Εγγραφή forum επισήμασνη

Άβαταρ μέλους
mandrivas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 16:04 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτη Ελλάδα
Επικοινωνία:

Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από mandrivas » Κυρ Φεβ 23, 2014 17:31 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Πρωτοξεκίνησα με το Mandriva 2006 αλλά στην πορεία μπορεί να δοκίμασα και 100 διανομές αλλά πιο πολύ επειδή βαριόμουν τα windows.
Ξαναήρθα εδώ μιας και είστε η συνέχεια του Mandriva νομίζω.

Μια συμβουλή:
Για να κάνω εγγραφή στο φόρουμ, εκεί που λέει "οπτική επαλήθευση' έκανα μια ώρα για να βρω το "μαύρο" (μιας και δεν είχα Ελληνικά στο πληκτρολόγιο) και όχι "Μαύρο" ή "mauro" ή "Mayro" ...
Αυτό ίσως δίωχνει κάποιον τελικά και να μην γραφτεί.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν και χαιρετίσματα στον Δημήτρη dglent. (Θωμάς Ρέθυμνο)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Φεβ 23, 2014 18:03 pm

Καλησπέρα Θωμά, χρόνια και ζαμάνια!
Σωστά η συνέχεια της mandriva είμαστε, καλώς επέστρεψες ;)
Έχεις δίκιο για την ταυτοποίηση αλλά τελευταία παρόλο που είχα ερωτήσεις στα ελληνικά, είχαμε εγγραφές από bot πακιστανών, που σημαίνει ότι τα bot τους έχουν μάθει να διαβάζουν ελληνικά πια! Θα δούμε μήπως γίνει πιο εύκολο αλλά από τότε που έχει μπει η συγκεκριμένη ερώτηση δεν έχει καταφέρει να γραφτεί πακιστανός (bot).

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Φεβ 23, 2014 18:04 pm

Επίσης πρέπει να είσαι ήδη γραμμένος εδώ. Όλα τα μέλη του mandriva μεταφέρθηκαν στη mageia κατά την έναρξη του φόρουμ
Μήπως θυμάσαι το παλιό σου όνομα μέλους;

Άβαταρ μέλους
mandrivas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 16:04 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτη Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από mandrivas » Δευ Φεβ 24, 2014 02:43 am

Χρόνια και ζαμάνια Δημήτρη όντως.
mantom είναι ο προηγούμενος λογαριασμός μου αν μπορείς διέγραψέ τον.
θα χρησιμοποιώ αυτόν από εδώ και πέρα

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από dglent » Τρί Μαρ 04, 2014 09:47 am

mandrivas έγραψε: mantom είναι ο προηγούμενος λογαριασμός μου αν μπορείς διέγραψέ τον.
θα χρησιμοποιώ αυτόν από εδώ και πέρα
memberlist.php?mode=viewprofile&u=62
memberlist.php?mode=viewprofile&u=255

έχεις και άλλον;

:clap:

Άβαταρ μέλους
mandrivas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 16:04 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτη Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από mandrivas » Παρ Μαρ 07, 2014 19:02 pm

Ναι Δημήτρη έχεις δίκιο. Διέγραψε . ..
Αλλά το πρόβλημα είναι άλλο.. πως να μείνω ρε γμτ σε λίνουξ αφού δεν μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά?
Μια κάρτα εξωτερική έχω και δεν μπορώ να την σετάρω να έχω ήχο. Και για να κάνω κάτι απλό πρέπει να το ψάχνω ώρες. Πχ το audacity (πιο απλό πρόγραμμα δεν υπάρχει) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω το lame για να φτιάχνω mp3.
Δεν μιλάω για πιο περίπλοκα προγράμματα που χρησιμοποιώ να κάνω τη δουλειά μου , να συνθέσω μουσική ή να σχεδιάσω κάτι στο dreamweaver...

