Η mageia σε χάρτη google maps

Τα νέα και η επικαιρότητα από τη Mageia και από την κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού.
Απάντηση
demosthenesk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 02, 2012 13:59 pm

Η mageia σε χάρτη google maps

Δημοσίευση από demosthenesk » Δευ Ιούλ 02, 2012 14:17 pm

Για σας και πάλι,

είμαι ο Δημοσθένης Κόπτσης από το περιοδικό Linuxinside και έχω δύο προτάσεις για την Ελληνική κοινότητα mageia-gr.org

1) η πρώτη είναι για να κάνουμε μια παρουσίαση της κοινότητας στο περιοδικό Linuxinside. Θα μπορούσαμε να γράψουμε μια συνέντευξη για την Ελληνική κοινότητα, τι δραστηριότητες έχει κτλ. Αν θέλετε να δείτε πάνω κάτω τι είναι αυτό δείτε στα παλιότερα άρθρα στο περιοδικό στις τελευταίες σελίδες στα άρθρα "Κοινότητες"
Σε κάθε τεύχος παρουσιάζουμε και μια Ελληνική κοινότητα. Ήδη στο τεύχος αυτό παρουσιάζουμε την Ελληνική κοινότητα Linux mint.

Οπότε γιατί όχι και την mageia-gr.org

Αν σας ενδιαφέρει η πρόταση μου παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου στο email.

2) Η δεύτερη πρόταση έχει να κάνει με την προώθηση της κοινότητας. Έχω την χαρά να σας ανακοινώσω ένα Ελληνικό έργο το οποίο είναι ένας linux counter με χάρτη.
Για όσους δεν ξέρουν ένας Linux counter είναι site που οι χρήστες καταγράφονται και το site βγάζει στατιστικά ανά διανομή.
Στην περίπτωση μας όμως τα στατιστικά βγαίνουν πάνω σε χάρτη το οποίο είναι η πρωτοτυπία του έργου αυτού.
Αν θέλετε να αναδείξετε την κοινότητα Mageia-gr μπορείτε να γραφτείτε κάθε χρήστης Mageia και να εμφανίζεται στον χάρτη.
Το site έχει smart ψαχτήρι που του βάζεις στοιχεία π.χ. Kostas, mageia, gmail, Thessaloniki και βρίσκει όλους του Κωστάδες με gmail και mageia.
Έτσι μπορείτε να βρείτε τους φίλους σας εύκολα. Ή να δείτε άλλους φίλους σας από άλλες διανομές.

Κάθε χρήστης εμφανίζεται με το λογότυπο της διανομής έτσι είναι ευκαιρία να γεμίσετε τον χάρτη με λογότυπα mageia.
Επίσης υπάρχουν στατιστικά για τα 5 top συστήματα. Θα μπορούσατε να αναδείξετε την διανομή mageia στις 5 top αν κάνετε εγγραφή.

Να πω ότι το site δέχεται μόνο αληθινά στοιχεία και οτιδήποτε του στυλ Mitsos, 242@hotmail.com που δεν έχει αληθινό όνομα επίθετο δεν γίνεται δεκτό, όπως επίσης δεν γίνονται δεκτά screennames και nicknames.

Αν έχετε έδρα σαν κοινότητα αυτό επιτρέπεται να κάνετε μία εγγραφή σαν κοινότητα Mageia-gr.org.

To site είναι το http://oshackers.org/
Είστε όλοι ευπρόσδεκτοι.
:D

Φιλικά
Δημοσθένης Κόπτσης

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Η mageia σε χάρτη google maps

Δημοσίευση από airmaik » Δευ Ιούλ 02, 2012 14:36 pm

εγω εχω γραφτεί εδω και πολυ καιρό στο site και ειναι πολυ καλο

mprabo για την δουλειά αυτήν
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

demosthenesk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 02, 2012 13:59 pm

Re: Η mageia σε χάρτη google maps

Δημοσίευση από demosthenesk » Τρί Ιούλ 03, 2012 17:02 pm

όταν μαζευτεί ο κόσμος από τα μπάνια και το καλοκαίρι επικοινωνήστε μαζί μου για να γράψουμε το άρθρο.
Μπορούμε να προλάβουμε το τελευταίο τεύχος #10 για φέτος μέχρι τον Ιούλιο ή μετά από Σεπτέμβριο.

demosthenesk
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 02, 2012 13:59 pm

Re: Η mageia σε χάρτη google maps

Δημοσίευση από demosthenesk » Τρί Ιούλ 03, 2012 17:03 pm

airmaik έγραψε:εγω εχω γραφτεί εδω και πολυ καιρό στο site και ειναι πολυ καλο

mprabo για την δουλειά αυτήν
κάναμε πρόσφατα μερικές αλλαγές. Βάλαμε νέα features όπως ψαχτήρι, στατιστικά, jquery, ajax κτλ...

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Η mageia σε χάρτη google maps

Δημοσίευση από dglent » Κυρ Ιούλ 15, 2012 11:48 am

Γεια σου Δημοσθένη, γράφτηκα και γω. Θα τα πούμε και μετά τις διακοπές για το άρθρο.
Ευχαριστούμε

Απάντηση