Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Τα νέα και η επικαιρότητα από τη Mageia και από την κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού.
Άβαταρ μέλους
maravel
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:06 am
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από maravel » Κυρ Ιουν 05, 2011 22:45 pm

Εικόνα
ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
Εκκινούμε τον υπολογιστή με το δισκάκι του dvd στο tray,
δίδοντας την εντολή για boot από το dvd της mageia. Στην πρώτη οθόνη που εμφανίζεται
επιλέγουμε γλώσσα εγκατάστασης και αμέσως την εντολή για εγκατάσταση της mageia.


Εικόνα

Εικόνα

Οι επόμενες κινήσεις είναι: να επιλέξουμε την γλώσσα
που θα έχουμε ως περιβάλλον εργασίας, να κάνουμε αποδοχή της άδειας χρήσης και
να τακτοποιήσουμε με ποια πλήκτρα θα έχουμε εναλλαγή γλώσσας. Παράλληλα
η εγκατάσταση μας πληροφορεί με ποιόν τρόπο μπορούμε κατά την διάρκεια της
εγκατάστασης να κάνουμε εναλλαγή γλώσσας.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε συνέχεια δημιουργούμε τις κατατμήσεις του σκληρού
δίσκου. Από προεπιλογή η εγκατάσταση μας παροτρύνει να κάνουμε χρήση του
ελεύθερου χώρου. Σας προτρέπω να επιλέξετε προσαρμοσμένη εργασία για να κάνετε
εσείς τις κατατμήσεις ακολουθώντας τα επόμενα βήματα προσεκτικά.


Εικόνα

Φυσικά μπορούμε να δημιουργήσουμε αρκετές κατατμήσεις για
διάφορους σκοπούς. Εδώ έχω επιλέξει μόνο μία (την Βασική) η οποία είναι υπέρ αρκετή για
να κάνουμε την εγκατάσταση και για να δουλεύουμε.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αμέσως επιλέγουμε να δημιουργήσουμε και την κατάτμηση swap
πού πρέπει να είναι σε μέγεθος διπλάσια της μνήμης.


Εικόνα

Εικόνα

ολοκληρώνοντας την προηγούμενη διαδικασία γίνεται διαμόρφωση,
αποθήκευση και μας τίθεται το ερώτημα εάν έχουμε πρόσθετο μέσο. Από προεπιλογή είναι κανένα,
το αποδεχόμαστε και επιλέγουμε κατόπιν προσαρμοσμένη εγκατάσταση για να έχουμε το σύνολο
των γραφικών επιφανειών ως περιβάλλον εργασίας.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


Κατόπιν επιλέγουμε τον σταθμό εργασίας-γραφικό περιβάλλον
που προτιμούμε.Φυσικά μπορούμε, αν θέλουμε να επιλέξουμε περισσότερα από ένα ή όλους τους
σταθμούς εργασίας, καθώς επίσης και την επιλογή μεμονωμένων πακέτων, για να παρέχουμε στο
λειτουργικό μας το μέγιστο των δυνατοτήτων του (πρόταση για προχωρημένους χρήστες).


Εικόνα

Εικόνα

Αμέσως επιλέγουμε Εγκατάσταση και περιμένουμε την ολοκλήρωσή της.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Με την ολοκλήρωση τ ης εγκατάστασης δημιουργούμε τον λογαριασμό μας.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Σε συνέχεια πραγματοποιείται αυτόματα η ρύθμιση εκκίνησης
και μας προτρέπει να αποδεχθούμε την ανάλυση της οθόνης. επιλέγουμε επόμενο χωρίς να
κάνουμε οποιαδήποτε ενέργεια μέχρι την προτροπή για αναβάθμιση, την οποία δεν αποδεχόμαστε
καθώς δεν έχουμε κάνει ρύθμιση δικτύου, επιλέγουμε επόμενο και προχωρούμε στην επανεκκίνηση .