Πως βρήκατε εσείς τη χρυσή τομή?

serma
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2012 19:22 pm
Been thanked: 1 φορά

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από serma » Παρ Μαρ 07, 2014 21:39 pm

το lame υπάρχει στα αποθετήρια
@localhost ~]$ urpmq -i lame
Name : lame
Version : 3.99.5
Release : 5.mga4.tainted
Group : Sound/Editors and Converters
Size : 363293 Architecture: x86_64
Source RPM : lame-3.99.5-5.mga4.tainted.src.rpm
URL : http://lame.sourceforge.net
Summary : LAME Ain't an MP3 Encoder
@localhost ~]$ rpm -qa | grep lame
lib64lame0-3.99.5-5.mga4.tainted
gstreamer1.0-lame-1.2.2-1.mga4.tainted
twolame-0.3.13-4.mga4
gstreamer1.0-twolame-1.2.2-1.mga4.tainted
lib64twolame0-0.3.13-4.mga4
gstreamer0.10-lame-0.10.19-9.mga4.tainted
lame-3.99.5-5.mga4.tainted
libquicktime-lame-1.2.4-6.mga4.tainted
kompozer http://www.rpmfind.net/linux/rpm2html/s ... y=kompozer

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Μαρ 08, 2014 07:58 am

mandrivas έγραψε:Ναι Δημήτρη έχεις δίκιο. Διέγραψε . ..
Αλλά το πρόβλημα είναι άλλο.. πως να μείνω ρε γμτ σε λίνουξ αφού δεν μπορώ να κάνω ούτε τα βασικά?
Μια κάρτα εξωτερική έχω και δεν μπορώ να την σετάρω να έχω ήχο. Και για να κάνω κάτι απλό πρέπει να το ψάχνω ώρες. Πχ το audacity (πιο απλό πρόγραμμα δεν υπάρχει) και δεν μπορώ να εγκαταστήσω το lame για να φτιάχνω mp3.
Δεν μιλάω για πιο περίπλοκα προγράμματα που χρησιμοποιώ να κάνω τη δουλειά μου , να συνθέσω μουσική ή να σχεδιάσω κάτι στο dreamweaver...

Πως βρήκατε εσείς τη χρυσή τομή?
Για το lame θα πρέπει να έχεις ενεργοποιημένα τα αποθετήρια tainted:
viewtopic.php?f=17&t=8

Τα βασικά στο λίνουξ μπορείς να τα κάνεις χωρίς κανένα πρόβλημα και καλύτερα.
Τα προβλήματα ξεκινανε όταν έχεις να κάνεις με ένα περιφερειακό που δεν υποστηρίζει το λίνουξ, ή με ένα πρόγραμμα που δεν διαθέτει έκδοση για λίνουξ

Αν είσαι σε επαγγελματικό χώρο και χρειάζεσαι πάση θυσία ένα συγκεκριμένο υλικό ή πρόγραμμα, αν δεν υπάρχει έκδοση για λίνουξ, αναγκαστικά θα πρέπει να τρέχεις Windows/Mac
Σε προσωπικό επίπεδο, μπορείς να αγοράζεις μόνο υλικό που υποστηρίζει λίνουξ, και να χρησιμοποιείς προγράμματα λίνουξ.
Πχ αν είσαι γραφίστας νομίζω μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις και με gimp. Αν και υπάρχουν ορισμένα χαρακτηριστικά στο PS που δεν θα βρεις στο gimp, οι περισσότεροι λένε ότι μπορούν να παραληφθούν.
Επίσης έχεις στη διάθεσή σου εφαρμογές εγγενής λίνουξ, όπως το blender

Στη δική σου περίπτωση σίγουρα υπάρχει λύση αλλά μάλλον όχι με τη συγκεκριμένη κάρτα.
Και λέω σίγουρα γιατί έχω δει πολλές φορές σε φεστιβάλ, επαγγελματίες μουσικούς που κάνουν επιδείξεις με λίνουξ.

