Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από airmaik » Τρί Μάιος 28, 2013 19:28 pm

βρε δεν διαφωνώ και εγώ είμαι πολύ ξενερωμένος με τον να μην χρησιμοποιώ firefox

αλλά τι να κάνω που η adobe μας εχει αφήσει ένα κάρο κουσούρια με την τελευταία έκδοση

ασε που μενεις μεχρι νεωτέρας με την 11.2 έκδοση!!!!
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Τρί Μάιος 28, 2013 19:37 pm

Ετσι.
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από cpfotiadis » Παρ Σεπ 27, 2013 16:47 pm

Καλησπέρα!

Ως νέος χρήστης της Mageia έχω κάποιες απορίες για μικρό θεματάκια που αντιμετωπίζω σε αυτήν την διανομή.
Θα τα γράψω εδώ γιατί ίσως να είναι γνωστά αυτά τα θέματα και μπορεί να θέλουν να τα λύσουν κι άλλοι νεοεισερχόμενοι.

1. Αναπαραγωγή πολυμέσων, μουσική, βίντεο κτλ.

Έχω ενεργοποιήσει τα tainted repositories και έκανα εγκατάσταση το vlc, με το vlc μπορώ να δω βίντεο κανονικά. Αν προσπαθήσω όμως να δω τα ίδια βίντεο με κάποιον άλλον player δεν τα αναπαράγει. Γενικά τι πρέπει να κάνω για να παίζουν τα βίντεο με όλους τους player και τα τραγούδια αντίστοιχα; Τι παραπάνω πρέπει να κάνω πέρα από την ενεργοποίηση των tainted αποθετηρίων;

2. Διατήρηση ή εγκατάλειψη εξουσιοδώτησης

Κάθε φορά που δίνω τον root κωδικό μου εμφανίζετε ένα σχετικό παράθυρο στην περιοχή ειδοποιήσεων. Απ' όσες διανομές έχω χρησιμοποιήσει δεν θυμάμαι άλλη διανομή που να μου εμφανιζόταν κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει ακριβώς να κάνω με αυτό το παράθυρο. Πρέπει να επιλέξω κάτι;

https://mediacru.sh/wciWI6XkK_n1

3. Διαγραφή ορφανών πακέτων

Μετά από την εγκατάσταση όλων των ενημερώσεων και κάποιων άλλων εφαρμογών, στο τέλος έβγαλε ένα μήνυμα ότι τα ακόλουθα πακέτα έμειναν ορφανά. Δείτε το link παρακάτω και θα δείτε τι εννοώ.

https://mediacru.sh/2bJU2MCLwXR9

Πως μπορούμε να αφαιρέσουμε αυτά τα πακέτα;

4. Διαγραφή αντικειμένου από την επιφάνεια εργασίας

Δεν ξέρω πως ονομάζεται ακριβώς (widget; συστατικό;), αλλά είναι ένα αντικείμενο στην επιφάνεια εργασίας που θα ήθελα να το διαγράψω εάν είναι εφικτό. Αν δεν κάνω λάθος αυτό υπάρχει σε όλες τις διανομές με KDE. Ξέρω ότι μπορούμε να το βάλουμε σε κάποια γωνία και να το κάνουμε να φαίνεται πιο μικρό. Εντάξει μπορώ να ζήσω με την ύπαρξη του σε κάποια γωνία, αλλά αν υπάρχει τρόπος να το αφαιρέσουμε θα ήθελα να τον μάθω.

https://mediacru.sh/oUiSg--UrXvw

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από airmaik » Παρ Σεπ 27, 2013 17:33 pm

Διαγραφή ορφανών πακέτων?

με ένα

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpme --auto-orphans 
διαγράφεις αυτα τα πακέτα

απλα πρόσεχε το τι διαγράφεις καθώς μπορει να σου ξηλώσει και όλο το kde καμια φορά

Διαγραφή αντικειμένου από την επιφάνεια εργασίας?

αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο που αναφέρεις δεν μπορείς να το διαγράψεις απο το kde
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Σεπ 27, 2013 22:44 pm

2. Διατήρηση ή εγκατάλειψη εξουσιοδώτησης
Αν εγκαταλείψεις την εξουσιοδότηση, την επόμενη φορά που θα χρειαστείς να εκτελέσεις κάτι σαν υπερχρήστης,
θα πρέπει να ξαναγράψεις τον κωδικό.
Την επόμενη φορά, εννοώντας χωρίς να έχεις αποσυνδεθεί από την συνεδρία του ΚεΝτεΕ.

Αν δεν έχεις εμπειρία στη λειτουργία με δικαιώματα υπερχρήστη,
ή αν διάφορα άτομα «βάζουν χέρι» στον υπολογιστή,
τότε καλύτερα να επιλέξεις να εγκαταλείψεις την εξουσιοδότηση,
για να μη γίνει καμιά σοβαρή ζημιά στα δεδομένα του υπολογιστή κατά λάθος.

