mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από nikos_k » Πέμ Ιούλ 14, 2011 22:24 pm

gk.tolis έγραψε: ΥΓ: Η εντολή su - είναι ανάλογη του gksudo στο ubuntu?
Αν έχω καταλάβει καλά,
με το su λειτουργείς σαν υπερχρήστης,
ενώ το sudo δίνει κάποια δικαιώματα υπερχρήστη στον απλό χρήστη.
Ανάλογα θα πρέπει να ισχύει για το gksu και το gksudo.

Υπάρχουν και πολλά άρθρα και απόψεις πάνω στο θέμα "su vs sudo"...

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από airmaik » Πέμ Ιούλ 21, 2011 11:40 am

επειδη ξεκίνησε με μια απορεια και κατέληξε σε μεγαλο διάλογο,ειπα οτι ειναι κρίμα να χαθούν τετοις πληροφορίες απο τον φίλο μας τον John66

fedora me mageia

Αποστολή: Τετ Ιούλ 20, 2011 1:16 pm
Από: airmaik
Προς: John66
fedora me mageia

από τον airmaik
αμα θελω να βάλω fedora μαζι με το mageia τι γράφω στο παράδειγμα που μου ειπες

title ubuntu
root (hd0,4)
kernel /boot/grub/core.img
savedefault
boot

από τον John66
Αν η κύρια διανομή σου είναι η mageia, δηλαδή βλέπεις στην εκκίνηση τον grub της mageia και από εκεί θα επιλέξεις το fedora (το αντίστοιχο δηλαδή με το σχετικό νήμα που σου είχα απαντήσει),
τότε στο αρχείο /boot/grub/menu.lst της mageia θα γράψεις κάτι άλλο (επειδή το Fedora χρησιμοποιεί τον παλιό grub, όπως η mageia):
title Fedora 15
root (hd0,4)
chainloader +1

Πρόσεξε!
To: root (hd0,4) σημαίνει 1ος σκληρός, 5ο partition, δηλαδή sda5. Aν τυχόν έχεις αλλάξει τα partition, γράψε το ανάλογο.
Μην ξεχνάς ότι στον παλιό grub, αρχίζουμε και μετράμε από το 0 (μηδέν) και για τον σκληρό και για τα διαμερίσματα.

από τον airmaik
Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 4509 36218511 83 Linux
/dev/sda2 4510 30401 207977459+ 5 Extended
/dev/sda5 4510 8407 31310653+ 83 Linux
/dev/sda6 29305 30401 8811621 82 Linux swap / Solaris
/dev/sda7 8408 29304 167855121 83 Linux


αυτος ειναι ο σκληρος με το ubuntu τωρα να ειναι εδω /dev/sda5
το τρελο ειναι οτι για το ubuntu το εχω γραψει οπως μου ειχες πει στο παράδειγμα αλλα κανονικα δεν πρεπει να βάλω hd0,5?

από τον John66
OK. Είναι όπως σου έγραψα.
Αν το Fedora υπάρχει ή θα το εγκαταστήσεις στο sda5 -και εννοώ φυσικά τον ριζικό κατάλογο (/) και τον grub του Fedora- τότε >>> root (hd0,4)
Αν για παράδειγμα ήθελες ας πούμε να το εγκαταστήσεις στο partition sda7 (που βλέπω ότι και αυτό είναι linux) τότε >>> root (hd0,6)

από τον airmaik

α τωρα ειδα που ειπες οτι ισχυει και για τα διαμερισματα ενα μειον

οκ ευχαριστω,η κατάτμηση 7 ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι,εχω ενα 250gb

στον πρωτο εχω το μαγεια,στο δευτερο /home,στο 6 swap και στο 7 μαλλον το home μειον το swap και το ubuntu

δεν ειναι σωστο να φαινεται ετσι?

από τον John66
Ώπα! Περίμενε, τα μπέρδεψες...
Το sda2 είναι extended partition (εκτεταμένο διαμέρισμα), που περιλαμβάνει τα logical partitions (λογικά διαμερίσματα): sda5, sda6 & sda7.

