεις « /home/ ».

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Παρ Νοέμ 21, 2014 19:57 pm

nikos_k έγραψε: Εγώ θα έλεγα... Μπες στο IceWM και ενεργοποίησε τον χρήστη-επισκέπτη,
όπως περιγράφω παραπάνω.
Μετά αποσυνδέσου, και προσπάθησε να μπεις στο Μέιτ ως xguest.
Να δεις τι θα γίνει...
Mπαινω σε ασφαλη λειτουργια στο IceWM, παταω να μπω στο κεντρο ελεγχου μαγεια, αλλα τιποτα, κανενα αποτελεσμα, (με συνδεση στο internet εννοειτε), αρα απ'οτι φαινετε πρεπει να γινει καινουργια εγκατασταση απο την αρχη.
Τα γιγαμπάιτ δεν παίζουν ρόλο.
Αυτό που λένε για τα 50 γιγαμπάιτ, ίσως να το εννοούν αλλιώς. Επειδή, όσες περισσότερες κατατμήσεις έχεις,τόσο κάποιος χώρος θα μένει ανεκμετάλλευτος,
ίσως να θεωρούν τα 50 γιγαμπάιτ ως «έλλειψη χώρου», και γι αυτό να προτείνουν «έκτακτα μέτρα», δηλαδή το να κάνεις μόνο μία κατάτμηση.
Ακόμα και έτσι, όμως, για μένα αυτό είναι λάθος.
Τα προτερήματα του να έχεις ξεχωριστή κατάτμηση για τους χρήστες , ξεπερνάν κατά πολύ το «πρόβλημα» του να μένουν 1 με 4 γιγαμπάιτ ανεκμετάλλευτα.
Αρα, αμα φτιαξω ξεχωριστη κατατμηση, οχι σε virtual machine, με 30 giga χωρο μπορω ανετα να φτιαξω / και /home/ κατατμηση, σωστα? και ποσο χωρο περιπου να δωσω στην καθεμια.
Η Μαγεία, χωρίς Γκνομ και ΚεΝτεΕ, αλλά με όλα τα απαραίτητα προγράμματα (OpenOffice, Firefox, κλπ), μπορεί να χωρέσει, άνετα, στα 4 GB.
Α, δεν ξερω για σενα, αλλα εμενα μου αρεσει πολυ το περιβαλλον mate, ελπιζω να συνεχιζουνε να το υποστηριζουνε, ολα τα λειτουργικα linux, τα εχω σε περιβαλλον mate, στο kde, δεν μου αρεσουνε γενικα τα σχηματα του περιβαλλοντος, ειναι ολα χονδροσχεδιασμενα, ειδικα κατι ψαλιδια, κατι ντουλαπες, oi καδοι απορριματων, οταν κανεις κλικ σε καποιο εικονιδιο και αυτο αρχιζει και αναπηδαει (ειδικα αυτο), εχει ομως και κατι που ξεχωριζει το kde, το σχημα του δεκτη του ποντικιου, εν τελει στο linux γενικα μου αρεσει το περιβαλλον mate και μετα το cinnamon, παρ'οτι δεν ειναι στα βασικα, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Η swap θα πρέπει να είναι ό,τι λείπει από τη ΡΑΜ. Δηλαδή, χρυσός κανόνας, « Swap + RAM = 4 GB ».

Και ό,τι απομένει, το κάνεις « /home/ ».
Δηλαδη εγω που εχω συνολο (μονο) 2gb ram, θα πρεπει να δωσω στην swap, αλλα 2 γιγα, σωστα?
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Νοέμ 21, 2014 22:11 pm

Mπαινω σε ασφαλη λειτουργια στο IceWM, παταω να μπω στο κεντρο ελεγχου μαγεια, αλλα τιποτα, κανενα αποτελεσμα, (με συνδεση στο internet εννοειτε), αρα απ'οτι φαινετε πρεπει να γινει καινουργια εγκατασταση απο την αρχη.
Ναι, φαίνεται πως είναι κάτι ποιο σοβαρό από, απλά, λάθος ρυθμίσεις.

