mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από dglent » Τετ Σεπ 07, 2011 07:01 am


Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από airmaik » Τετ Σεπ 07, 2011 11:03 am

πολύ ωραίος οδηγός,το πρόβλημα λύθηκε
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από airmaik » Παρ Οκτ 14, 2011 14:37 pm

λοιπον εχω ενα notebook οπως εχω ξαναπει και αλλες φορες,και αυτό επειδή εχω την πολυτελεια το εχω για πειραματα και μονο,ασε που γενικα αποτελει τον προθαλαμο για οτι μπαινει μετα στον σταθερο υπολογιστη,τελος με την εισαγωγη

εχω εναν σκληρο και στην πρωτη κατατμηση εχω το debian με gnome,το grub το εγκατεστησα στον αρχικο δισκο (sba)
μετα εβαλα το mageia στην δευτερη κατατμηση (sba2)

εκανα μεσα απο το debian μετα

Κώδικας: Επιλογή όλων

update-grub
ενω το βρίσκει στο τερματικό,μετα απο μια επανεκκίνησή δεν μπαίνει στο mageia, πρέπει να κανω και κατι στο αντίστοιχο menu.lst του grub2,νομιζω λεγεται διαφορετικα καπως!!

δεν ειμαι σιγουρος αλλα αυτο το προβλημα στο opensuse που εχει και αυτο grub παλιό,δεν μου το ειχε κανει σε μια παρομοια κατασταση,το ειχε αναγνωρισει κανονικα μεσα απο τον grub2
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από John66 » Παρ Οκτ 14, 2011 15:38 pm

Κατ' αρχήν, εννοείς sda & sda2.

Έπειτα, φαντάζομαι η εντολή που θα έδωσες στο τερματικό στο debian, είναι

Κώδικας: Επιλογή όλων

sudo update-grub
(δεν νομίζω να δουλεύει χωρίς δικαιώματα root)

Tρίτον, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι στο /boot/grub/menu.lst αρχείο της Mageia, ώστε να "βλέπει" ο GRUB 2 του Debian, τον GRUB (legacy) της Mageia.

Αν και δεν έχω debian εγκατεστημένο, φαντάζομαι πως θα είναι όπως τα *buntu και το Mint.
Οπότε:
- Στο Debian, άνοιξε τον διαχειριστή αρχείων με δικαιώματα root.
- Πήγαινε στην διαδρομή: /etc/grub.d/
Θα δεις εκεί κάποια αρχεία που είναι σενάρια εντολών (script) και οι ονομασίες τους αρχίζουν με ένα διψήφιο νούμερο.
Αν δεν κάνω λάθος, οι ονομασίες τους είναι οι ίδιες σε όλες τις διανομές με GRUB 2.
- Δεξί κλικ στο αρχείο: 30_os-prober και έλεγξε στις ιδιότητες (στα δικαιώματα ή άδειες) αν είναι τσεκαρισμένη η επιλογή ότι είναι εκτελέσιμο.
Αυτό το script είνα που ελέγχει (εφόσον είναι ενεργοποιημένο, δηλαδή εκτελέσιμο) αν υπάρχουν άλλα λειτουργικά ή διανομές στον υπολογιστή σου (με τη εντολή sudo update-grub) και ενημερώνει τον GRUB 2.
- Εγώ δεν προτιμώ αυτόν τον τρόπο, και απενεργοποιώ αυτό το αρχείο (ξετσεκάρω την επιλογή να είναι εκτελέσιμο).
Αν στο netbook δεν έχεις κι άλλα λειτουργικά-διανομές, εκτός από Debian και Mageia, ώστε να χρειάζεσαι το 30_os-prober εκτελέσιμο (για να μην κάθεσαι και κάνεις χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για όλα, όχι τίποτ' άλλο), κάνε το παρακάτω:
- Άνοιξε το αρχείο 40_custom μ' ένα επεξεργαστή κειμένου (φαντάζομαι θα είναι το gedit).
*Σημείωση: Αυτό το script (40_custom) είναι που μπορείς να γράψεις εσύ τι θέλεις να φαίνεται στον GRUB 2.
- Άφησε μια γραμμή κενή μετά τις σημειώσεις (οι γραμμές με # μπροστά), αντέγραψε το παρακάτω και κάνε το επικόλληση στο αρχείο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

menuentry "Mageia 1" {
 
set root=(hd0,2)
 
chainloader +1
 
}
Πάτα κι ένα enter για να αλλάξεις γραμμή και αποθήκευσε τις αλλαγές στο αρχείο.
*Σημείωση:Όπως θα είδες παραπάνω, στον GRUB 2, οι σκληροί δίσκοι ξεκινούν την αρίθμηση από το 0 (όπως και στον GRUB legacy), αλλά τα partition αριθμούνται με αρχή το νούμερο 1.
- Δεξί κλικ στο αρχείο 40_custom και στις ιδιότητες, στα δικαιώματα (ή άδειες θα το λέει), τσεκάρισε την επιλογή να είναι εκτελέσιμο.
- Κλείσε τον διαχειριστή αρχείων, άνοιξε τερματικό και δώσε