από τον airmaik
ειχα κανει πρωτα εγκατασταση το μαγεια στην πρωτη κατατμησει και επελεξα να βαλω /home για το μαγεια τον /dev/sda2

μετα εκανα εγκατασταση το ubuntu στο /dev/sda5 χωρις να επελεξω κανενα home

αυτα εκανα μόνο

και swap εκανα μια την πρωτη φορα

από τον John66
Υποθέτω ότι τώρα είσαι στη mageia.
Πήγαινε: Μενού >> Εργαλεία >> Εργαλεία συστήματος >> KDiskFree
Aν δεν βλέπεις το KDiskFree, τότε δεν το έχεις εγκατεστημένο. Οπότε:
Ανοίγεις τερματικό >> γράφεις su >> σου ζητά κωδικό root, τον γράφεις >>> μετά γράφεις urpmi kdf
Σε λίγα δευτερόλεπτα θα το κατεβάσει, μετά πας και το ανοίγεις. Θα σου δείχνει τα partition και το μέγεθός τους. Τα partition του mageia θα σου λέει και τι είναι (/, /home, κλπ), ενώ
τα partition που δεν ανήκουν στην εγκατάσταση του mageia δεν θα σου λέει κάτι αντίστοιχο, θα λέει το σημείο προσάρτησης (mount point) π.χ. /media/ubuntu.

Πες μου τι βλέπεις.

από τον airmaik
μου λεει
/dev/cdrom auto mh diathesimo /media/cdrom
/dev/sda1 /
/dev/sda7 /home

μονο αυτο μου γραφει

από τον John66
Ωραία!
1. Αυτό σημαίνει ότι το sda1 είναι o ριζικός κατάλογος της mageia (αυτό το ήξερες) και το sda7 είναι το /home της mageia.
Για να το σιγουρέψεις (που έτσι είναι, δεν συμβαίνει κάτι άλλο) βλέπεις το μέγεθος του /home που σου δείχνει το KDiskFree, πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό που σου δείχνει το dolphin,
στο κάτω μέρος του παραθύρου του.
2. Το sda5 δεν σου το δείχνει γιατί δεν το έχεις προσαρτημένο. Το έχεις; Μπορείς δηλ. να ανοίξεις το partition του ubuntu από το dolphin;

από τον airmaik
τα μεγεθη ειναι ιδια ωραια

για να μπω στο δισκο του ubuntu μου ζηταει κωδικό root,
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Ιούλ 26, 2011 19:19 pm

πάντως εχω παρατηρήσει οτι οταν βάζω το mageia με αλλο λειτουργικό στον ιδιο δισκο μου κολλάει και καμια φορά,παγώνει και μετα χρειάζεται επανεκκίνηση

δεν ξερω απο συζητήσεις που ειδα σε κάποιες σελίδες,πολλοί είναι αυτοι που λενε ενα λειτουργικο σε κάθε δισκο
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από John66 » Τρί Ιούλ 26, 2011 19:48 pm

airmaik

Πιστεύω πως είναι λάθος, αυτό που γράφεις ότι έχεις διαβάσει στις όποιες σελίδες. Από βγάζουν αυτό το συμπέρασμα;
Πληροφοριακά, το διάστημα Φεβρουάριος - Μάιος 2011, έφτασα να έχω 12 διαφορετικές διανομές εγκατεστημένες (όχι σε Virtual Box) σε 2 εσωτερικούς σκληρούς δίσκους.
Δεν είχα κανενα απολύτως πρόβλημα, κανένα κόλλημα.