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Κατά την είσοδο γίνεται το κλασσικό καλωσόρισμα και
πληκτρολογούμε τα στοιχεία λογαριασμού που είχαμε δημιουργήσει κατά την εγκατάσταση.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Με την είσοδό μας, μπορούμε να κάνουμε αρκετές τροποποιήσεις
σύμφωνα με τις επιθυμίες μας. Παράδειγμα η τροποποίηση των πολλαπλών εικονικών επιφανειών,
που έχουμε την δυνατότητα να τις αφαιρέσουμε ή να προσθέσουμε περισσότερες.


Εικόνα

Εικόνα

Ένα δεύτερο παράδειγμα είναι ο καθορισμός της γλωσσικής εμφάνισης.
Η συγκεκριμένη μεταβολή μπορεί να πραγματοποιηθεί από τις ρυθμίσεις συστήματος ,επιλέγοντας το Τοπικότητα.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Για να έχουμε την Mageia πάντα ενήμερη, πραγματοποιούμε
την ρύθμιση των μέσων για αναβαθμίσεις. Φυσικά πρώτα θα έχουμε ρυθμίσει το δίκτυό μας.
Κατά την ρύθμιση των μέσων σας προτείνω την απενεργοποίηση του DVD που κάναμε εγκατάσταση.
Ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από αυτή την ενέργεια η mageia αυτόματα θα μας
ενημερώσει (ενημερώνει) ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις για να τις εκτελέσουμε.
Φυσικά μπορούμε να κάνουμε και χειροκίνητα αναβάθμιση επιλέγοντας από το
κέντρο ελέγχου της mageia την ενημέρωση του συστήματος.


Εικόνα

Εικόνα

Η Mageia έχει πολλαπλές δυνατότητες.
Κάντε εξερεύνηση και δεν θα χάσετε. Δείτε μια επιφάνεια εργασίας.


Εικόνα

Καλή συνέχεια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maravel την Πέμ Ιούλ 14, 2011 08:49 am, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Εικόνα
Ελληνικό Linux

gk.tolis
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 11:27 am

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από gk.tolis » Δευ Ιουν 06, 2011 11:37 am

Ωραίος οδηγός! Παρόλο που δεν δυσκολεύτηκα στην εγκατάσταση, δεν έκανα το βήμα που επιλέγουμε όλους τους σταθμούς εργασίας και τις επιφάνειες εργασίας και δεν έχω ρυθμίσει από που να κάνει update.όταν γυρίσω σπίτι θα το μελετήσω το θέμα...
there is no save game in real life
AMD Athlon x64 4600+ │ DFI NF UltraII-M2 │ 4GB RAM │ ASUS GeForce 8600GT │Nvidia CK804 AC'97 Audio

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από dglent » Δευ Ιουν 06, 2011 21:54 pm

Πολύ ωραίος ο οδηγός, ευχαριστούμε!!! :)

Άβαταρ μέλους
airmaik
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2011 16:44 pm
Been thanked: 3 φορές

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από airmaik » Σάβ Ιουν 11, 2011 14:20 pm

εγω κανω ακριβως τα βηματα που λές φιλε,αλλα κατα την διάρκεια της εγκατάστασης μου βγαζει πολλά σφάλματα,εχω κατεβάσει το dvd 64 απο την επισημη σελιδα

και αφου εστω και ετσι ολοκληρώνει την εγκατάσταση,μολις κανει επανεκκίνηση και παει να μπει μεσα στο λειτουργικό εκει ακριβως κολλάει και μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν τρεχει τιποτα

τι μπορει να φταει?

και κατι τελευταιο,γιατι αφου κανω εγκατασταση χάνονται τα windows?

