Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Δευ Μάιος 20, 2013 08:09 am

Πολλές φορές αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα το οποίο είναι γνωστό, αλλά δεν έχουμε τη συνήθεια να ρίχνουμε μια ματιά πρώτα στις Σημειώσεις έκδοσης και στο Errata (γνωστά σφάλματα).

Release Notes:
https://wiki.mageia.org/en/Mageia_3_Release_Notes

Errata
https://wiki.mageia.org/en/Mageia_3_Errata

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Παρ Μάιος 24, 2013 07:41 am

Καλημερα!
Ηθελα να ρωτησω για τους multimedia codecs που πιθανον να χρειαζομαστε στη mageia 3, αλλα διαβαζοντας την παραπανω σελιδα: https://wiki.mageia.org/en/Mageia_3_Release_Notes ειδα που εξηγει για το Tainded. Απ την στιγμη που το εχουμε ενεργο στα αποθετηρια μας ειμαστε οκ με τους multimedia codecs; (καλα το καταλαβα η υπαρχει και κατι ακομη που που πρεπει να καναμε;) Επι τις ευκαιριας να ρωτησω εδω, ποιους audio/video player χρησημοποιουμε; Με ενδιαφερη να μαθω κατα την γνωμη σας πoιος player μετα του Amarok ειναι καλυτερος στην mageia, ο Banshee, ο Clementine η ο Tomahawk; Kαι κατι ακομη...Δεν εχω ακομη εγκαταστηση τον flash player γιατι περιμενω εδω και 6-7 μερες να γινουν καποιες ενημερωσεις (updates) στο συστημα αλλα μεχρι στιγμης δεν εγεινε ουτε μια απ την εγκατασταση τις mageia 3 και μετα. (Που μπορει να οφειλεται αυτο, μηπως δεν υπαρχουν updates για το λογο οτι ειναι ακομη νωρις;)
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Παρ Μάιος 24, 2013 14:02 pm

Εφόσον έχεις ενεργοποιημένο το αποθετήριο tainted, μπορεί η urpmi να βρει τα πακέτα με τους αποκωδικοποιητές που βρίσκονται στα αποθετήρια.
Μια ενδεικτική λίστα με πακέτα αποκωδικοποιητών, μπορείς να βρεις εδώ:
viewtopic.php?f=17&t=242

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Σάβ Μάιος 25, 2013 10:16 am

dglent έγραψε:Εφόσον έχεις ενεργοποιημένο το αποθετήριο tainted, μπορεί η urpmi να βρει τα πακέτα με τους αποκωδικοποιητές που βρίσκονται στα αποθετήρια.
Ναι εχω το tainted και μαλλον δεν θα χρειαζομαι καποιο πακετο μιας και δεν βλεπω καποιο προβλημα με τους players η καπου αλλου για την ωρα.
Το μονο που δεν μπορει να δουλεψη ειναι ο ''Adobe Flash Player''. Τον κατεβαζω απ την σελιδα του: http://get.adobe.com/flashplayer/ διαλεγοντας > .rpm for other Linux, στη συνεχεια κανω ανοιγμα με ''Εγκαταστατης Λογισμικου (προεπιλογη) δειχνει να φορτωνει στα γρηγορα καποιο flash prugin ομως δεν μου ανοιγη το Κεντρο Λογισμικου ας πουμε για να γινει το Instal. Εκτος αν εχει γινει αλλα δεν νομιζω γιατι δεν μπορω να δω βιντεο απο youtube.

To πακετο που αναφερεις εδω: viewtopic.php?f=17&t=242 δεν ανοιγη, ομως στο ποιο κατω Link: https://bugs.mageia.org/show_bug.cgi?id=3729 βλεπω μια σελιδα. Μηπως πρεπει να εγκαταστησουμε τα 3 πακετα που βλεπω στην κατηγορια: Attachments; Δηλαδη τα παρακατω:
1. task-codec made by adriend
2. Update consultation with multiple users on codecs really needed .... (task-codec-1-2.mga2.src.rpm)
3. task-codec.spec - SPEC File
Δεν ξερω αλλα καπου αλλου δεν βλεπω καποιο πακετο.
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Μάιος 25, 2013 10:22 am

Αυτό με το πακέτο που κατεβάζει όλους τους codecs ασ το γιατί μπορεί και να μην υπάρχει πια... απλά τους εγκαθιστάς έναν έναν από τα επίσημα αποθετήρια αλλά αφού προς την ώρα δεν έχεις πρόβλημα δεν χρειάζεται.

Το flash player εγκατέστησέ το από τα επίσημα αποθετήρια.
urpmi flash-player-plugin
βρίσκεται στο αποθετήριο non-free

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Σάβ Μάιος 25, 2013 10:37 am

Aν σου που οτι δεν ξερω που να βρω αποθετηρια και ψαχνω: Κεντρο Ελεγχου/Ρυθμιστε τις πηγες μεσων για εγκατασταση και ενημερωσει του λογισμικου, αλλα εκει δεν βλεπω: urpmi flash-player-plugin αλλα μονο: nonfree. :mrgreen:
Eνταξη το παραδεχομαι ειμαι ασχετος ακομη και στα ευκολα, αλλα που θα παει θα τα μαθω σημειωνοντας ολα οσα γραφουμε εδω. ;)
Μπορεις να μου εξηγησεις ποιο αναλυτικα για το που θα βρω τα αποθετηρια ωστε να ψαξω για το: urpmi flash-player-plugin που ειναι στο non-free;
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Μάιος 25, 2013 11:55 am

Tο nonfree το εχεις ηδη ενεργοποιημενο αν θυμάμαι καλα απο το στιγμιότυπο που ειχες ανέβασε. Αυτο που μενει τωρα ειναι να πας στην προσθήκη / αφαίρεση λογισμικού και να εγκαταστησεις το φλας. Πρόσεξε μονο γιατί στην προσθαφαιρεση προγραμμάτων εχει καποια φιλτρα ταξινόμηση ς. Θα πρπει να επιλέξει ς ΟΛΑ αν δεις οτιδήποτε δεν σου βγάζει αποτελεσματα η αναζήτηση.

