Προσθήκη 2ου πίνακα (πάνελ) με αυτόματη απόκρυψη

Απάντηση
John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Προσθήκη 2ου πίνακα (πάνελ) με αυτόματη απόκρυψη

Δημοσίευση από John66 » Δευ Σεπ 19, 2011 01:07 am

Μετά από το ενδιαφέρον που έδειξαν οι billver & airmaik στη συζήτηση viewtopic.php?f=14&t=70,
παραθέτω οδηγίες, για την προσθήκη ενός ακόμη πίνακα (μπάρα, panel) στην πάνω πλευρά της οθόνης, με αυτόματη απόκρυψη.
Είναι το επάνω πάνελ που φαίνεται στην φωτό, στο σχόλιό μου viewtopic.php?f=14&t=70&p=382#p378, στην ίδια συζήτηση

Ξεκινάμε!

1. Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας >> Ξεκλείδωμα συστατικών
2. Ξανά, δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας >> Προσθήκη πίνακα >> Κενός πίνακας
3. Εμφανίζεται ο πίνακας (panel) στην πάνω μεριά της οθόνης.
(Τώρα μου εμφανίστηκε ολόκληρος και καταλαμβάνει όλο το μήκος της οθόνης, όπως ο κάτω. Άλλες φορές, έχει τύχει να εμφανιστεί στην πάνω αριστερή γωνία και να μην φαίνεται ολόκληρος. Αν σας τύχει κάτι τέτοιο, απλώς τραβήξτε τον για να είναι ολόκληρος ορατός)
4. Δεξί κλικ στο νέο, κενό πίνακα >> Προσθήκη συστατικών
5. Από τα συστατικά (plasma applets), διαλέξτε (με διπλό κλικ) ένα Μενού για να προσθέσετε στον πίνακα (π.χ. το Kickoff, στα ελληνικά αναφέρεται σαν "Εκτέλεση Εφαρμογών", είναι αυτό που -φαντάζομαι- έχετε οι περισσότεροι και στο κάτω πάνελ).
6. Περιηγηθείτε στο Μενού που μόλις προσθέσατε, στις διάφορες εφαρμογές που θέλετε να προσθέσετε: Δεξί κλικ σε μια εφαρμογή >> Προσθήκη στον πίνακα.
7. Όταν τελειώσετε με τις εφαρμογές που θέλετε να έχει το νέο σας πάνω πάνελ, τότε:
Δεξί κλικ στο Μενού που είχατε αρχικά προσθέσει >> Αφαίρεση συστατικού "Εκτέλεση εφαρμογών" (ή όποιο άλλο είχατε βάλει)
* Φυσικά και μπορείτε να το κρατήσετε, δεν σας το απαγορεύει κανένας, αλλά το θεωρώ πλεονασμό, ένα Μενού στο κάτω πάνελ μου είναι αρκετό. Θα το ξαναβάλω στον πάνω πίνακα, αν θελήσω να προσθέσω κάποια στιγμή νέες εφαρμογές.
8. Μπορείτε, επίσης, να προσθέσετε και "συστατικά" στον πίνακα, με το γνωστό τρόπο (δεξί κλικ στον πίνακα >> Προσθήκη συστατικών).
Για παράδειγμα, εγώ στον πάνω πίνακα έχω βάλει τον "κάδο ανακύκλωσης", τον "μετατροπέα μονάδων" και το σημαντικότερο για μένα, το "προβολή φακέλου" που το έχω ρυθμίσει να δείχνει τον προσωπικό μου φάκελο σε αναδυόμενη λίστα.
9. Δεξί κλικ στο νέο σας πίνακα >> Ρυθμίσεις πίνακα.
Και:
10. Μαζέψτε, μικρύνετε το μήκος του πίνακα.
Φαντάζομαι, όλοι ξέρουν πως γίνεται: από τα δύο "κουμπιά" + & - που είναι σε κάθε άκρη του πίνακα (ανάλογα το θέμα που χρησιμοποιείτε, μπορεί να φαίνονται και σαν βελάκια: -> & <- αντί για + & -).
* Αυτό το κάνουμε, επειδή δεν θέλουμε όταν έχουμε ένα μεγιστοποιημένο παράθυρο εφαρμογής και πάμε να το κλείσουμε πατώντας το κουμπί Χ στην πάνω δεξιά του γωνία, να εμφανίζεται και να μας εμποδίζει το πάνελ.
11. Επίσης, με δεξί κλικ στον πίνακα >> Ρυθμίσεις πίνακα >> Ύψος, ρυθμίζουμε το ύψος του πίνακα (καθορίζει έτσι και πόσο μεγάλα θα είναι και τα εικονίδια).
* Αριστερά από την επιλογή Ύψος, που γράφω από πάνω, υπάρχει η επιλογή 'Άκρο οθόνης. Πατώντας εκεί, μπορούμε να πάρουμε τον πίνακα, να τον σύρουμε και να τον πάμε στην αριστερή ή δεξιά μεριά της οθόνης, οπότε θα έχουμε έναν κάθετο πίνακα (πάνελ) αριστερά η δεξιά, αντί για πάνω. Φυσικά, όπως αντιλαμβάνεστε με όσα έχω γράψει μέχρι τώρα, θα μπορούσατε να έχετε -αν θέλετε- από ένα πάνελ (πίνακα) σε κάθε πλευρά της οθόνης.
12. Επίσης -και το σημαντικότερο- στην επιλογή Περισσότερες ρυθμίσεις, στην λίστα επιλογών που ανοίγει, επιλέγουμε:
Στοίχιση πίνακα >> Κέντρο
Ορατότητα >> Αυτόματη απόκρυψη
13. Κλείνουμε το παράθυρο ρυθμίσεων (το Χ δεξιά από την επιλογή "Περισσότερες ρυθμίσεις")
14. Δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας >> Κλείδωμα συστατικών

Αυτό ήταν.

Τώρα έχετε ένα πίνακα (panel) στην πάνω πλευρά της οθόνης (ή σε όποια πλευρά της οθόνης αποφασίσατε τελικά να τον βάλετε), με τις εφαρμογές και τα "συστατικά" που θέλετε, και που εμφανίζεται μόνο όταν ο δείκτης του ποντικιού πλησιάσει.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Άβαταρ μέλους
maravel
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:06 am
Επικοινωνία:

Re: Προσθήκη 2ου πίνακα (πάνελ) με αυτόματη απόκρυψη

Δημοσίευση από maravel » Σάβ Σεπ 24, 2011 14:57 pm

John66
Μερικά στιγμιότυπα για βοήθεια

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα
Ελληνικό Linux

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Προσθήκη 2ου πίνακα (πάνελ) με αυτόματη απόκρυψη

Δημοσίευση από John66 » Τετ Σεπ 28, 2011 01:38 am

Ωραία και κατατοπιστικά τα στιγμιότυπα, maravel.
Ευχαριστώ για την βοήθεια αυτή, δεν είχα τον χρόνο για να το κάνω εγώ.
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Απάντηση