Συνέντευξη του Linus Torvalds στο ZEIT ONLINE

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Συνέντευξη του Linus Torvalds στο ZEIT ONLINE

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Δεκ 17, 2011 17:12 pm

Παραθέτω την μετάφραση της συνέντευξης του Linus Torvalds στο περιοδικό ZEIT ONLINE την 01/11/2011
http://www.zeit.de/digital/internet/201 ... -interview

Σύνοψη:

[*]Το Linux έχει γίνει αρκετά πολύπλοκο
[*]Είναι δύσκολη η διείσδυση στην αγορά των υπολογιστών γραφείου

Το Linux έχει γίνει αρκετά πολύπλοκο

Ο Linus Torvalds, δημιουργός του πυρήνα Linux, την καρδιά του ελεύθερου λειτουργικού συστήματος GNU/Linux, φοβάται πως μια μέρα δεν θα υπάρχει κανένας προγραμματιστής που να κατανοεί τον πυρήνα. Και σε αυτήν τη συνέντευξη δηλώνει πως «Πρέπει να γίνει πιο απλός».

ZEIT ONLINE : Κ. Torvalds, δηλώσατε πρόσφατα σε μια δημόσια συζήτηση ότι η πολυπλοκότητα του Linux σας ανησυχεί. Μπορείτε να μας πείτε περισσότερα σχετικά με αυτό;

Linus Torvalds : Υπάρχουν περισσότερα τμήματα του πηγαίου κώδικα του Linux που τα άτομα που τα γνωρίζουν καλά μετριούνται στα δάχτυλα. Τρία άτομα, ειδικοί ενός υποσυστήματος του Linux, συζητούσαν την προηγούμενη εβδομάδα για ένα σφάλμα. Χρειάστηκαν πολλές ημέρες για να ανακαλύψουμε την αιτία του σφάλματος. Οι πιθανότητες να προκληθούν προβλήματα από αυτό το σφάλμα είναι ελάχιστες, διότι μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο με εξωτικές ενέργειες. Και το τραγελαφικό της ιστορίας είναι ότι αυτό το σφάλμα βρίσκεται στον κώδικα εδώ και 5 χρόνια. Αλλά πρόκειται για ένα σφάλμα του υποσυστήματος που έχει να κάνει μόνο με ελάχιστους ειδικούς.

ZEIT ONLINE : Θα λέγατε ότι με τον καιρό το Linux έγινε αρκετά πολύπλοκο;

L. T. : Δεν τίθεται το ερώτημα του «με τον καιρό», η πολυπλοκότητα με απασχολούσε πάντα. Η πρώτη έκδοση του Linux είχε 10 000 γραμμές κώδικα. Σήμερα, έχουμε περίπου 15 εκατομμύρια γραμμές κώδικα, και εδώ και αρκετό καιρό υπάρχουν υποσυστήματα που έγιναν αρκετά πολύπλοκα. Τρέμω με την ιδέα ότι θα έρθει η μέρα όπου θα αντιμετωπίσουμε ένα σφάλμα το οποίο δεν θα είναι σε θέση κανείς να αναλύσει.

ZEIT ONLINE : Είναι προβληματικό που υπάρχουν τόσοι άνθρωποι στην ανάπτυξη του Linux ;

L. T. : Το Linux είναι ένα έργο ανοιχτού λογισμικού, θα λέγαμε άτυπο, από τη στιγμή που δεν υπάρχουν σκληροί κανόνες στη διοίκησή του. Φυσικά, υπάρχω εγώ, αλλά δεν είναι ο τύπος μου να επιβλέπω τους άλλους, και εδώ, οι συνεργάτες μου δουλεύουν πολύ ανεξάρτητα. Δεν υπάρχει η ανάγκη δημιουργίας μιας κεντρικής διοικητικής αρχής, ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει το εργαλείο και να συνεργαστεί, χωρίς να διέπεται από αναπόσπαστους κανόνες. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Στην πραγματικότητα, δεν δουλεύω με εκατοντάδες άτομα, αλλά με μια δεκαπενταριά, από τους οποίους υπάρχουν μερικοί που έχω απόλυτη εμπιστοσύνη οι οποίοι με τη σειρά τους έχουν τους δικούς τους συνεργάτες. Με αυτόν τον τρόπο είναι δομημένο το μοντέλο μας. Αυτό το μοντέλο δεν δημιουργήθηκε κατόπιν μιας διοικητικής εντολής, αλλά πιστεύω ότι υπάρχει ένας σοβαρός λόγος πίσω από αυτό το αποτέλεσμα: οι άνθρωποι μπορούν να οργανωθούν εθελοντικά με αυτόν τον τρόπο, σε ένα δίκτυο εμπιστοσύνης.


