mageia 2 live usb

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από dglent » Τετ Μάιος 30, 2012 15:27 pm

Δεν έχω ιδέα, αλλά τι εξουσιοδότηση να χρειάζεται, δεν νομίζω.
Αν θέλεις να ασχοληθείς μπορείς να το αναφέρεις και στη λίστα ταχυδρομείου mageia-dev μήπως κάποιος έχει κάνει κάποια ενέργεια ήδη: https://www.mageia.org/mailman/listinfo/mageia-dev

Όλες οι λίστες εδώ:
https://www.mageia.org/mailman/

και στο wiki:
https://wiki.mageia.org/en/How_to_subsc ... ling_lists

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από mageiafriend » Τετ Μάιος 30, 2012 22:04 pm

λοιπον η εντολή dd φαίνεται να δουλεύει(καλά ! αν δουλευει προς τι ολα αυτα τα creators??? ;) )
απλά ξαφνικά η οθόνη γίνεται μαυρη μετα απο μια σειρά ok ok ok
το stick μου μου παρουσιασε το περιεργο να μην "φαίνεται" στο control center
(το sdb απλα δεν εφανίζεται ενω φαίνεται το sdc... :shock: ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ? τελικα το φορμαρα με win)
οπoτε θα προσπαθησω αυριο με άλλο

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Μάιος 31, 2012 07:43 am

Στο df φαίνεται κανονικά;

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από mageiafriend » Πέμ Μάιος 31, 2012 12:18 pm

Αυτό το τελευταίο ειναι κατι που με "κλονισε" να πω την αλήθεια (αν και ασχετο με το αρχικό θέμα!)
λοιπόν τι stick ειναι 2gb turbox (δεν ξέρω αν παιζει ρόλο)...χρόνων
επειδη η βασική διανομή εγκατάστασης ειναι pclos και το mageia τρεχει virtualbox (συντομα για λογους... αυτά θα γίνουν τούμπα) παρατήρησα ότι το Drak- εργαλειο ΚΑΙ στο ΕΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ αλλο κανει το ίδιο ακριβως = λες και το stick δεν υπάρχει /αντιθετα φαίνεται στο dolphin (και testdisk...παρακατω στη γραμμή εντολής δηλώνω σκραπας) χωρις να μπορει να κάνει mount

Αποτελεσμα? Σε laptop φορτωνω απο live stick (το δευτερο που εχω!) ~buntu κλώνο που .... :o με δεξί κλικ(!!) μου κάνει φορμάτ σαν να μη συμβαίνει τίποτα
στο MAGEIA 2 τωρα : βαζω το στικ , αναγνωριση λες και δεν συνεβη τιποτα :o :o , εκτελώ την εντολή dd... ,καποια στιγμη μετα το 20 λεπτο λεω τι γινεται και δεν τελειώνει, το κόβω , πάλι αορατο το στικάκι στο drak- αλλα το Dolphin βλέπει τα αρχεια του iso (που δεν εχει τελειωσει βεβαια και κολλαει οταν πας να το κανεις liveboot)

Συμπερασμα περα απο τον κλονισμό για το fedora live usb creator (στο MAGEIA!)που τελικά ειναι μαλλον "κλειδωμένο" στο fedora αρχιζω να κλoνίζομαι και για το DRAK- εργαλειο (δεν ξερω τι θα εκανε το gparted αν το εγκαθιστούσα στο MAGEIA)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Μάιος 31, 2012 15:13 pm

Τη στιγμή που συνδέεις το usb, δες στο τερματικό αν η εντολή dmesg «φωνάζει» για κάτι σχετικά με το usb stick.
Μια φορά που χρησιμοποίησα την dd και δεν ήξερα αν δουλεύει ή έχει κολλήσει, άνοιξα το «Δραστηριότητα συστήματος» ALT+f1 και έβλεπα ότι η dd δεν ήταν αεργη στο δίσκο αλλά απασχολούσε τον επεξεργαστή, οπότε «δούλευε» και όντως μετά από κάμποσα λεπτά ολοκληρώθηκε.

Άβαταρ μέλους
mageiafriend
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Απρ 22, 2012 20:38 pm

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από mageiafriend » Πέμ Μάιος 31, 2012 21:44 pm

λοιπον
diskdrake-gparted 0-1 ;) (και τοχα σε εκτίμηση!!!)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ MAGEIA αλλα DISKDRAKE και της γενικότερης distro"οικογένειας"
to gparted βλέπει το στικ (οπως και ο Dolphin που το δειχνει σαν κανονικό livecd)
όταν όμως πάς να φτιάξεις partition χρειάστηκαν 3 προσπάθειες και 1 unmount remount για να ολοκληρωθεί
αν καταλαβa καλά αυτό με το dmesg, οι τελευταιες γραμμες (προ του unmount-remount, όταν δηλ ΔΕΝ το εβρισκε) ηταν
.........
442.484407] SGI XFS Quota Management subsystem
[ 1230.352450] usb 2-1: USB disconnect, device number 2
[ 1239.684860] usb 2-1: new high-speed USB device number 3 using ehci_hcd
[ 1239.902222] usb 2-1: New USB device found, idVendor=058f, idProduct=6387
[ 1239.902225] usb 2-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[ 1239.902227] usb 2-1: Product: Mass Storage Device
[ 1239.902229] usb 2-1: Manufacturer: Generic
[ 1239.902230] usb 2-1: SerialNumber: PXQL663C5SJPGL6LE5VQ
[ 1239.904490] scsi3 : usb-storage 2-1:1.0
[root@localhost user]# ^C

άρα μαλλον το έβλεπε κανονικά?

ωραία ολα αυτά ρε παιδάκι μου αλλα...
δεν θέλω να ανακαλύψω την Αμερική(=linux-γκουρού) για να διαπιστώσω ότι το stick μου δεν ταχει παίξει :( και μπορώ να το ξαναφορμάρω
.....και τη στιγμή που βλέπεις την ιδια δουλειά να γίνεται αλλού με "δεξί κλίκ">"διαμόρφωση">"οκ" ;) :roll: Ε?

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από dglent » Πέμ Μάιος 31, 2012 22:46 pm

Ε τώρα, παιδικές αρρώστιες, η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα εργαλεια δεν τα έχουν φρεσκάρει αλλά γενικά καλά κρατούν. Αν το προσαρτήσεις με την mount ίσως να το δει...

RAIDENSUB
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Οκτ 28, 2011 15:29 pm

Re: mageia 2 live usb

Δημοσίευση από RAIDENSUB » Δευ Ιουν 04, 2012 09:42 am

Αν ψαχνει κανεις ακομα εγω επιτυχια στα Windows ειχα με αυτο το εργαλειο:

https://launchpad.net/win32-image-writer

Κατεβαστε το win32diskimager-binary.zip απο δεξια. Ειναι για Ubuntu αλλα δουλευει και σε αλλες διανομες που χρησιμοποιουν Hybrid isos. Ουσιαστικα χρησιμοποιει την εντολη dd.

Απάντηση