Προτείνω να ψάξεις στο google κάποιο φόρουμ που ασχολείται με μουσική στο λίνουξ, να ενημερωθείς για το υλικό που χρησιμοποιούν κλπ

Γενικά είναι θέμα επιλογής.
Είτε επιλέγεις λίνουξ και αντικαθιστάς το τρέχον ασύμβατο υλικό με συμβατό, είτε δεν το επιλέγεις και παραμένεις στα Windows.

Είχα βρεθεί σε παρόμοιο δίλημμα, όταν είχα πρωτοεγκαταστήσει το λίνουξ με έναν εκτυπωτή ολιβέτι. Τελικά άλλαξα τον εκτυπωτή.
Εξαρτάται τα κριτήρια, για μένα πρωτίστως είναι θέμα αρχών. Προτιμώ να έχω ένα ελεύθερο σύστημα το οποίο μου ανήκει και με σέβεται παρά ένα ιδιοταγές το οποίο δεν μπορώ να ελέγξω και με περιορίζει (καταγράφει, παρακολουθεί, εποπτεύει, με θεωρεί ηλίθιο καταναλωτή και μου στοχεύει διαφημίσεις, μου εγκαθιστά ότι θέλει, κλπ).

Γιατί όπως είπε και ο Στάλμαν, «οι τεχνολογικές εξελίξεις είναι δευτερεύον και τα ανθρώπινα δικαιώματα πρωτεύον»

Άβαταρ μέλους
mandrivas
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 16:04 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο Κρήτη Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από mandrivas » Σάβ Μαρ 08, 2014 14:15 pm

Φανταστείτε για έναν νέο, που δεν έχει ιδέα από λίνουξ πόσο δύσκολα φαίνονται όλα και πόσο χρόνο χρειάζεται να διαθέσει.
Και μόνο άμα είναι "ασύχαστο" πνεύμα και θέλει να πάει παραπέρα και να δοκιμάσει καινούρια πράγματα... (!)

Όλα αυτά αποτρέπουν τον μέσο χρήστη από το να ασχοληθεί και να εγκαταστήσει μια λίνουξ διανομή.
Το πολύ πολύ να τη βάλει σε dual boot με windows και να μη μπαίνει ποτέ.

Δε μιλάω για μένα. Εμένα μ αρέσει να ψάχνω αλλά όταν έχω ελεύθερο χρόνο.
Όταν θέλω να δουλέψω τότε θα μπω στα windows.

Όσο γι αυτό που λες Δημήτρη έχεις δίκιο.
Όλοι μας θέλουμε ένα ελεύθερο σύστημα χωρίς περιορισμούς και διαφημίσεις και παρακολούθηση γι' αυτό παραδέχομαι (και όχι μόνο) τα λίνουξ.
Απλά πρέπει να δουλέψουν πιο πολύ σε "drivers" ούτως ώστε να μην υπάρχουν περιορισμοί σε προγράμματα και συσκευές.
Τότε όλοι θα έχουν λίνουξ και όχι windows.

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγγραφή forum επισήμασνη

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Μαρ 08, 2014 15:27 pm

Το δύσκολο είναι στη μετάβαση από Windows σε Linux, αλλά και από Linux σε Windows ή αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει Windows ποτέ, πάλι δύσκολα θα σου φανούν.
Εμείς υστερούμε πολύ στο σημείο ότι δεν πουλάνε στα καταστήματα υπολογιστές με προεγκατεστημένα/προρυθμισμένα Linux. Και ως εκ τούτου τυγχάνουμε χαμηλού επιπέδου υποστήριξη σε οδηγούς. Δηλαδή, μια εταιρεία πρώτα θα κοιτάξει τα Windows/Mac και μετά το Linux και αν.

Πάντως δεν έχω χρειαστεί ένα περιφερειακό και να μην έχω δυνατότητα να το χρησιμοποιήσω μέχρι στιγμής, σε γενικές γραμμές μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα μη εξωτικά περιφερειακά, αυτά που χρησιμοποιούνται πιο συχνά.
Και στο δικό σου πρόβλημα με την κάρτα ήχου, δεν γίνεται να βρεις μια που να διαθέτει drivers για Linux;

Απάντηση