Το πρόβλημα που λες, πρέπει να οφείλεται σε κάτι άλλο, όχι σε άλλες διανομές. Άλλωστε, όταν είσαι σε μια διανομή-λειτουργικό, οι άλλες για το σύστημά σου (ΟS, software, hardware)
θα πρέπει να είναι λογικά, είναι σαν να μην υπάρχουν. Αν προσαρτήσεις κάποιο/κάποια από τα partition αυτών των διανομών, δεν θα πρέπει να είναι για την διανομή σου κάτι διαφορετικό
από το να προσαρτήσεις π.χ. ένα partition που έχει μόνο τραγούδια αποθηκευμένα.

Ακόμη και σήμερα, έχω εγκατεστημένες 5 διανομές mageia και άλλες 5 (Mandriva 2010.2, Fedora 15, PCLinuxOS 2011.6, Linux Mint 10, Trisquel 4.5), χωρίς κανένα πρόβλημα.
Μάλιστα, κάποιες από αυτές έχουν κοινό /home partition.

Αν πραγματικά έχεις κολλήματα με Mageia, πρέπει να οφείλεται κάπου αλλού. Στην διαδρομή /var/log/ είναι όλα τα log files του συστήματος, αν θες μπορείς να τα διαβάσεις,
μήπως δεις κάτι "παράξενο" ή μηνύματα λάθους (πρέπει να ανοίξεις τον διαχειριστή αρχείων σαν root).
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από John66 » Τρί Ιούλ 26, 2011 20:36 pm

Επανέρχομαι στο θέμα των system logs (καταγραφές συστήματος).

Άλλος τρόπος για να τα δείς, είναι να πάς στο Κέντρο Ελέγχου Mageia >> System >> Στην περιοχή Administration tools,
πας στην υποκατηγορία View and search system logs. Eκεί διαλέγεις ανά κατηγορία, ημερομηνία, ακόμη και φιλτράρισμα λέξεων αν ξέρεις τι ψάχνεις.
ΔΕΝ χρειάζεται να πατήσεις save στο τέλος, έτσι κι αλλιώς απλώς να διαβάσεις θέλεις, πάτα cancel.

Άλλος τρόπος, ίσως και πιο προσιτός, είναι να εγκαταστήσεις το πακέτο (εφόσον χρησιμοποιείς KDE) ksystemlog.
Μετά, το ανοίγεις από το μενού >> εργαλεία >> εργαλεία συστήματος >> KSystemLog (θα ζητήσει root password).

Άλλος τρόπος για να βλέπεις "ζωντανά" μηνύματα system log, άνοιξε τερματικό >> su >> κωδικός root >> γράψε: tail -f /var/log/messages.
Θα δείχνει μόνο τα τελευταία, όχι όλο το αρχείο, αλλά έτσι μπορείς άμμεσα, σε ένα πιθανό "κόλλημα" να δεις τι μήνυμα βγάζει και να το αντιγράψεις,
ακόμη και αργότερα αφού έχεις δει περίπου τι είναι, να το αναρτήσεις εδώ, για να βρεθεί λύση. Εννοείται το τερματικό το αφήνεις ανοικτό σε μια γωνιά της οθόνης σου.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Ιούλ 26, 2011 21:24 pm

βασικά έχω παρατηρήσει οτι μου κολλάει στην αρχή όταν βάζω τον κωδικό για να μπω σε γραφικό περιβάλλον

θα το προσέξω και θα σας πω

ενα αλλο κόλυμα που το έχει σε όλες τις διανομές που έχω δοκιμάσει είναι οτι μερικές φορες στην αρχή με το που ξεκινάει και μου βγάζει να βάλω τον κωδικό δεν λειτουργεί το ποντίκι( ασύρματο) και κυρίως εχω παρατηρήσει κολλάει όταν κατά την διάρκεια που φορτώνει το λειτουργικό δεν εχω ακουμπήσει καθόλου το ποντίκι
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο

Δημοσίευση από airmaik » Σάβ Ιούλ 30, 2011 15:41 pm

επίσης άλλοι προτείνουν και τα virtualbox ,για να εχεις ταυτόχρονα πολλα λειτουργικά