Αρα, αμα φτιαξω ξεχωριστη κατατμηση, οχι σε virtual machine, με 30 giga χωρο μπορω ανετα να φτιαξω / και /home/ κατατμηση, σωστα? και ποσο χωρο περιπου να δωσω στην καθεμια.

Δηλαδη εγω που εχω συνολο (μονο) 2gb ram, θα πρεπει να δωσω στην swap, αλλα 2 γιγα, σωστα?
Δώσε,
7 με 10 Γίγαμπαιτ για το σύστημα ( / ),
2 Γιγαμπάιτ για τη swap,
και το υπόλοιπο κάν' το /home .
Ανάλογα και με τι νομίζεις ότι θα χρειαστείς περισσότερο.
Α, δεν ξερω για σενα, αλλα εμενα μου αρεσει πολυ το περιβαλλον mate, ελπιζω να συνεχιζουνε να το υποστηριζουνε, ολα τα λειτουργικα linux, τα εχω σε περιβαλλον mate, στο kde, δεν μου αρεσουνε γενικα τα σχηματα του περιβαλλοντος, ειναι ολα χονδροσχεδιασμενα, ειδικα κατι ψαλιδια, κατι ντουλαπες, oi καδοι απορριματων, οταν κανεις κλικ σε καποιο εικονιδιο και αυτο αρχιζει και αναπηδαει (ειδικα αυτο), εχει ομως και κατι που ξεχωριζει το kde, το σχημα του δεκτη του ποντικιου, εν τελει στο linux γενικα μου αρεσει το περιβαλλον mate και μετα το cinnamon, παρ'οτι δεν ειναι στα βασικα, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Σε κάποια στιγμή, «κάνανε στροφή», καί το KDE και Gnome, αποφάσισαν να φτιάξουν «διαστημική τεχνολογία», και χάσανε την απλότητα.
Εγώ χρησιμοποιώ IceWM και χρησιμοποιούσα και LXDE (τώρα αυτό έγινε LXQT).
Εντάξει, κατηγορούμε το KDE και Gnome, ότι είναι υπερφορτωμένα, ή υπερβολικά, από την άλλη, όμως, έχουν και πολλές χρήσιμες λειτουργίες, και πολλά βοηθητικά εργαλεία.

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Παρ Νοέμ 21, 2014 23:15 pm

Δώσε,
7 με 10 Γίγαμπαιτ για το σύστημα ( / ),
2 Γιγαμπάιτ για τη swap,
και το υπόλοιπο κάν' το /home .
Ανάλογα και με τι νομίζεις ότι θα χρειαστείς περισσότερο.
Eισαι σαφεστατος, επισης αν κανω ξεχωριστη κατατμηση, (οχι σε virtual), δεν πρεπει να δωσω και 500gb boot?
Εντάξει, κατηγορούμε το KDE και Gnome, ότι είναι υπερφορτωμένα, ή υπερβολικά, από την άλλη, όμως, έχουν και πολλές χρήσιμες λειτουργίες, και πολλά βοηθητικά εργαλεία.
Οχι, δεν κατηγορω κανεναν, απλα λεω οτι δεν μου αρεσουνε τα 2 κυρια περιβαλλοντα εργασιας που χρησιμοποιουν αυτη την στιγμη, τα περισσοτερα λειτουργικα linux
Eπισης πολλοι χρηστες του ubuntu, εχουνε ενθουσιαστει με την καινουργια εκδοση mate http://www.omgubuntu.co.uk/2014/01/mate ... buntu-1404, οπως επισης και το mageia mate, εχει καταπληκτικη εμφανιση, παρ'οτι φημιζετε για το kde.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Κυρ Νοέμ 23, 2014 10:30 am