Κώδικας: Επιλογή όλων

sudo update-grub
- Κάνε επανεκκίνηση, πρέπει να είσαι ΟΚ
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από airmaik » Παρ Οκτ 14, 2011 15:52 pm

ενταξει ολα καλα με τον grub

εννοείτε John66 με sudo απλα επειδη εχει και ενα τερματικό που ανοίγει έχοντας δικαιώματα διαχειριστή γιαυτό το έγραψα ετσι

χαχαχα

το ξερω οτι δεν πειράζεις τιποτα στον grub της mageias άλλωστε και να ηθελα δεν μπορούσα αφου δεν εμπαινα στην mageia

το αρχειο 30_os-prober ήταν εκτελέσιμο,αλλα το εβγαλα οπως ειπες
ευχαριστω John66 για αλλη μια φορα
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από hocico0777 » Παρ Ιουν 29, 2012 09:46 am

Xαιρετώ την κοινότητα.Ηθελα να ρωτήσω κι εγω μερικά πράγματα σχετικά με το θέμα.Εχω 2 εσωτερικούς σκληρούς,στον ενα εχω windows 7 και στον άλλο open suse 12.1 (kde).
Σε αυτόν που εχω το suse με δημιουργημένα /,home και swap μπορώ να εγκαταστήσω τη mageia στο / και να διατηρήσω το home ανέπαφο ώστε να μη χάσω τα αρχεία μου?
Επίσης θέλω να μην πειράξω το MBR ωστε να δηλώσω τη mageia μέσα από τα windows και το προγραμμα easybcd. Χθες που δοκίμασα λίγο τη mageia από το virtual box δεν είδα κάποια επιλογή αλλά πάλι μπορεί απλά να μην το είδα γιατί σε πολλά σημεία της εγκαταστασης ειχε επιλογή advanced και δεν τα κοίταξα όλα.
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από John66 » Παρ Ιουν 29, 2012 16:36 pm

Καλωσήρθες στην κοινότητα, hocico0777.
Με λίγα λόγια, αυτά που θέλεις γίνονται.
Ειδικότερα:
Για το /home partition. Θέλει μεγάλη προσοχή να ΜΗΝ τσεκάρεις την επιλογή να στο φορμάρει.
Στο περελθόν, στο αγγλικό forum, είχα διαβάσει κάποια "παράπονα" ότι παρόλο που (όπως αναφέρανε) δεν τσεκάρανε την επιλογή, τους έσβησε τα αρχεία από παλιά διανομή στο /home, αλλά δεν έχει επιβεβαιωθεί κάτι. Δεν ξέρω αν άλλοι χρήστες στο δικό μας forum έχουν να προσθέσουν κάτι σε αυτό.

Εγώ πάντως επειδή συνηθως έχω 5 έως 12 διανομές πάντα εγκατεστημένες στους 2-3 σκληρούς δίσκους του desktop -και 2-3 τουλάχιστον είναι Mageia- και κάποιες από αυτές έχουν κοινό /home partition, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, με συνεχές σβήσε-γράψε & εγκατάσταση-απεγκατάσταση διανομών.
Και δεν έχω αμτιμετωπίσει πρόβλημα με καμία διανομή, οχι μόνο την Mageia.

Βέβαια, ποτέ δεν έχω δοκιμάσει σε νέα εγκατάσταση να χρησιμοποιήσω το ίδιο όνομα χρήστη (από την παλιά διανομή). Αν θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο, θα σου έλεγα οπωσδήποτε να κάνεις backup όλα τα αρχεία σου πριν το δοκιμάσεις.