συγνωμη που ρωταω πολλα απλως προσπαθω να καταλαβω το τι γινεται,καθως πρωτη φορα προσπαθω να βάλω mageia ή εστω madriva,μεχρι τώρα εχω μονο ubuntu
Intel Core i5-6300U CPU @ 2.40GHz ‖ RAM 7860 MiB ‖ HP 8079 - HP HP EliteBook 840 G3
Intel Skylake GT2 [HD Graphics 520] [8086:1916] {i915}
wlp2s0: Intel Wireless 8260 [8086:24f3] (rev 3a) ⋮ enp0s31f6: Intel Ethernet Connection I219-LM [8086:156f] (rev 21)

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από dglent » Σάβ Ιουν 11, 2011 15:14 pm

airmaik έγραψε:εγω κανω ακριβως τα βηματα που λές φιλε,αλλα κατα την διάρκεια της εγκατάστασης μου βγαζει πολλά σφάλματα,εχω κατεβάσει το dvd 64 απο την επισημη σελιδα

και αφου εστω και ετσι ολοκληρώνει την εγκατάσταση,μολις κανει επανεκκίνηση και παει να μπει μεσα στο λειτουργικό εκει ακριβως κολλάει και μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν τρεχει τιποτα

τι μπορει να φταει?
Κάνεις καθαρή εγκατάσταση ή έχεις ήδη διαμορφωμένο home/ ;

Διαφορετικά μπορεί να φταίει ο οδηγός της κάρτας.

Καλύτερα να ανοίξεις στην ενότητα «Υποστήριξη χρηστών» ξεχωριστή συζήτηση για κάθε πρόβλημα ξεχωριστά

Άβαταρ μέλους
maravel
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 06:06 am
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από maravel » Σάβ Ιουν 11, 2011 16:29 pm

airmaik έγραψε:εγω κανω ακριβως τα βηματα που λές φιλε,αλλα κατα την διάρκεια της εγκατάστασης μου βγαζει πολλά σφάλματα,εχω κατεβάσει το dvd 64 απο την επισημη σελιδα

και αφου εστω και ετσι ολοκληρώνει την εγκατάσταση,μολις κανει επανεκκίνηση και παει να μπει μεσα στο λειτουργικό εκει ακριβως κολλάει και μου βγαζει μαυρη οθονη και δεν τρεχει τιποτα

τι μπορει να φταει?

και κατι τελευταιο,γιατι αφου κανω εγκατασταση χάνονται τα windows?

συγνωμη που ρωταω πολλα απλως προσπαθω να καταλαβω το τι γινεται,καθως πρωτη φορα προσπαθω να βάλω mageia ή εστω madriva,μεχρι τώρα εχω μονο ubuntu
Κατά πάσα πιθανότητα το όλο θέμα να οφείλετε στην κάρτα γραφικών, σε σχέσει με τον πυρήνα 2.6.38.7 .Εάν έχεις κάνει αναβάθμιση από mandriva 2010.1 ή 2010.2 κανονικά δεν έπρεπε να έχεις θέμα διότι υπάρχει στην διάθεσή σου και ο πυρήνας 2.6.33.7 που εάν τον επιλέξεις κάνει κανονική εκκίνηση.
Εικόνα
Ελληνικό Linux

Άβαταρ μέλους
roumel07
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2011 22:44 pm
Τοποθεσία: ΛΟΥΤΡΑΚΙ
Επικοινωνία:

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από roumel07 » Τρί Ιουν 14, 2011 23:08 pm

Καλησπέρα σε όλους είναι τα πρώτα βήματα μου, σε αυτό που λένε Linux Mageia, και γενικά για τα Linux.Ευχαριστώ για τον οδηγό βήμα-βήμα τα κατάφερα εν μέρη....!!
Και είναι η πρώτη ανάρτηση που έκανα, εδώ στο FORUM , σε ότι έχω μάθει.
Εικόνα

gk.tolis
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 11:27 am

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από gk.tolis » Τετ Ιούλ 13, 2011 13:28 pm