εγω το δοκίμασα και μπορω να πω πως έμεινα αρκετα ευχαριστημένος,ιδιως τωρα με τους επεξεργαστές με πολλούς πυρήνες,δεν εχεις και μεγάλο πρόβλημα
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

troxler
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 14:01 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από troxler » Σάβ Σεπ 03, 2011 12:19 pm

καταρχήν να πω οτι ειμαι καινουργιο μέλος γενικά στις διανομες linux,οποτε λιγο υπομονη μαζι μου μεχρι να μαθω

:ppp

εχω 2 σκληρούς στον εναν εχω τα 7 τα παράθυρα(λογω παιχνιδιων)
και στον δευτερο εβαλα το mageia,οταν εκανα εγκατασταση μου ειχε μια επιλογη με το που να βαλω τον grub,εκει επέλεξα στον sdbστο αρχικο ετσι και αλλιως 40 g ειναι οποτε τον εκενα ολον /,χωρις swap,εχω 8 g ram,πιστευω οτι δεν εχει αναγκη απο swap,

μωλις τελειωσα και εκανα επανεκκίνηση ,μου φορτώνει με την μια το 7 χωρις να μου δινει επιλογη να μπω στο μαγεια

μπορω να κανω τιποτα ?προκειμενου να λυθει το προβλημα

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από John66 » Σάβ Σεπ 03, 2011 14:30 pm

Επειδή κατά την εγκατάσταση, έβαλες τον GRUB στο sdb, γι αυτό δεν βλέπεις την Mageia.
Θα έπρεπε να εγκαταστήσεις τον GRUB στο sda (προσοχή: /dev/sda, και όχι /dev/sda1) ώστε να γράψει πάνω από τον MBR των windows.

Κατ' αρχήν, τι έκδοση και περιβάλλον εγκατέστησες; CD ή DVD, 32-bit ή 64-bit, Gnome ή KDΕ;

Τώρα, να δούμε αν διορθώνεται...
Φαντάζομαι ότι έχεις desktop και όχι laptop, για να μιλάς για 2ο σκληρό.

ΛΥΣΗ Α'
Αν έκανες εγκατάσταση από το Free DVD, bootάρισε μ' αυτό και θα δεις μια επιλογή rescue system.
Eπέλεξε αυτήν και στο μενού που θα βγάλει μετά από λίγο... αντιγράφω από προηγούμενη απάντηση, στο ίδιο thread

Η πρώτη επιλογή στο μενού είναι για επαναφορά του bootloader (Re-install bootloader).
Πατάς enter, αρχίζουν και τρέχουν σειρές με γράμματα στην οθόνη όπως όταν bootάρει ο υπολογιστής (ψάχνει να βρει εγκατεστημένη mageia, menu.lst αρχείο κ.λ.π.) στα partition σου.
Μετά από λίγα δευτερόπλεπτα, εφόσον έχει βρει στοιχεία από παλιό grub mageia (αν δεν βρει, θα σου βγάλει μήνυμα οτι δεν βρήκε, οπότε φεύγεις από κει και θα βρούμε άλλη λύση),
Θα σου γράψει: about to reinstall bootloader κλπ και στην δεύτερη γραμμή θα σου λέει και την διανομή (π.χ mageia 1 x86_64 κλπ)
Θα σου πεί να πατήσεις enter για να τον εγκαταστήσει (θα σου γράφει και πού, δηλ. /dev/sda). Aν θυμάμαι καλά, ζητά ξανά επιβεβαίωση με 2ο enter.
Μετά σου βγάζει μήνυμα ότι έγιναν όλα εντάξει, βγαίνεις στο αρχικό μενού του rescue system επιλέγεις reboot,
βγάζεις το dvd από το συρταράκι και μετά την επανεκκίνηση, πρέπει να βλέπεις τον grub της mageia. Eπιλέγεις mageia >> enter.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Έλεγξε αν αυτό που γράφω παραπάνω, ισχύει. Αν δηλαδή σου δείξει ότι θα πάει να γράψει τον GRUB στο /dev/sda.
Αν σου βγάλει μήνυμα ότι θαπάει να τον γράψει στο /dev/sdb, τότε δεν κάνουμε τίποτα.
Βγες από κεί (σου γράφει ποιος είναι ο συνδιασμός πλήκτρων) και δοκίμασε την ΛΥΣΗ Β'