Νti-nos έγραψε:
Eισαι σαφεστατος, επισης αν κανω ξεχωριστη κατατμηση, (οχι σε virtual), δεν πρεπει να δωσω και 500gb boot?
Αν κατάλαβα σωστά τι ρωτάς...
Κατά την εγκατάσταση θα έρθει το σημείο όπου θα σου ζητήσει την εγκατάσταση του Grub (σύστημα εκκίνησης του υπολογιστή).
Δες εδώ...
https://doc.mageia.org/installer/4/en/c ... oader.html
Άσε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις (θα είναι όλος ο δίσκος, όχι μία κατάτμηση).
Ο Grub, εν μέρη, εγκαθίσταται στην αρχή του δίσκου, στο «κρυφό» MBR,
όχι σε μία κατάτμηση.
"Ο άλλος μισός" Grub εγκαθίσταται στη Μαγεία.
Ο Grub είναι υπεύθυνος για το (μπλε) μενού που βλέπεις, με το που ξεκινάς τον υπολογιστή
  • Εκκίνηση Μαγεια
    failsafe
    Εκκίνηση Windows
    κλπ
Ενημερωτικά...
Οι δίσκοι στο Λίνουξ, δηλαδή ολόκληρος ο δίσκος, αναφέρονται ως
  • sda
    sdb (πχ δεύτερος δίσκος)
    sdc (πχ usb στικάκι)
    κλπ
Ενώ, οι κατατμήσεις των δίσκων αναφέρονται ως
  • sda1
    sda2
    sda3

    sdb1
    sdb2

    sdc1

    κλπ

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Νοέμ 23, 2014 10:47 am

nikos_k έγραψε: Δες εδώ...
https://doc.mageia.org/installer/4/en/c ... oader.html
Και μεταφρασμένο:
https://doc.mageia.org/installer/4/el/c ... oader.html

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Νοέμ 24, 2014 15:41 pm

Σ'αυτο το σημειο αναφερομαι https://doc.mageia.org/installer/4/en/c ... nDisks.png στην αρχη της εγκαταστασης, κατα την δημιουργια της κατατμησης, δεν θα πρεπει να δωσεις 500mb /boot? επειδη εχω κανει εγκατασταση fedora επιλεγεις καποιο τμημα για /boot http://postimg.org/image/xi6yozhk9/ κατι παρομοιο δεν ισχυει για το mageia? ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω (βεβαια κατα την πορεια της εγκαταστασης πιστευω θα καταλαβω αν χρειαζετε, απο τις επιλογες που σου δινει, αλλα καλυτερα να το γνωριζεις εκ'των προτερων).
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από airmaik » Δευ Νοέμ 24, 2014 19:38 pm

εγω βάζω περίπου 30g ριζικό / και τα υπόλοιπα στο /home αν εχεις ssd κάρτα μην βάλεις καθόλου swap όπως επίσης και αν εχεις πάνω απο 4g μνήμη η γνώμη μου είναι
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Νti-nos
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 15, 2014 02:06 am

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από Νti-nos » Δευ Νοέμ 24, 2014 22:40 pm

Οχι δεν εχω ssd, και μονο 2 gb ram (δεν πεφτουνε και οι κ.λοτιμες), αρα απο τα λεγομενα σου δεν δημιουργουμε καθολου /boot, σωστα?, (αυτο με ενδιαφερει) αναφερομαι σε καθαρη εγκατασταση και οχι σε virtual.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νti-nos την Τρί Νοέμ 25, 2014 00:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Δεν μπορω να μπω στο mageia mate, στο vmware

Δημοσίευση από nikos_k » Τρί Νοέμ 25, 2014 09:54 am

Για ένα απλό οικιακό σύστημα, δύο κατατμήσεις είναι αρκετές (μία για το σύστημα « / » και μία για το « /home ).
Αν θες να στήσεις ένα σέρβερ, ή κάτι άλλο εξειδικευμένο, τότε ίσως να προτιμήσεις να κάνεις ξεχωριστές κατατμήσεις για τα επιμέρους τμήματα της Μαγείας (/boot, /usr/share/games, /opt, /var/www, κλπ).

Απάντηση