Η γνώμη μου είναι, αν για παράδειγμα ο χρήστης στο OpenSUSE ήταν hohico, στη Mageia φτιάξε τον χρήστη π.χ. hohico1. Φυσικά, MHN φορμάρεις το /home, και μετά την εγκατάσταση όταν επανεκκινήσεις (είτε και αργότερα) αντέγραψε τα αρχεία από τον hohico στον hohico1. Μετά μπορείς να σβήσεις το directory του παλιού χρήστη hohico.

Για τον bootloader της Mageia. Υπάρχει σχετική επιλογή κατά την εγκατάσταση, για το πού θέλεις να εγκατασταθεί.
Η προκαθορισμένη θέση είναι /dev/sda όπου είναι ο MBR των windoz. Εσύ θα πρέπει να την αλλάξεις και να επιλέξεις να εγκατασταθεί στο root partition της Mageia (φαντάζομαι θα είναι το /dev/sdb1 = 2ος δίσκος, 1ο partition).
Στην ανάρτηση του maravel http://mageia-gr.org/forum/viewtopic.php?f=12&t=166 έχει όλη την διαδικασία σε φωτό, για να δεις τι βήματα έχει ο εγκαταστάτης του Free DVD. Μετά τη εγκατάσταση των πακέτων και την δημιουργία χρηστών, σου βγάζει μια καρτέλα περίληψης του τί έχει καθορισστεί κατά την εγκατάσταση. Είναι η φωτό: http://www.youngminds.gr/teamgr/koutali ... ase/27.jpg.
Η τρίτη επιλογή είναι για τον bootloader. Εκεί πας και αλλάζεις το πού θέλεις να εγκατασταθεί.
Δεν θυμάμαι όμως αν και στο Live CD η επιλογή γίνεται στην ίδια καρτέλλα... Αν δεν με απατά η μνήμη μου είναι ξεχωριστή καρτέλλα για τον bootloader, και είναι το τελευταίο βήμα στην εγκατάσταση, πρίν την 1η επανεκκίνηση.

Αλλά ακόμη και λάθος να γίνει, και να σου σβήσει τον MBR των παραθύρων... μικρό το κακό. Μπορείς πάντα να τον επαναφέρεις. Υπάρχουν πολλά εργαλεία γι αυτή τη δουλειά, και έχει και στο Free DVD της Mageia, στην επιλογή "Rescue System".
Δεν ξέρω τι επιπλέον έχει για να τον προτιμάς...

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Υ.Γ. Την καλησπέρα μου στους συμφορουμίτες.
Αυτή τη φορά θα είμαι εδώ... τουλάχιστον μέχρι τις 27 Ιουλίου. Κι έχω αφήσει εκκρεμμότητες...
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από hocico0777 » Παρ Ιουν 29, 2012 18:09 pm

Eυχαριστώ για την απάντηση John66.
Ποια η διαφορά αν εγκαταστήσω τον bootloader στο dev/sdb ή dev/sdb1 ?
Προτιμώ να ορίζω το λίνουξ μεσα απο τα windows για τον εξής λόγο.Αν ορίσεις τα λειτουργικά σου μέσα από το λίνουξ (πειράξεις το MBR μεσα από διανομή λίνουξ) σε περίπτωση που συμβεί κάτι στον kernel και δεν φορτώνει (πχ κάτι πάει στραβά μετα από κάποιο update ή βαλεις καινουριο kernel και δεν εχει μπει σωστά) τότε δε θα μπορείς να μπεις ούτε στα windows.
To μεσημέρι πάντως που εκανα τεστ στο virtual box δεν το φορμάρει το /home και μάλιστα το ίδιο το πρόγραμμα εγκαταστασης "βλέπει" το προηγούμενο /home οποτε σου προτείνει το ίδιο να φορμάρει μόνο το / στο οποίο θα κάνει την εγκατάσταση.
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από John66 » Παρ Ιουν 29, 2012 20:48 pm