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από nikos_k » Παρ Σεπ 27, 2013 22:58 pm

^
1. Αναπαραγωγή πολυμέσων, μουσική, βίντεο κτλ.
Ο κάθε αναπαραγωγός πολυμέσων μπορεί να τρέχει με διαφορετική μηχανή αναπαραγωγής πολυμέσων.
Ο ΒιΕλσΣι έχει την δικιά του, ο ΕσΕμπλέυερ τρέχει με τον ΕμΠλέυερ.
Κάποιοι άλλοι μπορεί να σε ρωτούν για ποια μηχανή να επιλέξεις (πχ gstreamer).
Κάποιες μηχανές χρειάζονται επιπλέον ενθέματα (plugin) για να παίξουν κάποιους τύπους πολυμέσων.
Οπότε έχει να κάνει κατά περίπτωση... :?:

^

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Σεπ 28, 2013 17:27 pm

cpfotiadis έγραψε: 4. Διαγραφή αντικειμένου από την επιφάνεια εργασίας

Δεν ξέρω πως ονομάζεται ακριβώς (widget; συστατικό;), αλλά είναι ένα αντικείμενο στην επιφάνεια εργασίας που θα ήθελα να το διαγράψω εάν είναι εφικτό. Αν δεν κάνω λάθος αυτό υπάρχει σε όλες τις διανομές με KDE. Ξέρω ότι μπορούμε να το βάλουμε σε κάποια γωνία και να το κάνουμε να φαίνεται πιο μικρό. Εντάξει μπορώ να ζήσω με την ύπαρξη του σε κάποια γωνία, αλλά αν υπάρχει τρόπος να το αφαιρέσουμε θα ήθελα να τον μάθω.

https://mediacru.sh/oUiSg--UrXvw
Μάλλον θέλεις αυτό:
http://kde-look.org/content/show.php/Py ... ent=147892
πρέπει να υπάρχουν κι άλλα, ψάξε για "kde plasma i hate cashew"

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Σεπ 28, 2013 17:33 pm

cpfotiadis έγραψε: 2. Διατήρηση ή εγκατάλειψη εξουσιοδώτησης

Κάθε φορά που δίνω τον root κωδικό μου εμφανίζετε ένα σχετικό παράθυρο στην περιοχή ειδοποιήσεων. Απ' όσες διανομές έχω χρησιμοποιήσει δεν θυμάμαι άλλη διανομή που να μου εμφανιζόταν κάτι τέτοιο. Δεν έχω καταλάβει τι πρέπει ακριβώς να κάνω με αυτό το παράθυρο. Πρέπει να επιλέξω κάτι;

https://mediacru.sh/wciWI6XkK_n1
Αυτό φεύγει μόνο του σε μερικά λεπτά. Χρησιμεύει για να αποφεύγεται κάθε φορά η εισαγωγή του κωδικού root

Όμως δεν θα έπρεπε να σου ανοίγει το παράθυρο, απλά εμφανίζεται ένα «μετάλλιο» στο πλαίσιο συστήματος, για το χρονικό διάστημα που έχεις δικαιώματα root

Άβαταρ μέλους
cpfotiadis
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 07, 2013 17:26 pm

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από cpfotiadis » Δευ Σεπ 30, 2013 22:01 pm

1. Ουσιαστικά απλά θα ήθελα να μπορώ να αναπαράγω τους διαδεδομένους τύπους αρχείων (avi, mp4, mp3, mkv κτλ.), με το vlc τα καταφέρνω, όχι όμως με τους προ εγκατεστημένους players (dragon, totem) που είχε η Mageia. Αφήνει μια αρνητική αίσθηση να μην μπορώ να ανοίξω κάποια αρχεία με τα προ εγκατεστημένα προγράμματα.
airmaik έγραψε:απλα πρόσεχε το τι διαγράφεις καθώς μπορει να σου ξηλώσει και όλο το kde καμια φορά
Ναι φυσικά, θέλει προσοχή. Στην προκειμένη περίπτωση έλεγα να διαγράψω αυτά που φαίνονται στην εικόνα (βλ. link).
Δεν πειράζει αν τα διαγράψω αυτά ε; Καλά όχι ότι με ενοχλούν, απλά όπως λέει το μήνυμα είναι ορφανά και δεν ξέρω άμα χρειάζονται.
dglent έγραψε:
cpfotiadis έγραψε:Όμως δεν θα έπρεπε να σου ανοίγει το παράθυρο, απλά εμφανίζεται ένα «μετάλλιο» στο πλαίσιο συστήματος, για το χρονικό διάστημα που έχεις δικαιώματα root
Εγώ έκανα κλικ στο εικονίδιο για να δω τι είναι. ;)

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Rar αρχεία δεν μπορούμε να συμπιέσουμε στην Mageia;
Δεν θυμάμαι γιατί αλλά ήθελα μια μέρα να συμπιέσω σε rar και δεν τα κατάφερα, βρήκα το πακέτο unrar αλλά αυτό είναι για αποσυμπίεση.
Σε εσάς δουλεύει η συμπίεση σε rar;

Επίσης ανά διαστήματα μου εμφανίζετε αυτό το μήνυμα στην περιοχή ειδοποιήσεων https://mediacru.sh/PfMci3xpfnXU.
Πρέπει να κάνω κάτι;

Άβαταρ μέλους
nikos_k
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am
Been thanked: 2 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από nikos_k » Τρί Οκτ 01, 2013 12:25 pm

totem
Είδα, τώρα, στην ιστοσελίδα του Τοτέμ πως βασίζεται στο gstreamer.
Οπότε κάνε, αν θες, μια αναζήτηση στο Διαχειριστή Λογισμικού της Μαγείας, για ...
gstreamer
για να δεις ποια ενθέματα (πλαγκίν) είναι εγκατεστημένα
(ανάλογα με ποια αρχεία θες να παίζει)
και αν είναι οι απλές εκδόσεις, ή οι tainted.

Απάντηση