Στο βήμα όπου ...
[επιλέγουμε όλους τους σταθμούς εργασίας καθώς επίσης και την επιλογή μεμονωμένων πακέτων για να παρέχουμε στο λειτουργικό μας το μέγιστο των δυνατοτήτων του]
ενώ έχω επιλέξει όλα τα γραφικά περιβάλλοντα και στη συνέχεια επιλέγω και όλα τα μεμονωμένα πακέτα, όταν συνδέομαι δεν υπάρχουν τα KDE και GNOME. Πως μπορώ να τα εγκαταστήσω μετά για να μην ξανα κάνω πάλι νέα εγκατάσταση?
there is no save game in real life
AMD Athlon x64 4600+ │ DFI NF UltraII-M2 │ 4GB RAM │ ASUS GeForce 8600GT │Nvidia CK804 AC'97 Audio

Άβαταρ μέλους
dglent
Δημοσιεύσεις: 1069
Εγγραφή: Τετ Ιουν 01, 2011 05:42 am
Τοποθεσία: Γαλλία
Has thanked: 6 φορές

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από dglent » Τετ Ιούλ 13, 2011 13:39 pm

το kde το εγκαθιστάς με

Κώδικας: Επιλογή όλων

urpmi task-kde4

John66
Δημοσιεύσεις: 249
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2011 20:00 pm

Re: Εγκατάσταση της mageia 1 Linux βήμα-βήμα στα Ελληνικά

Δημοσίευση από John66 » Τετ Ιούλ 13, 2011 17:49 pm

maravel

Μπράβο για τον οδηγό που έφτιαξες. Πολύ καλή δουλειά!

Μια ένσταση έχω μόνο: Εκεί που γράφεις "επιλέγουμε όλους τους σταθμούς εργασίας" κλπ.
Φαίνεται σαν να είναι απαραίτητο ή σαν να προτείνεις ότι πρέπει ή είναι "σωστό" να εγκατασταθούν όλα τα γραφικά περιβάλλοντα, (KDE, Gnome, LXDE, κλπ)...
Κάτι τέτοιο, δεν είναι απαραίτητο. Συνήθως, ένα γραφικό περιβάλλον χρειάζεται για να κάνουμε την δουλειά μας, ακόμη κι αν χρειαστούμε κάποτε κάποιο πρόγραμμα από κάποιο άλλο
περιβάλλον, που και αυτό θα μπορούμε -τότε- να το εγκαταστήσουμε. Πιθανόν αυτή η προσέγγιση να δημιουργήσει προβλήματα-μπερδέματα σε νεώτερους χρήστες (και όχι μόνο σ' αυτούς).
Σε κάθε εκκίνηση, θα είναι μέσα σε κάποιο DE, π.χ. Gnome, αλλά θα βλέπει τις εφαρμογές από 3-4 (τουλάχιστον). Τέσσερις διαχειριστές αρχείων, άλλους τόσους επεξεργαστές κειμένου (και λίγους λέω),
4 προγράμματα εγγραφής δίσκων, κ.λ.π.
Χώρια που ο ριζικός κατάλογος (στο παράδειγμα που δείχνεις, δεν έχει ξεχωριστό partition για το /home), θα είναι "κόλαση"!

Μήπως θα έπρεπε να γράψεις στην σημείωση για το αντίστοιχο στιγμιότυπο οθόνης, κάτι σαν αυτό:
"Επιλέγουμε τον σταθμό εργασίας-γραφικό περιβάλλον που προτιμούμε. Φυσικά μπορούμε, αν θέλουμε να επιλέξουμε περισσότερα από ένα".
"Τσεκάροντας την επιλογή μεμονωμένων πακέτων μπορούμε να έχουμε καλύτερο έλεγχο-εποπτεία στα πακέτα που θα εγκατασταθούν (προτείνεται για πιο έμπειρους χρήστες)"

Φιλικά
John66
Mageia 1 x86_64 KDE
AMD Phenom X3 8650 2,30 GHz | 4 GB DDR2 800 MHz | GIGABYTE GA-M720-US3 | XFX GeForce 7900 GS -256 MB DDR3 | HEROICHI 500 Watt 80+ | Wireless USB Level One WUA-0603

Απάντηση