ZEIT ONLINE : Ποια διανομή χρησιμοποιείτε;

L. T. : Αυτό μπορεί να αλλάξει, αλλά αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Fedora 14. Η Fedora 15 είναι σκέτη καταστροφή… Υπάρχουν πιθανότητες η openSUSE να είναι η επόμενη επιλογή μου. Χρησιμοποιούσα SuSE πριν από δέκα χρόνια και κάποια στιγμή πέρασα σε Fedora. Μπορεί να επιστρέψω στην SUSE, ή να στραφώ προς την Debian. Η Debian είναι η μόνη διανομή που δεν έχω χρησιμοποιήσει πραγματικά. Θα δούμε.
Η διείσδυση στην αγορά των υπολογιστών γραφείου είναι δύσκολη

ZEIT ONLINE : Έχουμε ανακοινώσει αρκετές φορές «αυτή η χρονιά θα είναι η χρονιά του Linux!» Παρ' όλα αυτά το Linux δεν έχει γίνει δημοφιλές στους υπολογιστές γραφείου και οι περισσότεροι αγοραστές προτιμούν άλλα συστήματα. Είναι δύσκολη η πρόσβαση στο Linux;

L. T. : Είναι πολύ δύσκολη η διείσδυση στην αγορά των υπολογιστών γραφείου. Σε πρώτη φάση, διότι οφείλουμε, ως κατασκευαστής, να υποστηρίξουμε τα διάφορα περιφερειακά που μπορούν να συνδεθούν στον υπολογιστή και πρέπει να διαχειριστούν από το λογισμικό. Η περίπτωση των smartphones είναι διαφορετική, διότι το σύστημα έχει να κάνει με τον εαυτό του και μόνο. Αλλά όταν ο χρήστης θα πρέπει να συνδέσει μια κάρτα γραφικών ή έναν εκτυπωτή στον υπολογιστή του, τότε θα πρέπει να υπάρχει υποστήριξη για όλα τα περιφερειακά που θα μπορεί να αγοράσει. Γι' αυτό, υπάρχουν περισσότερες στρατηγικές:
ο δρόμος που επέλεξε η Apple ήταν να διαχειριστεί το δικό της υλικό μόνο
το μοντέλο που επέλεξε η Microsoft: οι κατασκευαστές των περιφερειακών γνώριζαν ότι είχαν συμφέρον να συνεργαστούν με την Microsoft, για όφελος των πωλήσεών τους. Η εταιρεία είχε μια κάλυψη στην αγορά του ύψους του 98 %: οι κατασκευαστές των περιφερειακών αναπτύσσουν οι ίδιοι τους οδηγούς των συσκευών τους, και τους δίνουν στην Microsoft. Αυτό το μοντέλο μπορεί να σταματήσει να αποδίδει αλλά προς στιγμήν δουλεύει
Το Linux είναι το τρίτο και δυσκολότερο μονοπάτι. Τα κάνουμε όλα σχεδόν μόνοι μας και λέμε: «Υποστηρίζουμε τα πάντα και αναπτύσσουμε το λογισμικό για σας!». Όταν επιπλέον έχουμε και τους κατασκευαστές να μην μας αποκαλύπτουν καμιά πληροφορία, πρέπει πρώτα απ' όλα να ανακαλύψουμε πως δουλεύει μια συσκευή, πριν να είμαστε σε θέση να γράψουμε έναν αντίστοιχο οδηγό. Και γι' αυτό, συχνά χρειαζόμαστε μια ολόκληρη χρονιά.
Ωστόσο υπάρχουν μερικοί τομείς όπου ο δρόμος που επέλεξε το Linux έχει καλύτερα αποτελέσματα από αυτόν της Microsoft. Σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα το Linux υιοθέτησε τους νέους επεξεργαστές 64 bit. Επειδή περάσαμε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα να γράφουμε τους οδηγούς για αρκετά περιφερειακά, είχαμε στη διάθεσή μας και τον πηγαίο κώδικα, τον οποίο μπορούσαμε να μεταγλωττίσουμε εκ νέου. Με την εμφάνιση των επεξεργαστών 64 bit, το Linux υποστήριζε όλα τα περιφερειακά από την πρώτη ημέρα. Θα ήταν φανταστικό αν όλοι οι κατασκευαστές μας παρείχαν τους οδηγούς, αλλά συμβαίνει και αυτό μερικές φορές. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά αλλά υπάρχει ακόμα ένα άλλο πρόβλημα. Ο περισσότερος κόσμος θεωρεί τον υπολογιστή του ως μια συσκευή που πραγματοποιεί μια εργασία, αλλά δεν τους ενδιαφέρει ο ίδιος ο υπολογιστής. Για μένα, είναι ένα παιχνίδι που θέλω να μαστορεύω. Ο περισσότερος κόσμος δεν θέλει να τροποποιεί τον υπολογιστή του. Η αλλαγή του λειτουργικού συστήματος θα σήμαινε γι' αυτούς την ανάγκη εκμάθησης εκ νέου, παρ' όλο που το Linux δεν στοιχίζει τίποτα και διαθέτει πολλά συμπαθητικά gadget.