Ποια η διαφορά αν εγκαταστήσω τον bootloader στο dev/sdb ή dev/sdb1 ?
Αν τον εγκαταστήσεις στο /dev/sdb τον εγκαθιστάς στην θέση που θα ήταν ο MBR των windoz (αν σε αυτόν το δίσκο είχες κάποια εγκατάσταση windoz).
Για την χρήση που τον θέλεις τώρα, δεν έχει κάποια πρακτική διαφορά...
Αν και δεν είμαι σίγουρος, στο /dev/sdb θα τον βλέπουν τα windoz; Αν έχεις κάνει κάτι τέτοιο στο παρελθόν και δουλεύει, ΟΚ τότε.
Κάποιο πρόβλημα είχα στο παρελθόν σχετικά, αν και όχι με τα windoz αλλά με την σειρά εκκίνησης των δίσκων στο BIOS, αλλά έχουν περάσει 2-3 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, μπορεί και να κάνω λάθος.
Πρόσεξε όμως:
Αν εγκαταστήσεις τον bootloader της Mageia στο /dev/sdb, και στο μέλλον αποφασίσεις να φτιάξεις κι άλλα partition στον ίδιο δίσκο για να βάλεις και μια δεύτερη διανομή, και εγκαταστήσεις τον bootloader αυτής της νέας διανομής στο /dev/sdb (είτε κατά λάθος είτε εσκεμμένα) η Mageia μετά δεν θα μπορεί να εκκινήσει, δεν θα έχει bootloader, επειδή θα έχει γραφτεί από πάνω ο καινούργιος.
Εντάξει, υπάρχουν τρόποι και εργαλεία για να ξαναεγκατασταθεί (στο dev/sdb1 αυτή τη φορά), αλλά πολλοί την έχουν πατήσει σε τέτοια περίπτωση, νομίζουν ότι έχουν χάσει την διανομή - άρα και τα αρχεία τους- πάνω στον πανικό και την στεανχώρια κάνουν μια νέα εγκατάσταση - άρα και format, και τότε τα χάνουν μια και καλή...
Αν ορίσεις τα λειτουργικά σου μέσα από το λίνουξ (πειράξεις το MBR μεσα από διανομή λίνουξ) σε περίπτωση που συμβεί κάτι στον kernel και δεν φορτώνει (πχ κάτι πάει στραβά μετα από κάποιο update ή βαλεις καινουριο kernel και δεν εχει μπει σωστά) τότε δε θα μπορείς να μπεις ούτε στα windows.
Αυτό πού το διάβασες; Αυτή την άποψη πρώτη φορά την βλέπω.
Αν κάποιος kernel "στραβώσει", δεν θα μπορείς να μπεις στην διανομή με τον βλαμμένο kernel, αλλά θα μπορείς να μπεις σε οποιαδήποτε άλλη διανομή ή λειτουργικό είναι στον bootloader.
Βέβαια, γράφοντας αυτά δεν θέλω να σου επιβάλω να εγκαταστήσεις τον bootloader της Mageia στο /dev/sda... ειδικά αν δεν ξέρεις - σε πιθανή στραβομάρα- να επαναφέρεις τον MBR των windoz.
To μεσημέρι πάντως που εκανα τεστ στο virtual box δεν το φορμάρει το /home και μάλιστα το ίδιο το πρόγραμμα εγκαταστασης "βλέπει" το προηγούμενο /home οποτε σου προτείνει το ίδιο να φορμάρει μόνο το / στο οποίο θα κάνει την εγκατάσταση.
Πράγματι, έτσι γίνεται, και όπως είπα, όχι μόνο στην Mageia αλλά σε όλες τις διανομές. Με την προϋπόθεση όμως να φτιάξεις έναν άλλο χρήστη. Δεν ξέρω τι γίνεται αν επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις το ίδιο όνομα για τον νέο χρήστη (της Mageia στην περίπτωσή σου) με αυτό που είχες πριν, στο OpenSUSE. Δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν θα σου το πρότεινα να το κάνεις.
Εγώ πάντα φτιάχνω ένα καινούργιο χρήστη και δεν φορμάρω το partition του /home. Μετά μεταφέρω τα αρχεία που με ενδιαφέρουν στον καινούργιο χρήστη.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Re: mageia με αλλο λειτουργικο-τοποθέτηση grub

Δημοσίευση από hocico0777 » Σάβ Ιουν 30, 2012 10:28 am

Γράφω μέσω mageia 2 αυτή τη φορά.Τελικά εγκατέστησα τον bootloader στο dev\sdb1 και εκανα αυτο που γραφω στο παραπάνω ποστ με το easybcd μεσα από τα windows.Οταν του δήλωσα ομως να τον βαλει εκει (στο dev\sdb1) το προγραμμα εγκαταστασης με ρώτησε αν εχω κάτι στο dev\sda κι αν μπουτάρω από εκεί (καλή φάση λέμε).
Επίσης κρατησα ίδιο όνομα χρήστη κι απότι βλέπω έχει κρατήσει όσες ρυθμίσεις μπορούσε (πχ desktop theme κλπ).
Τωρα πρέπει να μάθω και να τη δουλέυω όμως τη μαγεία. :)
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

Απάντηση