Cannot read partition table

Απάντηση
ildrosos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Απρ 27, 2013 14:40 pm

Cannot read partition table

Δημοσίευση από ildrosos » Σάβ Απρ 27, 2013 14:53 pm

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το φορουμ. Εγκατέστητα το λειτουργικό σε ένα λάπτοπ μαζί με τα windows και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι φοβερές.Για αυτο το λόγο θέλησα να το εγκαταστήσω και στο desktop μου. Στο εν λόγω pc έχω εγκατεστημένα ta win7 στον πρώτο μου σκληρό δίσκο ο οποίος είναι ενιαίος χωρίς partition. Υπάρχει άλλος ένας με 2 partition που χρησιμοποιείται για backup Και ένας τρίτος με 3 παρτίτιον στο ένα από τα οποία (το πρώτο κατά σειρά) θέλω να εγκαταστήσω τα mageia. Ξεκινάω την εγκατάσταση από το Live dvd και πριν φτάσει στο Partitioning μου βγάζει ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να διαβάσει το partition table ότι είναι κατεστραμμένο και αν επιθυμώ να σβηστεί όλο και να φτιαχτεί από την αρχή. Φυσικά πατάω όχι αλλά δεν μπορεί να συνεχιστεί η εγκατάσταση .Εμφανίζεται ένα μήνυμα που λέει ότι δεν μπορεί να βρει χώρο για την εγκατάσταση. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα τρόπο να φτιάξω το partition table ώστε να τα εγκαταστήσω χωρίς να χάσω όλα τα δεδομένα μου ή να χαλάσω την εγκατάσταση των windows ή μια εναλλακτική λύση για να μπορέσω να τα εγκαταστήσω; Σας ευχαριστώ..

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Cannot read partition table

Δημοσίευση από John66 » Τρί Απρ 30, 2013 21:27 pm

Καλώς ήρθες στη mageia.
Δεν γράφεις ποια έκδοση θέλεις να εγκαταστήσεις στο desktop, την mageia 2 ή την mageia 3. Αν είναι η mageia 3, θα σου πρότεινα να περιμένεις 1-2 βδομάδες, μέχρι να κυκλοφορήσει η σταθερή έκδοση (μήπως και υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον εγκαταστάτη και το hardware που έχεις, και μέχρι τότε επιλυθεί).
Αν είναι η mageia 2, πιθανόν κάτι να συμβαίνει με το partition table του 3ου σκληρού σου. Εγώ για παράδειγμα, πάντα κάνω το partitioning με ένα live cd του Gparted και μετά χρησιμοποιώ το cd της όποιας διανομής για εγκατάσταση, αλλά αν δεν έχεις ξαναδοκιμάσει μην το κάνεις, μπορεί να γίνει κανένα λάθος και να χάσεις δεδομένα.
Στο live dvd που χρησιμοποιείς, μπορείς να boot-άρεις στην mageia;
Δηλαδή, να μην επιλέξεις κατευθείαν εγκατάσταση, αλλά να τρέξεις το dvd, να μπεις στο γραφικό περιβάλλον και από το εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας να ξεκινήσεις την εγκατάσταση.
Αν μπορείς να βγεις σε γραφικό περιβάλλον, άνοιξε τερματικό και δώσε την εντολή:

Κώδικας: Επιλογή όλων

fdisk /dev/sdc
θα σου εμφανίσει πληροφορίες για τα partition του 3ου δίσκου.
Αντέγραψε το αποτέλεσμα της εντολής εδώ, μήπως έχει κάποια χρήσιμη πληροφορία, και τα ξαναλέμε.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

htsopelas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 14, 2013 10:43 am

Re: Cannot read partition table

Δημοσίευση από htsopelas » Τρί Μάιος 14, 2013 11:16 am

Δεν ξαναφάνηκε ποτε... τουλάχιστον να ενημερώνετε για το τι κάνετε να γνωρίζουν και άλλοι χρήστες.

Απάντηση