Μεταφορά αρχείων από πρώην εγκατάσταση

Απάντηση
Bagios
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am

Μεταφορά αρχείων από πρώην εγκατάσταση

Δημοσίευση από Bagios » Παρ Μάιος 25, 2012 22:31 pm

Καλός σας ξαναβρήκα! Έχω το εξής θέμα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Έχω κρατήσει το home μου από το προηγούμενο σύστημα kubuntu 12.04 και θα ήθελα να μεταφέρω τα αρχεία μου από τον παλιό προσωπικό φάκελο στον νέο που δημιουργήθηκε (με άλλο όνομα) από την mageia. Την μεταφορά δεν μπορώ να την κάνω γιατί δεν έχω τα δικαιώματα στα αρχεία του παλιού προσωπικού φακέλου.
Ευχαριστώ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bagios την Σάβ Μάιος 26, 2012 10:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
HP Pavilion dv5 1299ev
Mageia 3

Bagios
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:05 am

Re: Μεταφορά αρχείων από πρώην εγκατάσταση

Δημοσίευση από Bagios » Σάβ Μάιος 26, 2012 10:45 am

Λύθηκε! Από το κέντρο ελέγχου της μαγεία > σύστημα > άνοιγμα κονσόλα ως διαχειριστής, από την κονσόλα άνοιξα το dolphin (εντολή dolpin) και μετέφερα τα αρχεία από το τον παλιό προσωπικό φάκελο στον νέο (αποκοπή - επικόλληση), αφού μεταφέρθηκαν τα αρχεία από τις ιδιότητες των αρχείων (με δεξί κλίκ) > άδειες, άλλαξα τον ιδιοκτήτη και την ομάδα από 1000 στο όνομα που έχω ορίσει ως user και τα δικαιώματα στις άδειες χρήσης. Για να μην χρειαστεί να κάνω την ίδια διαδικασία δε κάθε ένα ξεχωριστά αρχείο, τα επέλεξα όλα (ctrl+A) και στις ιδιότητες τσέκαρα για εφαρμογή των αλλαγών σε όλους τους υποφακέλους και τα αρχεία.
HP Pavilion dv5 1299ev
Mageia 3

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Μεταφορά αρχείων από πρώην εγκατάσταση

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Μάιος 26, 2012 17:39 pm

Σωστός, δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσεις καν εξωτερική συσκευή...

Απάντηση