ΛΥΣΗ Β'
1. Μόλις ακούσεις το "μπιπ" από την motherboard (κατά την έναρξη), πατάς αρκετές φορές και πολύ γρήγορα το πλήκτρο Delete στο πληκτρολόγιο για να μπεις στο BIOS.
Στο BIOS, θα επιλέξεις σαν πρωτεύοντα (primary ή first) δίσκο εκκίνησης (HDD Boot Order ή κάπως έτσι), τον 2ο δίσκο σου.
Θα πατήσεις F10 να αποθηκευτούν οι αλλαγές, θα κάνεις reboot.

2. Πιθανόν να μπορείς να boot-άρεις στον 2ο σκληρό δίσκο σου, χωρίς να κάνεις μόνιμη αλλάγή στο BIOS, που γράφω παραπάνω
Για να κάνεις κάτι τέτοιο πάτησε το F12 (αντί του Delete). Πιθανόν βέβαια στο δικό σου BIOS να χρειάζεται κάποιο άλλο (ίσως το F8).
Θα το δεις στην οθόνη (μάλλον προτελευταία γραμμή) την ώρα που θα πρέπει να πατήσεις το Delete ή άλλο πλήκτρο.
Εκεί γράφει ποιο χρεάζεται, πιθανότατα όμως είναι το F12.
AN ΛΟΙΠΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ , ΠΡΟΤΙΜΑΣ ΑΥΤΗΝ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ.

3. Θα πρέπει να μπορέσεις να δεις τον GRUB της Mageia και να μπεις στην διανομή.
Αν λοιπόν όλα πάνε κατ' ευχήν και βρεθείς στην Mageia, τότε:

4. Ανοίγεις το Κέντρο Ελέγχου Mageia (MCC) -θα σου ζητήσει κωδικό root- και πας στην κατηγορία Eκκίνηση/Boot, υποκατηγορία (πάνω δεξιά) Setup boot system.
Στην επόμενη οθόνη, στην 2η γραμμή επιλογής που λέει Boot device θα διαλέξεις /dev/sda (θα δεις ότι δίπλα στο /dev/sda να σου γράφει μάρκα και μοντέλο του δίσκου).
Πατάς Next/Επόμενο

5. Πιθανότατα να υπάρχει αυτό το βήμα: Στην επόμενη οθόνη, θα σε ρωτάει από ποιον δίσκο boot-άρεις "On which drive are you booting?"
Θα τσεκάρεις τον 1ο σου σκληρό δίσκο, sda.
Πατάς Next/Επόμενο

6. Είτε υπήρχε το βήμα 5 είτε όχι, θα σου δείξει μια οθόνη με τις καταχωρήσεις του GRUB.
Tης Mageia θα την βλέπεις οπωσδήποτε, είναι η πρώτη. Τελευταία πρέπει να βλέπεις και μία για τα windows.
Αν την βλέπεις, σημαίνει ότι έχει "καταλάβει" ότι υπάρχουν και windows στο σύστημα.

7. Πατάς το κουμπί κάτω δεξιά Finish (ή Τέλος, Εντάξει, κάτι τέτοιο στα ελληνικά), κλείνεις το MCC και κάνεις επανεκίνηση.

Θα πρέπει μετά όλα να είναι ΟΚ.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

troxler
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 14:01 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από troxler » Σάβ Σεπ 03, 2011 20:29 pm

το ξανα έκανα εγκατάσταση με τον τροπο που μου ειπες και ολα καλός

εχω το dvd64bit με kde μονο για να ξερετε

και πάλι ευχαριστω για την βοήθεια

Απάντηση