ZEIT ONLINE : Ο λόγος της χαμηλής διάδοσης του Linux έχει να κάνει με το ότι οι κατασκευαστές υπολογιστών δεν προεγκαταστούν Linux;

L. T. : Σε κάποιο βαθμό αυτό είναι σίγουρο. Κατά βάθος, οι κατασκευαστές υπολογιστών δεν έχουν κάτι ενάντια στο να εγκαταστήσουν το Linux στα μηχανήματά τους, αλλά θέλουν να πουλήσουν. Και πουλούν συνήθως στον κόσμο που δεν ελκύεται από την καινοτομία. Ο περισσότερος κόσμος θέλει ένα σύστημα έτοιμο. Πιστεύω ότι η κατάσταση θα μπορούσε να αλλάξει με την αλλαγή του τρόπου χρήσης, αν για παράδειγμα το Google Chromebook γνώριζε την επιτυχία. Δεν γνωρίζω αν αυτό θα πραγματοποιηθεί, αλλά αν οι υπολογιστές γραφείου μεταμορφωθούν ενώ την ίδια στιγμή είναι αποδεκτοί, τότε θα είναι πιο εύκολο στους κατασκευαστές να πουλήσουν άλλους τρόπους χρήσης. Για τώρα, ο κόσμος θέλει τους υπολογιστές να κάνουν αυτό που έκαναν και παλιά, και οι κατασκευαστές τους το παρέχουν. Είναι ένα πρόβλημα όπως η κότα και το αυγό.

ZEIT ONLINE : Αυτό είναι κάτι που σας προβληματίζει;

L. T. : Το κοιτάζω ως ένα ενδιαφέρον φαινόμενο, αλλά δεν με ενοχλεί, δεν είναι γι' αυτό που δουλεύω στο Linux. Το βρίσκω απλά συμπαθητικό όταν ένα μηχάνημα τρέχει με Linux, αλλά δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα να γνωρίζω αν το χρησιμοποιούν και οι άλλοι ή όχι. Είμαι θα έλεγα περήφανος που τότε ξεκίνησα αυτό το έργο, αλλά δεν λέω κάθε μέρα «Χε χε, ακόμα μια αναζήτηση στο Google, σε εξυπηρετητές που τρέχουν Linux !». Όχι, αυτό δεν με απασχολεί πραγματικά. Μερικές αγορές αποδέχονται καλύτερα το Linux σε σχέση με άλλες, και φτάνουμε το 20 % στους εξυπηρετητές.

ZEIT ONLINE : Πως βρίσκετε το ευχετήριο βίντεο που έστειλε η Microsoft στο Linux Foundation για τα 20 χρόνια του Linux;

L. T. : Δεν είμαι σίγουρος. Είναι παράξενο, διασκεδαστικό. Προέρχεται πραγματικά από την Microsoft; Θέλω να πω, φυσικά και προέρχεται από την Microsoft, αλλά μπορεί να έγινε από μια μικρή και μόνο ομάδα.

ZEIT ONLINE : Η Microsoft συνεισφέρει στην ανάπτυξη του Linux, έτσι δεν είναι;

L. T. : Βοηθούν τους εαυτούς τους, από τη στιγμή που προσαρμόζουν το Linux στην δική τους λύση εικονικοποίησης. Και ακριβώς με αυτόν τον τρόπο θα έπρεπε να λειτουργεί: ο κόσμος θα πρέπει να χρησιμοποιεί το Linux για το δικό του λόγο, εγωιστικά. Διότι ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους για να κάνει τις τροποποιήσεις του, και όλοι είναι ευτυχισμένοι να δουλεύουν μαζί. Η περίπτωση της Microsoft είναι ακόμα ένα παράδειγμα μεταξύ άλλων, αν και είναι ιδιαίτερα διασκεδαστικό. Πιθανώς πρόκειται για μια μικρή ομάδα καλά κρυμμένη στην πανεπιστημιούπολη της Microsoft, η οποία θα είναι μισητή από όλους!

ZEIT ONLINE : Πόσα άτομα θα μπορούσαν να κάνουν την δουλειά σας;

L. T. : Δουλεύουμε σε δίκτυο, και ως εκ τούτου, είναι θέμα εμπιστοσύνης. Το σύνολο των τεχνικών γνώσεων είναι τεράστιο, αλλά υπάρχει μόνο μια ντουζίνα ανθρώπων που θα μπορούσε να κάνει την δουλειά μου. Δεν σημαίνει ότι επειδή είμαι πιο δυνατός από τους άλλους στο τεχνικό πλάνο είμαι και καλός ηγέτης και καλός διαχειριστής, ακόμα και αν θέλω να το πιστεύω. Όχι, είμαι καλός στη διαχείριση γιατί οι άλλοι μου κάνουν εμπιστοσύνη. Δεν πιστεύουν αναγκαστικά ότι παίρνω τι καλύτερες αποφάσεις πάντα, αλλά έχουν εμπιστοσύνη ότι θα επανέλθω όταν έχω πάρει κακές αποφάσεις.

Απάντηση