Η, απο το τερματικο και ως ρουτ εκτέλεσε την εντολή στο προηγούμενο μηνυμα

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Κυρ Μάιος 26, 2013 09:22 am

dglent έγραψε:Αυτο που μενει τωρα ειναι να πας στην προσθήκη / αφαίρεση λογισμικού και να εγκαταστησεις το φλας.
Αν εννοεις Eγκατασταση / Απεγκατασταση Λογισμικου που ειναι μεσα στο κεντρο ελεγχου, ναι το εχω κανει αυτο. (Ποιο κατω εχω μια εικονα.)
dglent έγραψε:Tο nonfree το εχεις ηδη ενεργοποιημενο αν θυμάμαι καλα απο το στιγμιότυπο που ειχες ανέβασες.
Ναι εχω ενεργοποιημενο το Nonfree Release και το Nonfree Updates. Tα υπολοιπα Nonfree δεν τα εχω ενεργοποιηση.
dglent έγραψε:Πρόσεξε μονο γιατί στην προσθαφαιρεση προγραμμάτων εχει καποια φιλτρα ταξινόμησης. Θα πρεπει να επιλέξεις ΟΛΑ αν δεις οτιδήποτε δεν σου βγάζει αποτελεσματα η αναζήτηση.
Εκει εγραψα: urpmi flash-player-plugin και εγκαταστηθηκε κανονικα. Δεν μου προταθηκε καποιο αλλο πακετο για να πω σε ΟΛΑ ναι, αλλα αν θυμαμε καλα μου ειπε: Για να εγκαταστηθη αυτο: flash-player-plugin πρεπει να αφαιρεθη καποπιο αλλο πακετο και πατησα ναι.
dglent έγραψε:Η, απο το τερματικο και ως ρουτ εκτέλεσε την εντολή στο προηγούμενο μηνυμα
Το εκανα και αυτο ως root και μου λεει: flash-player-plugin-11.2.202.285-1.mga3.nonfree.x86_64 είναι ήδη εγκατεστημένο.
φαινετε και παρακατω.
http://i1341.photobucket.com/albums/o75 ... a4efcc.png
και εδω απο τερματικο:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[freefour@localhost ~]$ su -
Password: 
[root@localhost ~]# urpmi flash-player-plugin
Το πακέτο flash-player-plugin-11.2.202.285-1.mga3.nonfree.x86_64 είναι ήδη εγκατεστημένο
[root@localhost ~]# 
Ομως συνεχιζει να μου ζηταει στα βιντεο youtube να εγκαταστησω τον Flash Player.
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Μάιος 26, 2013 09:27 am

Με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς ;
Με firefox δουλεύει;

Στο στιγμιότυπο φαίνεται ότι είναι ενεργοποιημένο το φίλτρο «Εφαρμογές με γραφικό περιβάλλον» που σημαίνει αν κάποια φορά ψάχνεις ένα πακέτο και δεν στο εμφανίζει, προσπάθησε αλλάζοντάς το σε «όλα» (στο λέω απλά ενημερωτικά)

elder
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 09:05 am

Re: Που μπορούμε να βρούμε λύσεις σε γνωστά προβλήματα

Δημοσίευση από elder » Κυρ Μάιος 26, 2013 09:45 am

dglent έγραψε: Πρόσεξε μονο γιατί στην προσθαφαιρεση προγραμμάτων εχει καποια φιλτρα ταξινόμησης. Θα πρεπει να επιλέξεις ΟΛΑ αν δεις οτιδήποτε δεν σου βγάζει αποτελεσματα η αναζήτηση.
Τωρα το καταλαβα αυτο, ναι ειχες δικιο δεν το ειχα στο ΟΛΑ. To γυρισα και σε ΟΛΑ ομως, εγραψα στην αναζητηση παλι: urpmi flash-player-plugin και εγκατεστησα και το δευτερο που θα δεις στην εικονα εδω: http://i1341.photobucket.com/albums/o75 ... b35205.png (δηλαδη το πακετο που λεει > flash-player-plugin-kde δεν το ειχα.)
Τελικα παλι το ιδιο προβλημα ομως, τι να πω. Μπορεις να δεις απ την εικονα αν θελει και καποιο αλλο πακετο που εχει ποιο κατω;
dglent έγραψε:Με ποιο πρόγραμμα προσπαθείς ;Με firefox δουλεύει;
Mε firefox προσπαθω αλλα ειδα οτι δεν δουλευη ουτε με konqueror.
Mageia 4 KDE 64 bit Manjaro 0.8.10 Gnome
Intel Core i7 CPU 920 2.67GHz RAM 5969 MiB Gigabyte EX58-DS4
NVIDIA Corporation GK104 [GeForce GTX 760] (rev a1)

Απάντηση