Ευρεση αρχείων flash

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από hocico0777 » Κυρ Ιούλ 15, 2012 18:53 pm

Δεν μπορώ να βρω τα αρχεία που αναφέρονται στο εξής άρθρο:http://blogs.adobe.com/penguinswf/2008/ ... ile_1.html
Adobe φάκελος υπάρχει μόνο στο /home όπου δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο και στο /root/etc/ δεν υπάρχει αντιστοιχος φάκελος ή αρχείο.
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Ιούλ 15, 2012 20:10 pm

Θα πρέπει να τον δημιουργήσεις. Νομίζω ειναι ο φάκελος /etc/adobe που θα πρέπει να δημιουργηθεί και εκεί δημιουργείς το αρχείο mms.cfg

Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Re: Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από hocico0777 » Δευ Ιούλ 16, 2012 12:27 pm

dglent έγραψε:Θα πρέπει να τον δημιουργήσεις. Νομίζω ειναι ο φάκελος /etc/adobe που θα πρέπει να δημιουργηθεί και εκεί δημιουργείς το αρχείο mms.cfg
Eγω θα δημιουργήσω το αρχείο? :o
Δε θα έπρεπε να δημιουργείται μόνο του κατα την εγκατασταση?Εγω μια τιμή σε μια παράμετρο θέλω να αλλάξω.
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από dglent » Δευ Ιούλ 16, 2012 15:01 pm

Ναι εσύ θα το δημιουργήσεις.
Αυτό είναι το αρχείο:

http://sources.gentoo.org/cgi-bin/viewv ... es/mms.cfg

Άβαταρ μέλους
hocico0777
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2012 09:35 am
Τοποθεσία: Larisa,Greece
Επικοινωνία:

Re: Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από hocico0777 » Δευ Ιούλ 16, 2012 18:06 pm

Aς πούμε ότι θέλω να φτιάξω μόνο το mm.cfg που απότι κατάλαβα είναι μόνο για τον συγκεκριμένο user (εμένα δηλαδή),θα χρησιμοποιήσω το ίδιο αρχείο που μου είπες?
Και που το βάζω?χύμα στο /home?ρωτάω γιατί στο /home υπάρχει φάκελος adobe με υποκαταλόγους ,αρχεία κλπ ή θα το βαλω μεσα στον κεντρικό φάκελο του adobe?
Eπίσης πως θα φτιάξω αρχείο στο φάκελο /root δηλαδή πως θα πειράξω/φτιαξω αρχεία εκεί μεσα δηλαδή πως θα τα ανοίξω ως root?γραφικά γίνεται χωρίς να δωσω εντολές από το τερματικό?
Hardware:intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz │Ram 4 GB │GPU nvidia gedorce 9600Gt Albatron│MB Asus P5K/PEU
OS:Windows 7 (64), Mageia 4 (64, kde)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Ευρεση αρχείων flash

Δημοσίευση από dglent » Δευ Ιούλ 16, 2012 20:28 pm

Πάρε αυτό το αρχείο και αποθήκευσέ το στο /etc/adobe/
Ο φάκλεος /adobe δεν υπάρχει και θα πρέπει να τον δημιουργήσεις.
Μπορείς είτε από το τερματικό ως root, αλλά θα πρέπει να δεις λίγο τη χρήση μερικών εντολών (cp, mkdir, rm)
Είτε από γραφικό περιβάλλον με το άνοιγμα του διαχειριστή αρχείων ως root. Για να ανοίξεις πχ το dolphin ως root:
su -
dolphin

Μην ξεχάσεις την παύλα μετά το su.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το root service menu

http://kde-apps.org/content/show.php?content=48411

το οποίο είναι διαθέσιμο στη Mageia:
kde-rootactions-servicemenu

---
Παράδειγμα από την κονσόλα:

su
mkdir /etc/adobe
και αφού είσαι στο φάκελο που έχεις κατεβάσει το mms.cfg, πχ στο /home σου:
cp mms.cfg /etc/adobe/


Μετά μπορείς να ανοίξεις το /etc/adobe/mms.cfg ως root και να κάνεις τις αλλαγές που θέλεις. Στο αρχείο mms.cfg που θα κατεβάσεις, όπως βλέπεις όλες οι παράμετροι είναι ως σχόλιο , δηλαδή έχουν στην αρχή της γραμμής το σύμβολο # που σημαίνει ότι δεν λαμβάνεται υπόψη το περιεχόμενο της γραμμής. Αν θέλεις να εφαρμοστούν οι ρυθμίσεις που περιέχει η γραμμή θα πρέπει να διαγράψεις το # στην αρχή της εκάστοτε γραμμής.

Απάντηση